به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

معایب و مزایای واکس پارکت چوبی _ تولید کننده انواع پارکت چوبی

معایب و مزایای واکس پارکت چوبی _ تولید کننده انواع پارکت چوبی

معایب و مزایای واکس پارکت چوبی

پارکت چوبی برای حفظ زیبایی و درخشندگی خود نیاز به مراقبت دارد. برای نگهداری و محافظت از پارکت‌ها روش‌های زیادی وجود دارد. مواد مختلفی به عنوان پوشش و محافظ کفپوش چوبی در بازار وجود دارند. لاک پارکت، روغن پارکت، شلاک پارکت، پوشش پلی‌اورتان از موارد جلا دهنده پارکت در بازار است. واکس زدن کفپوش چوبی یکی از روش‌های قدیمی و مرسوم مراقبت از پارکت است. که میخواهیم معایب و مزایای واکس پارکت چوبی را در این مطلب بررسی کنیم.

معایب و مزایای واکس پارکت چوبی
معایب و مزایای واکس پارکت چوبی

 

بسیاری از افراد برای حفظ زیبایی پارکت تمام چوب آن را واکس می‌زنند. ولی از معایب و مزایای واکس پارکت چوبی آگاهی ندارند. واکس یا موم پارکت یکی از روش‌های مراقبت و نگهداری از پارکت چوبی است که در بین عموم مردم بسیار رایج است. واکس با داشتن خواص خاصی به منافذ موجود در لایه‌های اولیه پارکت نفوذ کرده و طول عمر مفید آن را بالا می‌برد. این کار دوام و مقاومت پارکت را نیز تا حد زیادی بالا می‌برد.

واکس پارکت در دو نوع خمیری و مایع تولید می‌شود. استفاده از هر دو نوع موجب یک نتیجه می‌شود و مهم این است که شما با کدام نوع راحت‌تر کار می‌کنید. هر دو نوع واکس چه خمیری و چه مایع باید در یک لایه نازک و یکنواخت به وسیله تی سا دستمال به روی پارکت چوبی شما پخش شود. البته بهتر است که واکس خمیری به وسیله یک دستمال نخی و واکس مایع توسط دستمال پشمی به روی کفپوش چوبی پخش شود.

مزایای واکس در پارکت چوبی

معایب و مزایای واکس پارکت چوبی مدنظر مصرف کننده است. مهم‌ترین مزیت واکس زدن پارکت تمام چوب زیباتر شدن آن است. کفپوش چوبی که به تازگی واکس خورده است مانند روز اول برق می‌زند. در بسیاری از موارد برای اصلاح و ترمیم پارکت و تغییر دادن رنگ آن از این روش استفاده می‌کنند. به صورتی که رنگ مورد نظر خود را با واکس ترکیب کرده و روی کفپوش پخش می‌کنند. این کار به راحتی قابل اجرا است و فقط به کمی زمان حوصله نیاز دارد. بوی آن بسیار کم است و با باز گذاشتن یک پنجره و یا روشن کردن تهویه هوا مشکلی در این زمینه نخواهید داشت.

واکس به سرعت و تنها در چند ساعت خشک می‌شود و شما می‌توانید از فضای مورد نظر استفاده کنید. یکی از ویژگی‌های واکس پارکت نفوذ زیاد آن در چوب است. این ویژگی باعث می‌شود عملکرد و دوام پارکت در مقابل ضربه بهتر شود. واکس معمولا روی هر نوع پارکتی نتیجه مثبتی خواهد داشت و مناسب برای انواع پارکت‌های چوبی است.

پارکت چوبی دارای ویژگی‌هایی است. که امکان واکس زدن آن وجود دارد. در صورتی که کفپوش‌هایی مانند لمینت‌ها به هیچ عنوان قابلیت واکس زدن نداشته و پیشنهاد می‌شود قبل از واکس زدن کفپوش خود از تمام چوب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

معایب و مزایای واکس پارکت چوبی
معایب و مزایای واکس پارکت چوبی در منازل

معایب واکس زدن پارکت چوبی

اگر چه پارکت چوبی پس از مدتی استفاده کدر شده و نیاز به واکس زدن دارد. اما واکس زدن پارکت معایبی نیز دارد. شاید بزرگ‌ترین ایراد واکس زدن پارکت‌ چوبی دائمی نبودن آن است. کفپوش چوبی که واکس خورده است پس از مدتی استفاده دوباره کدر و زرد شده و نیاز مجدد به واکس دارد. دوام این کار تقریبا پایین است و نیاز است که حداقل سالی یک بار تکرار شود. البته نحوه مراقبت شما از پارکت تمام چوب واکس خورده در دوام واکس تاثیر زیادی دارد.

یکی دیگر از معایب واکس زدن این است که قبل از عملیات باید پلی‌یورتان روی لایه اولیه پارکت به طور کامل پاک شود. این کار بسیار زمان‌بر است و برخی از افراد علاقه‌ای به پاک کردن این پوشش ندارند. این لایه پوششی در برابر رطوبت مقاومت بسیار کمی دارد و به رطوبت بسیار حساس است. وجود رطوبت در پارکتی که واکس خورده باعث ایجاد لکه‌های سفید رنگ شده و در زیبایی آن تاثیر منفی دارد. بهتر است پارکت مکان‌های مرطوبی مانند آشپزخانه را واکس نزنید. بهترین جایگزین واکس در مکان‌های مرطوب لاک و پوشش‌های پلی‌یورتان است.

پارکت چوبی که به روی آن از واکس استفاده شده است در برابر خش مقاومت کمی دارد و به راحتی خراشیده می‌شود. البته ترمیم این نوع خش‌ها به راحتی و با استفاده از واکس ممکن است. اما این مورد نیز از معایب واکس زدن پارکت به حساب می‌آید. در خصوص واکس زدن پارکت‌ها باید بدانید که این مواد رنگ پارکت شما را کمی تیره می‌کند. اگر نمی‌خواهید رنگ پارکت تیره شود باید ابتدا یک لایه سیلر یا شلاک مخصوص پارکت استفاده کنید. در صورتی که از واکس کفپوش چوبی خود راضی نبودید و تمایل به استفاده از روش‌های دیگر داشتید. باید پوشش واکس را به طور کامل از روی پارکت چوبی خود حذف کنید.

معایب و مزایای واکس پارکت چوبی
معایب و مزایای واکس پارکت چوبی

شرکت پارس درب تولید کننده انواع پارکت چوبی

منابع: https://www.luxuryflooringandfurnishings.co.uk/painswick-pyramid-oak-70-x-350-x-11-4mm.html