به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

انواع چوب پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی

انواع چوب پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی

انواع چوب پارکت چوبی

در این مطلب میخواهیم به طور تخصصی به بررسی انواع چوب پارکت چوبی و ویژگی های آن بپردازیم. محیطی که در آن زندگی می کنیم ، دکوراسیونی که با سلیقه خودمان می چینیم، بسیار در روح و روان ما تاثیر گذار می باشد.

چوب، نماد طبیعت است که با خود آرامش ، حرارت، شور و نشاط طبیعت و جنگل را به خانه ارمغان می آورد. بنابراین انتخاب پارکت چوبی به عنوان تزئین کننده کفپوش منزل یکی از آرامش بخش ترین مُسکن ها برای زندگی ماشینی امروزه ماست. چوب درخت دارای انواع متفاوت با ویژگی های منحصر به آن درخت می باشد.

بنابراین برای تهیه چوب انواع پارکت چوبی به جزئیات و معیار هایی چون میزان تراکم و فشردگی بافت چوب، دوام و ماندگاری چوب، میزان رطوبت درونی چوب، عایق صدا بودن، عایق گرما بودن، چگالی و وزن چوب، میزان درجه بندی سختی چوب و در نتیجه میزان شکنندگی چوب در کنار جزئیات ظاهری چون رنگ و عرض، زیبایی چوب و قیمت تمام شده آن باید توجه نمود.

انواع چوب پارکت چوبی
انواع چوب پارکت چوبی

انواع چوب پارکت چوبی از نظر انقباض و انبساط

میزان انقباض و انبساط پارکت ها و میزان رطوبت آن بستگی به نوع استفاده از چوب سخت و یا چوب نرم و همچنین به گونه درخت دارد. چوب ها براساس سختی و نرمی به دو گروه چوب سخت و چوب نرم تقسیم بندی می گردند.

الف) چوب سخت : چوب سخت انواع پارکت چوبی از درختانی به دست می آید که با فرا رسیدن پاییز برگهای آن ها می ریزد. که در اصطلاح به آنها درختان خزان پذیر می گویند. چوب درختان خزان پذیر برای استفاده و کاربرد به عنوان کفپوش چوبی و یا پارکت چوبی بسیار مناسب می باشد. زیرا چوب های سخت از استقامت و پایداری مناسبی برخوردار بوده و همچنین از تراکم بافت و مقاومت بالایی در برابر حریق و آتش سوزی برخوردار می باشند. که این عوامل سبب می گردد که چوب سخت، عمر ماندگاری بیشتری داشته باشد.

ب) چوب نرم : چوب نرم انواع پارکت چوبی از درختانی بدست می آید که در تمام فصول سال برگهای آنها سبز می باشد و با فرا رسیدن پاییز ، برگ های آنها نمی ریزد که در اصطلاح به آنها درختان بدون خزان پذیر می گویند. همچنان که از اسم آن مشخص است چوب نرم، دوام و ماندگاری کمتری نسبت به چوب سخت دارد. بنابراین اگر به عنوان پارکت چوبی از آنها استفاده شود به مراتب قیمت ارزانتری نسبت به پارکت چوبی سخت دارد.

پارکت چوبی که از چوب سخت تهیه می شوند نسبت به پارکت هایی که از چوب نرم تهیه می شوند. صمغ کمتری داشته و رگه های کمتری بر روی چوب آنها موجود می باشد و عمر و دوام بالاتری دارند. لذا استفاده از کفپوش هایی با چوب سخت اگر چه گرانتر از کفپوش هایی با چوب نرم می باشند اما ارزش سرمایه گذاری در بلند مدت را دارند.

انواع چوب پارکت چوبی بر اساس نوع درخت

همانطور که اشاره گردید انواع چوب پارکت چوبی ، ممکن است که سخت باشد و یا نرم، درجه بندی می گردند. چوب سخت از تنه درختانی چون گردو، بلوط، توس ، ممبران، ماهون، افرا، راش بدست می آید و چوب نرم نیز از درختانی مانند کاج، صنوبر، سدر تهیه می گردد.

چوب درخت بلوط‌

جهت تهیه و ساخت کفپوش چوبی از چوب درختان متفاوتی استفاده می شود که بالطبع پارکت هایی که از آن درخت تهیه می شوند. به لحاظ رنگ چوب، دوام و سختی به همان درخت شباهت دارند. چوب درخت بلوط یکی از محبوب ترین کفپوش های ساختمان می باشد که از قدرت طبیعی و تراکم چوبی بسیار بالایی برخوردار می باشد. تراکم بالا سبب افزایش مقاومت و استحکام چوب در برابر پوسیدگی می گردد و از آنجا که بلوط در آب و هوای سرد رشد می کند.

استفاده از این چوب برای کفپوش چوبی ، مطبوع مناطق مرطوب می باشد. همچنین چوب درخت بلوط حاوی چند طیف رنگی می باشد. همچنین از اهمیت این درخت باید گفت که درخت بلوط به عنوان درخت ملی کشورهای آلمان، آمریکا، رومانی، فرانسه و صربستان به حساب می آید که به دو صورت بلوط قرمز و بلوط سفید می باشند.

چوب درخت بلوط قرمز، ظاهری بسیار زیبا و دارای بافتی درشت می باشد. که رنگ آن صورتی متمایل به قرمز است. چوب درخت بلوط سفید، ظاهری صاف و بافتی درشت دارد و نسبت به بلوط قرمز دارای بافت های بلندتر و در نتیجه کمی سخت تر و نفوذ آب در آن کمتر می باشد. تنها روش تشخیص این دو درخت از یکدیگر، منافذ موجود روی چوب درخت می باشد.

چوب بلوط قرمز، منافذ درشت تر و بزرگتری داشته و طرح و منحنی آن بیشتر می باشد. که در این صورت به عنوان کفپوش برای مناطق با رطوبت کم مناسب است. اما چوب بلوط سفید، منافذ کمتر، طرح و منحنی روی آن کمتر و در نتیجه شکاف کمتری داشته و مناسب برای مناطق پر باران می باشد. اما هر دو از استحکام بالا، رنگ پذیری خوب و قیمت مناسب برای ساخت کفپوش چوبی می باشند.

ویژگی های پارکت چوبی از جنس بلوط

 

انتخاب بلوط به عنوان چوب انواع پارکت چوبی انتخابی کاملاً سنتی می باشد. چوب آن از چند لایه چوب طبیعی تشکیل شده که دوام و استحکام بسیار بالایی دارد. دارای رگه های بسیار زیبا و تنوع رنگی که بیش از همه رنگ قهوه ای بلوط با استقبال بیشتری روبرو می باشد. از سویی چون چوب بلوط، قابلیت رنگ پذیری بسیار بالایی دارد. پارکت چوبی از این نوع بسیار متنوع می باشند. چون پارکت چوبی از نوع بلوط چگالی و مقاومت بالایی دارند در برابر خوردگی حشرات، قارچ ها و هر گونه آلودگی دیگر محفوظ می باشند.

چوب انواع پارکت چوبی بلوط از تایل های یکسان و یک اندازه ای تشکیل شده که به سادگی نصب می شوند. و همچنین تایل ها با گذر زمان دستخوش تغییر و دگرگونی نمی شوند. از آنجا که سطح این نوع پارکت ها صاف و بدون خلل و فرج می باشد. پاک کردن آنها نیز سخت نبوده و با یک دستمال نمناک و یا یک تِی براحتی تمیز می شود. طول عمر پارکت جنس بلوط بیش از 25 سال بوده است. و با گذشت زمان به خاطر بافت پارکت تمام چوب طبیعی آن ، زیباتر جلوه می دهد.

چوب پارکت چوبی بلوط
انواع چوب پارکت چوبی بلوط سمبل مقاومت و استقامت

انواع چوب پارکت چوبی از نظر جنس

 

با توجه به آنچه که گفته شد چوب انواع پارکت چوبی از لحاظ سختی و نرمی به دو گروه تقسیم شدند. براساس این تقسیم بندی کیفیت و قیمت پارکت چوبی تحت مستقیم انتخاب نوع چوب قرار می گیرد. باید به این نکته توجه نمود که پارکت چوبی که از چوب مقاوم و با کیفیتی تهیه شده است. و قیمت آن تحت تاثیر فاکتورهایی چون استحکام، طول ماندگاری بالا، عایق بندی مناسب در برابر گرما و صدا را با پارکت چوبی بی کیفیت که از چوب ارزان قیمتی تهیه شده است را مقایسه نکنیم. داشتن محیطی که کف آن مُلبس به کفپوش چوبی می باشد. نه تنها از قیمت و کیفیت آن کاسته نمی شود. بلکه با گذشت زمان ارزشمند تر شده و بر قیمت آن محیط می افزاید.

ویژگی پارکت چوبی از جنس افرا

 

درخت افرا دارای برگ های پهنی می باشد. که در زمره درختان خزان پذیر طبقه بندی می گردد. دارای گونه های متنوعی می باشد. که در اکثر نواحی جغرافیای جهان رشد و نمو می کند. همچنن در ایران و به خصوص در نواحی رطوبت خیز شمال ایران رشد چشمگیری دارد. در حقیقت درخت افرا در هر خاکی رشد می کند. اما رشد این درخت، در خاک های اسیدی بسیار سریع تر می باشد.

در واقع خاک اسیدی سبب زیباتر شدن درخت افرا می گردد. دو نوع چوب انواع پارکت چوبی افرا موجود می باشد. چوب افرای سخت و چوب افرای نرم می باشد. کار و استفاده با چوب درخت افرای سخت بسیار مشکل می باشد. اما کار و استفاده از چوب افرای نرم، نسبتاً راحت تر می باشد. چوب افرا، نیمه سنگین، سخت و سفت بوده و درجه سختی آن از تمامی چوب های درختان دیگر بیشتر می باشد. از این رو از چوب این درخت در مکان های پر رفت و آمد چون سالن های ورزشی، مدارس، دفاتر پست و انبار های بزرگ استفاده می گردد.

رنگ چوب انواع پارکت چوبی افرا سفید مایل به کرم می باشد. که به اصطلاح به آن رنگ صدفی می گویند. دارای درخشندگی زیبایی می باشد. از این رو هر پارکتی که از این چوب تهیه می شود به خاطر رنگ روشن آن که سبب بازتاب بهتر نور می گردد. و همچنین برای محیط هایی که فضای کوچکی دارند، بسیار مناسب می باشد.

چوب انواع پارکت چوبی افرا به خاطر رگه های مستقیم و نرمی که دارد بسیار با دوام می باشد. و چون حالت الاستیک داشته از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار می باشد. بنابراین به هر شکلی در می آید. پارکت چوبی هم که از جنس چوب افرا تهیه می شود. بسیار پایدار بوده و در برابر سایش مقاوم می باشد. کفپوش چوبی که از جنس افرا می باشد. رنگ پذیری ، لاک و الکل و آستر های مختلف براحتی روی آن انجام می گیرد.

پارکت چوبی افرا
انواع پارکت چوبی افرا

چوب درخت افرا

 

چوب درخت افرا کاربردهای متنوعی دارد. اما بیشترین استفاده و بهره ای که از این چوب زیبا می توان برد جنبه ی تزئینی آن می باشد. درخت افرا در ژاپن اهمیت بسیاری دارد. اما از چوب این درخت در ساخت اندام های مصنوعی، کارهای خراطی، ساخت مبلمان، ساختمان های چوبی، پارکت های چوبی، وسایل موسیقی و … استفاده می شود.

ویژگی پارکت چوبی از جنس گردو

 

گردو در آب و هوای سرد و خشک رشد و نمو می کند. و به لحاظ جغرافیایی در اکثر مناطق دنیا یافت می شود. چوب گردو دارای رگه های بسیار زیبا و زنده ای می باشد. که در کنار طیف وسیعی از رنگ های قهوه ای در میان سایر چوب ها خود نمایی می کند. ظاهر چوب گردو به شدت تحت شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن رشد می کند. متفاوت می باشد. بنابراین پارکت های چوبی از جنس گردو از رنگ قهوای تیره تا قهوه ای روشن همراه با اندکی رنگ ارغوانی یا قرمز براق در دسترس می باشد.

چوب انواع پارکت چوبی گردو به لحاظ سختی در درجه بندی 4 ( 1 از 5) می باشد. بنابراین نسبت به سایش بسیار مقاوم می باشد. همچنین پارکت چوبی که از این جنس ساخته می شود. دارای ثبات ابعادی بوده و بسیار مقاوم و پایدار می باشد. در نتیجه امکان انحناء و تاب خوردگی آن کاهش می یابد. همچنین در برابر فشار، خمش و کشش، مقاومت بسیار بالایی دارد و به دلیل استقامت بالا و همچنین رطوبت مناسب، برای مکان هایی که گرمایش آنها از کف زمین می باشد، بسیار مناسب است.

چوب انواع پارکت چوبی گردو ، قهوه ای رنگ بوده و دارای خطوط بسیار زیبای تیره رنگی می باشد. همچنین دارای بافت های بسیار ریز ارزشمندی بوده است. که بر کیفیت و مرغوبیت آن می افزاید.

پارکت چوب گردو به دو صورت پارکت تمام چوب و پارکت مهندسی شده تهیه می شود. که البته با توجه به گران بودن چوب گردو، پارکت تمام چوب آن بسیار گران تمام می شود.

چوب درخت گردو

 

یکی از مهمترین ویژگی های چوب انواع پارکت چوبی از جنس گردو امکان پرداخت و ساب بسیار خوب و آسان آن می باشد. بنابراین در صورتیکه با گذشت زمان، دستخوش تغییر و یا خراشی شود با ساب زدن و تعمیر سطحی به مانند روز نخست خود باز می گردد. که این نکته برای پارکت تمام چوب قابل اهمیت می باشد.

از دیگر ویژگی های مهم پارکت چوبی از جنس گردو این است که رنگ پذیری بسیار مناسبی داشته است. بنابراین تنوع رنگی بسیار زیادی از آن در دسترس می باشد. همچنین چوب گردو در برابر قارچ مقاوم می باشد. اما در برابر حشرات موذی مقاومت کمی دارد. در کل این پارکت با رنگ قهوه ای تیره ، ظاهری لوکس و مدرن به منزل بخشیده و چشم همگان را به خود خیره نگه می دارد.

انواع پارکت چوبی گردو
انواع چوب پارکت چوبی گردو از نظر سختی مقاومت و درجه رنگ بندی

 

 

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی