به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

مراحل نصب پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی

مراحل نصب پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی

مراحل نصب پارکت چوبی

 

میخواهیم در این مطلب مراحل نصب پارکت چوبی را گام به گام مورد بررسی قرار دهیم. امروزه سلیقه افراد نقش مهمی در تغییر دکوراسیون منزل دارد. انسان ها روزانه تلاش می کنند تا آرامشی نسبی را به خانه خود ارمغان بیاورند. هر چند زندگی سخت ماشینی و دور بودن از طبیعت، آرامش کاذبی را به همراه آورده است اما تمام هم و کوشش خانواده رسیدن به راحتی و آرامشی دور از هیاهوی شهر می باشد . بنابراین تغییر در سبک دکوراسیون و به خصوص تغییر در کف ساختمان و استفاده از پارکت چوبی نشانه ای از گرما و آرامش طبیعت و جنگل در خانه می باشد. پارکت تمام چوب گویا از دل طبیعت به خانه های ما سرازیر شده است و با خود سرسبزی و طراوت درختان جنگل را هدیه آورده است.
برای مراحل نصب پارکت چوبی باید چند نکته را قبل از نصب، دقیق و منظم انجام داد.

مراحل نصب پارکت چوبی
مراحل نصب پارکت چوبی

1- اندازه گیری کف محیط

 

اولین قدم قبل از مراحل نصب پارکت چوبی اندازه گیری کف محیطی می باشد که قصد پوشاندن آن با کفپوش چوبی را داریم. پس ابتدا ابعاد و متراژ محیط مورد نظر را اندازه گیری می کنیم تا در نهایت اجرایی دقیق و زیبا بدون اتلاف وقت و به هدر رفتن مواد اولیه ( همان پارکت های چوبی) را داشته باشیم.

2- آماده سازی بستر محیط

 

آماده سازی کف قبل از اجرا، بیشترین تاثیر را بر کیفیت نهایی کار می گذارد. پس قبل از اجرای کار، حتماً سطح محیط، باید عاری از هر گونه آلودگی ، صاف و یکدست، بدون هیچ گونه فرو رفتگی و یا برجستگی باشد. اگر کف محیط استاندارد نبوده و دارای ناهمواری های غیر مسطح می باشد. باید قبل از شروع کار اصلاح گردد. حداکثر اختلاف سطح تراز قابل چشم پوشی بین دو سطح، حدود 2 میلی متر باشد.

3-پهن کردن فوم مخصوص

 

در مراحل نصب پارکت چوبی بعد از مرحله زیرسازی، نوبت به پهن کردن فوم می رسد. پارکت دارای چند مدل فوم مخصوص می باشد. که با توجه به هزینه آن مورد استفاده قرار می گیرد. فوم پنبه ای رولی، فوم چوب پنبه ای متخلخل و فوم سایلنت. با استفاده از فوم می توان پارکت چوبی را در هر مکانی و با هر نوع اقلیمی نصب نمود. فوم ها در حقیقت سبب استحکام و پایداری پارکت های چوبی و همچنین مانع از نفوذ آب ، گرما و یا تولید صدا می شوند.

مثلا ً استفاده از فوم سایلنت ، علاوه بر اینکه عایق حرارتی می باشد. مانع از تولید صدا می گردد. همچنین در صورتی که از فوم استفاده نگردد در حین راه رفتن بر روی پارکت چوبی، تولید صدا می شود. و این امر اسباب آزار و اذیت برای دیگران را ایجاد می نماید. پس برای پهن نمودن فوم ها، آنها را به صورت لب به لب بروی محیط تنظیم می کنند. کناره لبه فوم ها باید حدود 2 سانتی متر از لبه ی دیوار بالا بیایند. در صورتی که محیط به سیستم گرمایشی از کف مجهز باشد. حدود یک هفته قبل از اجرای نصب، سیستم ها باید خاموش باشد و همچنین به جای فوم معمولی باید از فوم هایی که دارای یک لایه محافظ آلومینیومی می باشند، استفاده نمود.

مراحل نصب پارکت چوبی
مراحل نصب پارکت چوبی و چسب زدن

4- اجرا و نصب پارکت چوبی

 

بعد از بستر سازی، نوبت به اجرا و مراحل نصب پارکت چوبی می رسد. در اینجا لازم به ذکر است که حدود 24 الی 48 ساعت و گاهاً تا یک هفته قبل از نصب، نصاب باید پارکت های چوبی را به محل مورد نظر انتقال داده باشد. تا نوعی سازگاری دمایی بین محیط و پارکت ها ایجاد گردد.

در گذشته مراحل نصب پارکت چوبی به کمک چسب های مخصوص پارکت به یکدیگر متصل می شدند. که در این صورت، جهت کنار هم قرار گرفتن پارکت ها، نیاز به اعمال فشار بود. که این امر گاهاً سبب آسیب های جزئی به کفپوش چوبی می گشت. اما امروزه شیوه کار بسیار راحت تر شده است. در کناره هر تایل چوبی، کلیک هایی می باشدکه سبب چفت شدن و یا فرو رفتن تایل ها در یکدیگر می شوند. که در نتیجه سبب بالا رفتن کیفیت کار، کمتر شدن ضایعات، صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

نصب پارکت چوبی

 

پارکت چوبی به صورت تایل هایی با ابعاد مشخص می باشند. که یا به کمک چسب و یا با کلیک های کناره تایل به هم متصل می گردند. کسی که به عنوان نصاب انتخاب می شود باید فردی خبره باشد. نصاب حرفه ای، تایل ها را از یک سمت گوشه ی دیوار شروع به نصب کردن می کند و حدود چند میل تا یک سانتی متر جای خالی از کناره ها برای پارکت ها قرار می دهد. که در صورت گرمایش، پارکت چوبی جایی برای منبسط شدن داشته باشد. همچنین فاصله آخرین تایل های پارکت با دیوار انتهایی، باید حدود چند سانتی متر باشد که در نهایت با قرنیز چوبی پر می شود. در صورتی که نصاب این امر را نادیده بگیرد. با گذشت زمان کفپوش ها باد کرده و از حالت طبیعی خود خارج می گردند.

5- پاک کردن و تمیز نمود پارکت ها

 

در انتهای کار و بعد از مراحل نصب پارکت چوبی ، نصاب می بایست کار تمام شده خود را به لحاظ صافی و هموار بودن پارکت چوبی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. اگر با مشکلی به لحاظ هم سطح نبودن کار روبرو شد. می تواند با سنباده کشیدن و استفاده از لاک های مخصوص درزها و ناهمواری ها را بر طرف سازد. همچنین توصیه می گردد که تا حدود 24 ساعت بعد از نصب پارکت ها، از فشار آوردن و گذاشتن وسایل سنگین بر روی پارکت ها جداً خودداری گردد. تا پارکت ها سفت شده و اگر دارای عیب و ایرادی می باشند، نصاب آن را رفع و رجوع کند.

 

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی