به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

تعریف پارکت چوبی

تعریف پارکت چوبی

تعریف پارکت چوبی

در تعریف پارکت چوبی باید گفت به لایه های مسطح و صاف از الوار چوب درختان را پارکت چوبی می گویند. این پارکت ها برای پوشاندن کف منازل و ساختمان ها به کار می روند. از قرون گذشته ابتدا در اروپا پارکت چوبی رواج پیدا کرد و سپس در سطح جهان پراکنده شد. به دلیل زیبایی و خواص ویژه ای که داشت خیلی زود در کشور های دور دست نیز خرید و فروش شد. در حال حاضر از چوب درختان زیادی جهت ساخت پارکت استفاده می کنند: مثلا چوب درخت کاج، بلوط زبان گنجشک، بامبو و افرا و …

پارکت چوبی

گروهی تصور می کنند اگر از چوب درختانی مثل بامبو و افرا جهت تولید پارکت چوبی استفاده شود آن نوع پارکت بهترین است، در حالی که این تصور اشتباه است. عوامل بسیاری در ایجاد نوع پارکت موثر است.
از ویژگی های خاص و تعریف پارکت چوبی طبیعی و زیبای کم نظیر آن است. از نگاه دیگر می توان به دوست دار محیط زیست بودن آن نیز اشاره کرد، مسئله ای که شاید برای خیلی ها چندان اهمیتی ندارد اما هستند کسانی که در خرید ابتدا به این موضوع فکر می کنند و این خاصیت پارکت چوبی را ارجح قرار می دهند.

برای استفاده از پارکت چوبی ابتدا محل مورد نظر را چسب مخصوصی می زنند سپس با دقت تابل ها را منظم و مسطح قرار می دهند. پس از اینکه تایل ها خشک شدند سطح بیرونی را ساب می زنند و بعد لاک کاری می شود. البته عمل لاک زدن کفپوش چوبی را هر چند سال یکبار میتوان تکرار کرد، با لاک زدن زیبا و نو می شود و نیازی به تعویض تایل نیست.
در گذشته استفاده از پارکت چوبی بسیار رواج داشته است اما امروزه با تنوعی که در پارکت ها ایجاد شده است همه جا پارکت چوبی را نخواهید دید. راه رفتن بر روی کفپوش مدرن طبیعی و چوبی تجربه ی بسیار دلچسبی است که تنها افراد خوش ذوق آن را درک می کنند و می پسندند.

 

تعریف پارکت چوبی

 

اگر در منزل خود از کفپوش چوبی یا پارکت تمام چوب استفاده کرده اید یا قصد خرید آن را دارید باید بدانید که:

تا حد امکان از تماس پارکت با آب جلوگیری کنید. سطح آن را خشک نگه دارید و مانع رسیدن رطوبت شوید.
مراقبت از پارکت چوبی بسیار مهم است، اگر سطح بیرونی آن خراشیده شود باید مجددا صیقل داده شود و لاک کاری گردد.
سعی کنید همواره تمیز نگه دارید یعنی گرد و خاک های روی پارکت را با جاروبرقی پاک کنید.
تمیز نکردن منظم پارکت چوبی ممکن است رنگ آن را کدر کند.
برخی از پارکت ها به علت ماهیت خود نرم و شکننده اند و پس از نصب حتما باید تقویت شوند تا استحکام بیشتری را از خود نشان دهند.

پارکت چوبی نسبت به تغییرات آب و هوایی بسیار حساس اند.
پس از چند سال که گذشت حتما باید سمباده شوند و لاک بخورند در این صورت به زیبایی اولیه خود دست پیدا می کنند و این موضوع از ویژگی های بسیار خوب پارکت چوبی و پارکت تمام چوب است.
همانگونه که در برابر تماس پارکت با آب حساس هستیم باید در مقابل تماس آن با آتش نیز حساس باشیم، چرا که آب و آتش دو دشمن اصلی انواع چوب هستند.

 

 

پارکت چوبی مهندسی

پارکت چوبی مهندسی برای رفع دو ایراد بزرگ پارکت های طبیعی موجود در بازار تولید شدند. پارکت سالید یا همان پارکت چوبی معمولی به خاطر داشتن سطح یکپارچه چوبی و ابعاد تایل های بزرگ آن ها قیمت نسبتا بالایی نیز دارد و از طرف دیگر در هنگام نصب پارکت چوبی چسب کاری می شود و کف اتاق حالت اولیه خود را نخواهد داشت در حالی که در پارکت مهندسی چسبی زده نمی شود و به راحتی می توان تایل ها را در آورد و در مکانی دیگر نصب کرد. در پارکت چوبی این انتقال تایل امکان پذیر نیست.

 

 

پارکت لمینت

کفپوش لمینت شباهت ظاهری زیادی با پارکت چوبی دارد و از همین رو به آن پارکت لمینت نیز می گویند.
از مواد ترکیبی تشکیل می شود که شامل چوب نیز هست.جنس اصلی این کفپوش را Hard Density Fiber Hood می سازد. به دلیل شباهت های زیادی که با چوب دارد محبوبیت خاصی پیدا کرده است، هر چند زیبایی طبیعی چوب غیر قابل انکار است. قطعا چوب طبیعی هیچ طرح تکراری را نخواهد داشت در حالی که لمینت ها دارای طرح های تکراری در تایل های خود هستند. با این حال امروزه استفاده از لمینت نیز رواج زیادی پیدا کرده است.