به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

نحوه تمیز کردن پارکت چوبی چگونه است ؟ _ واحد نمونه تولیدی پارکت چوبی

نحوه تمیز کردن پارکت چوبی چگونه است ؟ _ واحد نمونه تولیدی پارکت چوبی

نحوه تمیز کردن پارکت چوبی چگونه است؟

پارکت چوبی نوعی کفپوش از جنس چوب است که در بین عموم مردم محبوبیت زیادی دارد. گرد و غبار و آلودگی‌های محیطی روی کفپوش‌ها می‌نشیند و آن را کثیف می‌کند. حتی گاهی باید لکه‌ها را از روی کفپوش‌ها با روش‌های مختلفی پاک کرد. نحوه تمیز کردن مورد توجه میباشد و پارکت چوبی پس مانند هر نوع کفپوش دیگری کفپوش چوبی نیز نیاز به تمیز شدن دارد.

برای تمیز کردن پارکت چوبی به وسایل و تجهیزات خاصی نیاز ندارید. در واقع وسایل تمیزکاری پارکت تمام چوب در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. تمیز کردن پارکت‌های چوبی باید حداقل هفته‌ای یک بار انجام شود. اگر در طول هفته نیز تمیزکاری‌های جزیی روی پارکت تمام چوب انجام دهید همیشه پارکت تمیزی خواهید داشت. حذف آلودگی‌ها و گرد و غبار در منازل بسیار مهم است. زیرا منشا بسیاری از بیماری‌ها بخصوص برای کودکان این دسته از آلودگی‌های محیطی هستند.

پس اگر کودک خردسالی دارید حتما به طور منظم به تمیز کردن پارکت تمام چوب خود بپردازید. در علم فنک‌شویی گرد و غبار را عامل اصلی افسردگی و انرژی منفی می‌نامند. با توجه به این دلایل تمیز کردن منزل به طور روزانه و نحوه تمیز کردن پارکت چوبی حداقل هفته‌ای یک بار امری مهم و ضروری است.

1-عنوان اصلی محتوا: نحوه تمیز کردن پارکت چوبی چگونه است؟
نحوه تمیز کردن پارکت چوبی چگونه است؟

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن پارکت چوبی

 

پارکت چوبی معمولا بر اثر عواملی مانند گرد و غبار، لکه‌هایی مانند لکه شربت و غیره کثیف می‌شود. مدت زمانی که تمیز کردن پارکت تمام چوب به خود اختصاص می‌دهد به عوامل مختلفی بستگی دارد. متراژ فضای شما، جنس پارکت، میزان کثیفی و غیره از عوامل تاثیرگذار در مدت زمان نحوه تمیز کردن کفپوش چوبی است. وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن پاکت عبارت‌اند از: جاروبرقی، جارو دستی، تی، آب، مایع مخصوص برای شست و شوی پارکت‌ها، دستمال یا حوله مخصوص برای پاک کردن پارکت تمام چوب . با استفاده از این وسایل به راحتی می‌توانید پارکت‌های خود را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن پارکت چوبی چگونه است
نحوه تمیز کردن پارکت چوبی با جاروبرقی و بخارشور

مراحل تمیز کردن پارکت چوبی در ۳گام

برای نحوه تمیز کردن پارکت چوبی طبق مراحل زیر عمل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

مرحله اول: با استفاده از جاروبرقی یا جارو دستی سطح کفپوش خود را جارو کنید. این کار گرد و غبار را از سطح پارکت‌ها جمع می‌کند. فقط باید دقت کنید برس جاروبرقی خط و خش به روی پارکت ایجاد نکند. در بازار برس مخصوص پارکت و کفپوش‌هایی مانند لمینت و سرامیک موجود است در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها خریداری کنید. جارو کشیدن حتما باید در مرحله اول انجام شود تا در هنگام پاک کردن گرد و خاک‌هایی که بزرگ هستند موجب به وجود آمدن خش روی پارکت‌های چوبی نشود.

مرحله دوم: بعد از پاک شدن گرد و خاک‌ها با استفاده از محلول مخصوص شوینده پارکت چوبی و آب کفپوش خود را تمیز کنید. این کار را به آرامی و با استفاده از تی انجام دهید. انتخاب نوع شوینده بسیار مهم است. چون شما این شوینده را برای استفاده هفتگی نیاز دارید بهتر است که ملایم باشد. برای استفاده از بعضی از شوینده‌ها نیازی به استفاده از آب نمی‌باشد و این دسته از شوینده‌ها گزینه‌های بهتری هستند.

برخی از شوینده‌ها کفپوش را کدر می‌کنند بنابراین استفاده از آن‌ها گزینه خوبی نیست. در مقابل برخی دیگر با حالت سیلیکونی خود و ایجاد پولیش به روی کفپوش آن را لیز می‌کنند. پس در انتخاب یک شوینده کفپوش باید دقت زیادی کنید. در شست و شوی پارکت‌های چوبی استفاده زیاد از آب و شوینده‌های بر پایه آب باعث تورم پارکت شده و گزینه خوبی نیستند.

مرحله سوم: مرحله سوم یا آخر خشک کردن پارکت‌ها است. با استفاده از دستمال‌های نانو یا یک حوله که مخصوص این کار است کفپوش خود را کاملا خشک کنید.

نحوه تمیز کردن پارکت چوبی چگونه است؟
نحوه تمیز کردن پارکت چوبی در ۳مرحله

گزینه‌های دیگر برای تمیز کردن پارکت چوبی در منزل

پارکت چوبی را هر کسی به روش خود تمیز می‌کند. بعضی از این روش مناسب نبوده و به کفپوش‌ها آسیب‌زده و کیفیت آن را کاهش می‌دهد. استفاده از سرکه و آب یکی از روش‌های رایج اشتباه در پاک کردن پارکت‌ها است. سرکه علاوه بر تخریب سطح پارکت‌ها در دراز مدت روی آن خش نیز ایجاد می‌کند. یکی دیگر از مواردی که برای تمیز کردن پارکت‌ها اصلا مناسب نیست، بخارشوی است. پارکت‌ها معمولا با استفاده از چسب نصب می‌شوند و بخارشوی با حرارت زیادی پارکت را تمیز می‌کند.

حرارت زیاد بخارشوی باعث شل شدن چسب می‌شود و آن را از بین می‌برد. یکی دیگر از دلایلی که بخارشوی را به گزینه بدی تبدیل می‌کند رطوبت زیاد آن است. با توجه به این دلایل برای پاک کردن پارکت چوبی به هیچ وجه از بخارشوی استفاده نکنید.

 

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی پارکت چوبی

 

منابع: https://www.directwoodflooring.co.uk/luxury-parquet-vanilla-oiled-oak-solid-wood-flooring.html