به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

مقایسه پارکت چوبی با لمینت – تولید کننده انواع پارکت چوبی

مقایسه پارکت چوبی با لمینت – تولید کننده انواع پارکت چوبی

مقایسه پارکت چوبی با لمینت

میخواهیم در این مطلب به صورت اختصار به مقایسه پارکت چوبی با لمینت در زمینه کیفیت و جنس آنها ، طریقه و زمان و تفاوتهای نصب ، زیبایی طول عمر و ماندگاری و تنوع رنگی آنها بپردازیم.

مقایسه پارکت چوبی با لمینت
مقایسه پارکت چوبی با لمینت

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی یکی از جذاب ترین و لوکس ترین کالاهایی می باشد که دارای قدمتی چند هزار ساله دارد اما در چند سال اخیر، استفاده از آن بسیار متداول شده است. از پارکت های چوبی به عنوان زینت دهنده کفپوش منازل و یا محیط کار و حتی رستوران ها، پاساژها، و … استفاده می شود.

جنس پارکت چوبی با توجه به نوع چوبی که از درختان تهیه می شود ، خواه بلوط، سرو، صنوبر و یا کاج باشد به لحاظ کیفیت، مرغوبیت و استقامت با هم فرق دارند. از این رو باید در نظر گرفت ، به همان ترتیب که جنس چوبی که برای پارکت چوبی استفاده می شود با هم فرق دارد، قیمت آن نیز به مراتب تحت تاثیر جنس چوب فرق می کند.

مثلاً پارکت چوبی که از جنس چوب تنه درخت بلوط تهیه و ساخته شده است گران تر از پارکت چوبی که از چوب تنه درخت کاج استفاده شده ، می باشد. چرا که چوب بلوط در زمره چوب های سخت و بسیار مقاوم قرار می گیرد. از این رو از کیفیت، مقاومت و درخشندگی خاصی برخوردار بوده و خراش و یا سائیدگی بر روی این نوع پارکت، کمتر دیده می شود.

لمینت چیست ؟

اما در مقایسه پارکت چوبی با لمینت باید گفت که کفپوش لمینت از به هم فشرده شدن چند لایه مختلف تحت نیرو و فشار حداکثری تهیه و ساخته می شود. برخی از لایه های تشکیل دهنده لمینت از جنس چوب طبیعی و ترکیبات شیمیایی می باشد. لایه بیرونی آن از جنس ملامین و اکسید آلومینیوم بوده و لایه دوم نیز از مواد و ترکیبات کاغذی ملامین تشکیل شده است.

لایه مرکزی آن نیز از ترکیبات فیبر چوبی به نام HDF و یا همان الیاف فشرده تشکیل شده است. در بسیاری از موارد دیده شده است که به جای استفاده از HDF در لایه مرکزی لمینت از مواد MDF استفاده می شود که به شدت کیفیت جنس لمینت را تحت تاثیر قرار داده و از مرغوبیت کالا می کاهد. لایه چهارم و یا لایه زیرین در لمینت نیز از ترکیبات ملامین ساخته می شود. تمامی این چهار لایه در اثر نیرو و فشار در کنار هم لمینت را تشکیل می دهند.

مقایسه پارکت چوبی با لمینت
فضای منزل با لمینت

 

مقایسه پارکت چوبی با لمینت

در میان مقایسه پارکت چوبی با لمینت که هر دو به عنوان کفپوش منزل و یا محیط کار استفاده می شوند، باید گفت که کفپوش چوبی به مراتب از کفپوشی با جنس لمینت که کالایی مصنوعی می باشد و حاوی فرم آلدهید با سایر پلیمر ها می باشد ، بسیار گران تر می باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی می بایست میزان سرمایه و بودجه ای را که می خواهید به تغییر کفپوش محیط تان اختصاص دهید را در نظر بگیرید.

در مقایسه پارکت چوبی با لمینت ، می بایست بیان نمود که پارکت چوبی نسبت به آب و رطوبت بسیار حساس می باشند. یعنی با پاشیده شدن آب بر روی سطح کفپوش چوبی، می بایست سریع اقدام به خشک نمودن و تمیز نمودن سطح کفپوش نمایید. چرا که پارکت از جنس چوب می باشد و این طبیعت و خاصیت چوب می باشد که در برابر نم و یا رطوبت، باد کرده و کیفیت خود را از دست می دهد. اما کفپوش لمینت، چون از مواد مصنوعی ترکیب شده است تا حدود 12 ساعت در برابر آب و رطوبت مقاوم می باشد.

مقایسه پارکت چوبی با لمینت
مقایسه پارکت چوبی با لمینت در فضای داخل

 

نصب آسان با کفپوش لمینت

همچنین در ادامه مطالب مقایسه پارکت چوبی با لمینت باید بیان نمود که لمینت نسبت به پارکت چوبی از نصب آسان تر و راحت تری برخوردار می باشد. عدم استفاده از چسب در حین نصب پارکت، سبب می شود که کفپوش اصلی اتاق هیچ آسیب جدی نبیند. در زمان نصب پارکت چوبی می بایست از چسب مخصوص آن استفاده شود.

سپس بعد از آنکه چسب خشک شد، سطح پارکت را ساب می زنند. سپس یک لایه لاک بر روی سطح پارکت، اجرا می شود. سپس بعد از آنکه 24 ساعت از نصب کلی پارکت گذشت ، شما می تواند اقدام به چیدمان وسایل بر روی کفپوش چوبی نمایید. این در حالی می باشد که نصب لمینت در زمان بسیار کمتری صورت می گیرد. تایل های لمینت برای نصب نیاز به چسب ندارند. نحوه نصب آن به این گونه می باشد که دور تا دور تایل های لمینت، شیار های نر و ماده ای وجود دارد که در هم چفت شده و سطح همواری را ایجاد می نمایند. همچنین بلافاصله بعد از نصب لمینت، می توانید تمامی وسایل منزل را چیدمان کنید.

اما در مقایسه پارکت چوبی با لمینت ، می بایست گفت که پارکت چوبی به علت آنکه از چوب خالص درختان جنگلی تهیه می شود از دوام و ماندگاری به مراتب بهتر و بیشتری از کفپوش لمینت، برخوردار می باشد. در صورت مراقبت و نگهداری صحیح از پارکت چوبی، این کفپوش می تواند چیزی حدود 40 تا 80 سال، زینت دهنده خانه شما باشد و این در حالی است که عمر کفپوش لمینت، نهایتاً چیزی حدود 10 سال می باشد.

 

مقایسه نصب پارکت چوبی

همچنین پارکت تمام چوب به خاطر جنس آن که از چوب می باشد، طرح و نقش اصلی خود را از دست نمی دهد. در صورت کثیف شدن، خراشیدگی و یا گرد و غبار می توانید با ساب زدن و لاک و روغن کاری، عمری دوباره به کفپوش خود دهید.

اما نکته مهم در خصوص گستردگی طرح، نقش و رنگ این دو نوع کفپوش می باشد. از آنجا که پارکت های چوبی از چوب درختان تهیه می شوند، بنابراین طرح آن محدود به چوب درختان می باشد. اما لمینت ، کفپوشی مصنوعی با طرح و رنگ های بسیار متنوع می باشد. در حقیقت دست سازنده ی آن برای تغییر و تحول در ساختار طرح و رنگ آن بسیار بازتر می باشد.

یکی از مهمترین ویژگی های این دو نوع کفپوش، در این است که پارکت از جنس چوب بوده بنابراین در طبیعت قابل تجدید پذیری می باشد. در حقیقت پارکت چوبی دوست دار محیط زیست می باشند و این در حالی است که لمینت به خاطر استفاده از رزین و فشار در حین تولید به سادگی در طبیعت قابل تجدید پذیری نمی باشد. به لحاظ نگهداری و تمیز نمودن کفپوش نیز می بایست بیان کرد که پارکت از جنس چوب به آب حساس بوده بنابراین به راحتی نمی توانید از آب به صورت مستقیم، جهت تمیز نمودن آن اقدام نمایید. اما لمینت برای تمیز کردن با آب، چنین مشکلی را ندارد.

نصب پارکت چوبی
مقایسه نصب پارکت چوبی با لیمنت

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی