به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

تاریخچه ی پارکت چوبی

تاریخچه ی پارکت چوبی

تاریخچه ی پارکت چوبی

تاریخچه ی پارکت چوبی به اواسط تا اواخر سال 1600 برمی گردد. در قرن 17 میلادی اولین پارکت ها در کاخ ورسای فرانسه تولید شد. در آن زمان پارکت چوبی به عنوان نقش عایق در برابر سرما را داشتند. در گذشته به شکل های هندسی منظم مانند مستطیل، لوزی، مربع، مثلث و … درست می شدند. البته اشکالی مانند خورشید و ستاره نیز داشتند. در ایران اولین کارخانه پارکت چوبی در تاریخ 1339 تاسیس شد. در این کارخانه از چوب درختان گرگان و گنبد ایران برای تهیه ی پارکت چوبی استفاده می شد و بهترین محصولات را تولید و به بازار عرضه می کردند.

 

تاریخچه پارکت چوبی

 

 

انواع پارکت های چوبی

با توجه به سلیقه و کاربرد پارکت چوبی را به دو دسته اصلی تقسیم می کنند: پارکت های سه لایه یا مهندسی و پارکت تمام چوب
در پارکت های مهندسی از سه لایه چوب استفاده می شود. لایه ی اول از یک چوب با ضخامت 3 میلیمتر استفاده می گردد و دو لایه ی دیگر ارزان ترند و با حرارت و فشار به یکدیگر می چسبند. لایه رویی پارکت های مهندسی شده توسط تکنولوژی نانو سیلور شناخته می شوند. این لایه ضد میکروب و قارچ است و براق است. برای فضاهایی مثل سالن پذیرایی، اتاق نشیمن و اتاق خواب مناسب است. هرچند در مکان های اداری و پر تردد نیز این نوع کفپوش مناسب است.

پارکت چوبی سه لایه چه ویژگی هایی دارند؟

پارکت های مهندسی تنوع بسیار زیادی دارند و برای سلیقه های مختلف گزینه های متفاوتی ارائه می دهد.
تمیز کردن این نوع پارکت ساده و آسان است. تمیزی آسان آن طرفداران این نوع پارکت چوبی را زیاد کرده است.
امکان جابجایی این نوع پارکت چوبی نیز از ویژگی های منحصر به فرد آن است.
بهترین و محبوب ترین نوع پارکت های سه لایه یا مهندسی از جنس چوب درخت هایی مثل گردو، افرا، زبان گنجشک و راش می باشد. پارکت مهندسی دارای رنگبندی و طرح های مختلف و زیبایی است.

پارکت چوبی از جنس چوب درخت بلوط

از پرکاربردترین نوع پارکت چوبی است سختی بالا و مقاومت زیاد آن از ویژگی های این نوع پارکت محسوب می شود. در برابر فرورفتگی و خراش مقاومت بالایی دارند اما لکه های کاملا طبیعی روی پارکت های از جنس درخت بلوط وجود دارد که این لکه ها به زیبایی و طبیعی جلوه دادن بیشتر آن می افزاید.

پارکت چوبی از جنس چوب زبان گنجشک

از لحاظ ظاهری چوبی مشابه چوب درخت بلوط دارد اما مقاوم تر و سر سخت تر است. چوب این نوع درخت رنگ روشنی دارد و ممکن است برخی افراد رنگ روشن را نپسندند.
پارکت چوبی از جنس چوب درخت کاج: از این لحاظ که طیف وسیعی از رنگ ها را در برمیگیرد بسیار خوب است اما بافتی نسبتا نرم و شکننده دارد.

پارکت چوبی از جنس چوب درخت بامبو

چوب این نوع درخت جهت تولید پارکت بسیار منحصر به فرد است. پس از اینکه ریشه های بامبو را خیس کردند آن را تحت فشار قرار می دهند سپس پارکت های بامبو را تولید می کنند. چوب این نوع درخت وقتی تبدیل به پارکت می شوند دارای لکه های محوی است که به زیبایی آن می افزاید. پایداری و مقاومت مناسب و ظاهر مدرنی دارد. بامبو نسبت به تغییرات آب و هوا بسیار حساس است.

 

پارکت چوبی از جنس چوب درخت افرا

این نوع پارکت ها رنگ بسیار روشنی دارند و به فضا روشنایی می بخشد. در ضمن محکم اند و در بازه زمانی زیاد تغییر رنگ نمی دهند. از طرف دیگر آلودگی را کمتر به خود میگیرد و زود کثیف نمی شود.

پارکت چوبی برند های متفاوتی دارند.
قیمت کفپوش چوبی بسیار متنوع است. جنس چوبی که در ساخت پارکت چوبی به کار رفته است عامل تعیین کننده در قیمت آن است. مثلا چوب درخت گردو بسیار گرانتر از بقیه ی چوب انواع درختان است. در کل قیمت پارکت چوبی بالاتر از بقیه ی انواع پارکت هاست.

همیشه قبل از نصب پارکت زیرسازی کف را در نظر داشته باشید. اگر کف منزل شما زیرسازی مناسبی نداشته باشد ابتدا زیرسازی کف را انجام دهید سپس نسبت به نصب پارکت اقدام کنید. اگر زیرسازی منزل مشکل داشت بهتر است پس از رفع آن از پارکت های مهندسی استفاده کنید ولی اگر زیرسازی منزل شما هیچ مشکلی ندارد از پارکت تمام چوب استفاده کنید.