به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

پارکت چوبی در طراحی منزل – تولید کننده انواع پارکت چوبی

پارکت چوبی در طراحی منزل – تولید کننده انواع پارکت چوبی

پارکت چوبی در طراحی منزل

در این مطلب میخواهیم به طور مفصل به اهمیت پارکت چوبی در طراحی منزل بپردازیم:

کفپوش منزل با توجه به گذشت زمان تا به امروز، طرح ها و انواع متنوعی را به خود دیده است. نوع و انتخاب کفپوش به بودجه و شرایط اقتصادی خانواده، مستقیماً بستگی داشته و دارد. از آنجا که تاریخ گذشته این مرز و بوم نشان می دهد در خانواده هایی با اقتصاد متوسط، سیمان، موکت و موزائیک، زینت دهنده ی کفپوش خانه ها بوده است. در خانه های اعیان و ثروتمند، سنگ ها و سرامیک های گران و پر زرق و برق بر آراستگی و جلای خانه می افزوده است.

اما با گذری به گذشته و مروری بر آلبوم های قدیمی در می یابیم که در برخی از خانه های اجدادیمان از چوب در طرح ها و کاربردهای متنوع در چیدمان منزل استفاده می شده است. چوب یا به صورت پارکت چوبی و یا سقف چوبی و همچنین به عنوان ستون پارکت چوبی در طراحی منزل استفاده می شد.

چوب در حقیقت گرما دهنده و یادآور شور و نشاط و سرسبزی درختان جنگل می باشد. از چوب به شکل پارکت تمام چوب اول بار در اروپا و در کاخ ورسای به سال 1864 میلادی مورد استفاده قرار گرفت. طرح پارکت چوبی که در این کاخ، مورد استفاده قرار گرفت از طرح سنتی هفت و هشت که بسیار زیبا و مجلل می باشد، استفاده شده است.

پارکت چوبی در طراحی منزل
پارکت چوبی در طراحی منزل

کاربرد پارکت چوبی در دکوراسیون منزل

با گذشت زمان و ورود به دنیای مدرن، سبک زندگی ها تغییر و تحولی اساسی نمود. انتخاب پارکت چوبی در طراحی منزل به عنوان زینت دهنده یکی از ارکان اصلی زیبایی قلمداد شد. رفته رفته توجه به کفپوش چوبی جایگزین استفاده از موکت، سرامیک و … شد. در طراحی و دکوراسیون منزل، چوب و یا بهتر بگوییم پارکت چوبی نقش برجسته ای پیدا نمود. از این رو انتخاب نوع پارکت چوبی در طراحی منزل با توجه به ویژگی هایی چون رنگ پارکت چوبی ، طرح پارکت در کنار استحکام و پایداری چوب بسیار مورد توجه قرار گرفت.

طراحی کفپوش منزل با پارکت چوبی

در حقیقت پارکت چوبی در طراحی منزل به نوعی کفپوش چوبی اطلاق می گردد که با توجه به نوع و جنس چوب آن برای طراحی فضای داخلی و یا خارجی منزل و یا محیط کار، فروشگاه و … مورد استفاده قرار می گیرد. پارکت چوبی از چوب طبیعی درختان مختلفی چون گردو، کاج، صنوبر، راش، افرا، گیلاس و … تهیه و ساخته می شود. کفپوش چوبی معمولاً در طراحی و دکوراسیون تمامی اتاق های منزل، اتاق خواب، اتاق پذیرایی، آشپزخانه، تراس کاربرد دارد.

ویژگی های کفپوش چوبی برای اتاق های خانه

پارکت چوبی برحسب نوع چوب درخت و بافت آن متنوع می باشد. چوب درختانی همچون افرا و بلوط در زمره ی چوب های سخت به شمار می آیند که از استقامت و تراکم بالایی برخوردار بوده و در برابر رطوبت و آب بسیار مقاوم می باشند. لذا بهترین گزینه برای محیط های پر رفت و آمد منزل مانند اتاق پذیرایی و آشپزخانه می باشند. همچنین توجه به ضخامت چوب بسیار حائز اهمیت می باشد. انتخاب ضخامت چوب بر مبنای وضعیت کف زمین، میزان رفت و آمد به اتاق، متفاوت می باشد. برای اتاق نشیمن که از جمله قسمت های پر تردد منزل می باشد. ضخامت چوب باید حدود 8 میلی متر در نظر گرفته شود.

همچنین یکی از مهمترین اِلمان هایی که در طراحی و ساخت پارکت چوبی باید مَد نظر قرار گیرد، رنگ پارکت چوبی می باشد. رنگ پارکت چوبی در طراحی منزل بسیار حائز اهمیت بوده و باید با نمای داخلی ساختمان و با دکوراسیون منزل همخوانی داشته باشد. کفپوش بر خلاف موکت و یا فرش، چیزی نیست که اگر مدتی استفاده شد و دلمان را زد، کنار گذاشته و یا تغییر داده شود. بنابراین در انتخاب آن باید دقت بسیاری به خرج داد. بنابراین در انتخاب رنگ پارکت چوبی باید به این نکته دقت نمود که برای اتاق ها از کفپوش چوبی استفاده شود که با مبلمان و اثاثیه منزل در تضاد باشند. زیرا این موضوع بر جذابیت و شیک جلوه دادن فضای اتاق بسیار تاثیر می گذارد.

زیبایی با کفپوش چوبی

همچنین اگر محیط اتاق، کوچک و دارای فضایی بسته می باشد. جهت بزرگ نمایی آن می توانید از پارکت چوبی در طراحی منزل با رنگ های روشن و با حالت مورب استفاده کنید که اتاق را بزرگتر و روشن تر نشان می دهد. کفپوش تیره نیز محیط را گرمتر و حس و حال طبیعت را بیشتر در انسان بر می تاباند. اگر بخواهیم ارتفاع اتاق را بلند تر و با شکوه تر جلوه دهید از پارکت چوبی در طراحی منزل با رنگ تیره برای کف اتاق و از یک رنگ روشن برای سقف آن استفاده کنید. همچنین اگر دیوارهای اتاق در موازات یکدیگر قرار نگرفته باشند. می توانید پارکت چوبی در طراحی منزل با زاویه 45 درجه و به صورت مورب و زاویه دار از دیوار نصب کنید.

و اگر خواهان دکوراسیون به سبک سنتی و قدیمی برای اتاق های منزل هستید، می توانید از پارکت چوبی که رنگ نشده اند و به حالت طبیعی می باشند استفاده کنید و برای سنتی تر کردن منزل از طرح و الگوی پارکت جناغی یا زیگزاگی و یا هفت و هشتی استفاده کنید.

انتخاب کفپوش چوبی برای منزل

بهترین انتخاب برای کفپوش ، پارکت چوبی در طراحی منزل  می باشد. که از کنار هم قرار گرفتن تکه های چوب در طرح ها و رنگ های متنوع تشکیل است که هارمونی شگفت انگیزی را به وجود می آورد. از نکات مهم در انتخاب نوع و جنس پارکت چوبی در طراحی منزل این می باشد. که بهتر است کفپوش چوبی که برای قسمت های مختلف منزل تهیه می کنیم. از یک نوع چوب باشد که سبب یکپارچگی و طراحی هر چه زیباتر دکوراسیون خانه گردد. اما این امکان نیز وجود دارد که گاهی از متریال های متنوع به عنوان کفپوش برای اتاق ها و بخش های مختلف خانه استفاده می شود. اما نکته مهم این است که متریال های متنوع باید هارمونی و هماهنگی لازم با یکدیگر را داشته باشند.

پارکت چوبی در طراحی منزل
ویژگی های انتخاب پارکت چوبی در طراحی منزل

کفپوش مناسب برای آشپزخانه

آشپزخانه یکی از محل های پر رفت آمد اعضای خانواده می باشد. همچنین محلی برای جمع شدن جهت صرف غذا، آشپزی کردن و … می باشد. از این رو نیازمند به رعایت اولیه و دقیق اصول بهداشتی می باشد. بنابراین کفپوشی که برای آشپزخانه انتخاب می شود، باید قابلیت شستشو را داشته باشد. همچنین باید خصوصیاتی چون لیز نخوردن، لک پذیر نبودن، مقاوم بودن در برابر فشار و همچنین ضربه گیر باشد. علاوه بر همه این موارد، زیبا و شیک هم باشد.

متریال های متنوعی برای انتخاب کفپوش آشپزخانه وجود دارد. که یکی از شیک ترین و لوکس ترین آنها پارکت تمام چوب می باشد. پارکت چوبی در طراحی منزل قابلیت ارتجاعی داشته بنابراین راه رفتن بر روی آنها حس نرمی و راحتی به آدمی دست می دهد. همچنین پارکت چوبی با ضخامت زیاد، مستحکم می باشند و در برابر فشار و هر گونه ضربه ای مقاوم هستند. اما بزرگترین و مهمترین خصیصه پارکت چوبی که باید از آن به عنوان نقص و عیب پارکت چوبی در طراحی منزل اشاره نمود. این است که پارکت ها از جنس چوب هستند و چوب ها به طور کل در برابر رطوبت و آب حساس بوده و آن را به خود جذب می کنند.

پارکت چوبی زینت دهنده آشپزخانه

بنابراین باد کرده و ترک می خورند و ظاهر زشت به دکوراسیون و کفپوش منزل می دهند. از این رو با محدودیت در شستشو و استفاده کردن با آب روبرو می باشیم. لذا در صورت انتخاب و استفاده از پارکت چوبی به عنوان کفپوش آشپزخانه، حتماً باید نکات و اصول نظافت پارکت چوبی در طراحی منزل را رعایت کرد. اینکه به صورت مستقیم از آب جهت شستشوی پارکت چوبی استفاده نشود و از دستمال های نخی مرطوب و یا تِی هایی که حوله آن ها نم دار می باشند. جهت نظافت استفاده کرد. همچنین بلافاصله با دستمال و یا حوله خشک کف آشپزخانه را پاک کرد.

پارکت چوبی در طراحی منزل
پارکت چوبی زینت دهنده ی آشپزخانه

ویژگی های پارکت چوبی برای طراحی حمام و سرویس های بهداشتی

حمام و سرویس بهداشتی یکی از مرطوب ترین بخش های خانه می باشند. که با آب و رطوبت در تماس مستقیم می باشند. این دو مکان از لحاظ بهداشتی بسیار حائز اهمیت بوده از این رو انتخاب کفپوش مناسب از ضروریات این دو مکان می باشد. آنچه که بیشتر در عُرف جامعه مشهود می باشد، استفاده از کفپوش هایی از جنس کاشی، سرامیک و یا سنگ برای این دو مکان می باشد. اما همیشه استثناهایی هم وجود دارد. یکی از این استثناها، استفاده ها از پارکت چوبی در طراحی منزل ، و در حمام و یا سرویس بهداشتی است که در نوع خود کم نظیر می باشد.

از آنجا که چوب نسبت به رطوبت و نم بسیار حساس می باشد. بنابراین در انتخاب نوع کفپوش این مکان ها باید توجه بیشتری به خرج داد و از چوب هایی که در برابر رطوبت، مقاومت بسیار بالایی دارند استفاده نمود. البته در کنار پارکت چوبی مناسب، حتماً تخلیه آب و فاضلاب سرویس بهداشتی و حمام طوری باید طراحی شده باشد که حتی یک قطره آب در کف پارکت باقی نماند. همچنین می بایست از بهترین و با کیفیت ترین روغن های جلا دهنده و نگهدارنده های چوب، جهت افزایش عمر و ماندگاری پارکت های این ناحیه از خانه استفاده کرد.

ویژگی های پارکت چوبی برای طراحی ورودی خانه

ورودی خانه یکی از محل های شلوغ و پر رفت و آمد می باشد. همچنین بیشتر ساکنین منزل با گذاشتن کفش بر روی پارکت چوبی به داخل منزل می آیند. از این رو انتخاب نوع پارکت چوبی در طراحی منزل ، مناسب و بهداشتی برای این قسمت از منزل بسیار حائز اهمیت می باشد. “پارکت های مات” در جلوی درب ورودی منزل انتخاب بسیار مناسبی می باشند. پارکت های مات، زمان تمیز کردن را کاهش می دهند. همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر و رعایت اصول بهداشتی در جلوی درب ورودی منزل، از پادری های مناسب استفاده کنید. تا هر کسی که به منزل وارد می شود، مستقیماً پا روی پارکت نگذارد.

همچنین باید از چوب های بسیار مقاوم و مستحکم برای جلوی درب ورودی انتخاب شود. پارکت چوبی شیار دار که بسیار زیبا و در طرح های متنوعی می باشد از ضخامت خوبی هم برخوردار می باشد. اما میزان سایش و خراشیدگی بسیار بالایی دارند. بنابراین برای جلوی در ورودی منزل که با گرد و خاک و راه رفتن با کفش بر روی آن در تماس مستقیم می باشد، گزینه مناسبی نمی باشد.

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی