به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

پارکت چوبی و سیستم گرمایش

پارکت چوبی و سیستم‌های حرارتی و برودتی


پارکت چوبی و خاصیت آن:

پارکت چوبی بدلیل ماهیت خاص چوب ، عایق صدا و سرما میباشد و شرایط آسایش مصرف کننده را به خوبی فراهم میکند برای خیلی از افراد مهم است هنگام راه رفتن در ساختمان سرمای کف به پاهای آنها انتقال داده نشود. این خاصیت باعث شده که پارکت چوبی در مصرف انرژی ساختمان بهینه عمل کرده و مانع از تلف شدن انرژی محیط به کف ساختمان شود. بر طبق همین اصول به محیط زیست هم کمک کرده و با مصرف کم انرژی ، مانع از تولید دی اکسید کربن و گرم شدن‌ زمین میشود و به یکی از معضلات جامعه بشری که تولید گازهای گلخانه ای و کربن است کمک شایانی کرده است.

 


انواع سیستم های برودتی:
سیستم های برودتی به دو دسته سرما ساز و گرما ساز تقسیم میشود که در مطلب زیر به بررسی مختصر آن میپردازیم.

 
پارکت چوبی و سیستم سرماساز:

سیستم های سرماساز سیستم هایی هستند که وظیفه تولید هوای سرد را در فضای داخل مثل ساختمانها ، هتلها ، ادارات ، بانکها ، پاساژهای تجاری و مراکر خرید ، فضای های عمومی برعهده میگیرند و که در انواع مختلف مثل کولرهای پنجره ای ، کولر های دیواری و ایستاده ، ایرکاندیشن ، کولر های آبی و …. وجود دارند.
اکثر آنها سرمای خود را بوسیله حرکت و فشرده شدن سیال خنک کننده ، تولید و آن با پره های در حال چرخش به بیرون پرتاب میکنند. این دستگاه های سرما ساز هیچ گونه تداخلی با هیچ کفپوشی از جمله پارکت چوبی نخواهد داشت و به آسانی بدون محدودیت قابل استفاده میباشند.


پارکت چوبی و سیستم گرمایشی:

سیستم های گرمایشی به ۳ روش جابه جایی هوا ، تابشی و تماس مستقیم ، گرمای خود را انتقال میدهند. امروز برای بالادبردن درجه حرارت منازل از سیستم های گرمایشی (heating) مختلفی استفاده میشود مانند فن کوئل ، بخاری ، شومینه ، گرمایش از کف ، سیستم های تابشی ، پکیج های حرارتی و رادیاتور و…
باید با توجه به شرایط اقلیمی ، منابع انرژی بومی منطقه ، سیستم گرمایشی مناسب را انتخاب کرد که راندمان بالا و گرمادهی مطلوبی با توجه به سازه ساختمان داشته باشد که آسایش و آرامش بیشتری را فراهم کند.
در دو روش جابه جای هوا و تابشی هیچ محدودیت و نگرانی برای استفاده هرگونه کفپوشی وجود ندارد ولی در روش تماس مستقیم که گرمایش از کف هم گفته میشود باید ضوابط بیشتری برای استفاده از هر کفپوشی منجمله پارکت چوبی مورد توجه قرار گیرد که به آن اشاره خواهیم کرد.

 


سیستم گرمایش از کف:

سیستم گرمایش از کف از طریق انتقال حرارت در مصالح کف ساختمان باعث اینجا گرما در محیط میشوند و در سه نوع گرمایش با مایعات ، الکتریسیته و هوای گرم میباشند.‌
گرمایش توسط آب گرم(هیدرولیک) در مقایسه با دو روش گرمایش با هوای گرم و جریان الکتریسیته ، مقرون به صرفه تر میباشد. این سیستم که با شبکه لوله کشی مارچیچ بصورت صحیح و استاندارد در کف خانه طراحی شده است‌ و برای نصب لوله های آن به دلیل خطرات ناشی از انبساط گرمایی باید به دقت و درستی ساخته و آماده شود. قسمت زیرین لوله ها با عایق فوم مخصوص پوشانده تا از تبادل حرارتی بیهوده با زمین جلوگیری شود و سمت بالا آن با پوکه معدنی ، سیمان و یا بتن هموار گردیده و بر حسب چرخش مایعات و آب گرم باعث بالا رفتن دمای ساختمان میشود.

امکان استفاده همزمان پارکت چوبی و سیستم گرمایش از کف در ساختمان وجود دارد ولی این سیستم دارای مزایا و معایب مختلفی است و طراح یا سازنده آن باید استاندارد و ایمنی را در استفاده از این سیستم گرمایشی در رابطه با هر متریال و کفپوشی منجمله پارکت چوبی مورد توجه قرار دهد.


پارکت چوبی و نکات استفاده از گرمایش از کف:
 • یکی از مزیت های مهم پارکت چوبی عایق بودن در مقابل سرما و صدا میباشد که بطوری که طرفداران بسیاری را به سوی خود جلب مینماید ولی در مقابل گرما ضریب رسانایی کمتری دارد.‌ این نکته باید در  سنجش میزان مصرف انرژی و تنظیم‌ درجه حرارت مورد توجه قرار بگیرد.
 • یکی از عیب های سیستم گرمایش از کف در دراز مدت ، شکستی موزاییک سنگ و ‌… به دلیل تغییرات دمایی و اختلاف دمای سطح بیرونی و داخلی است. باید از مواد و مصالح متناسب با سیستم گرمایشی استفاده شود.
 • از سیمان و بتن با عیار بالا و روان کننده آن برای پوشش تمام قسمتهای لوله استفاده نمایید که به مرور دچار ترک و شکستگی از داخل نشود. این ترک خوردگی به زیرسازی ساختمان اسیب میرساند و ممکن است باعث لَق شدن متریال کف میشود.
 • سیستم گرمایش از کف باید حداقل ۲۰ روز بعد از بتن ریزی روشن شود. اگر‌ زودتر از روشن شود. نم بتن به صورت غیرمعمول و سرعت تبخیر شده و باعث ترک خوردگی های ریز میشود‌.
 • در نخستین گرم شدن باید با دمای شروع شده ۳روز ادامه داشته باشد.
 • قبل از نصب پارکت چوبی ، کف زیرسازی شده و بتن روی لوله های گرمایش از کف بخوبی خشک شده باشد.
 • سیستم گرمایش از کف باید ۱۰ روز قبل از نصب هر کفپوشی روشن و تست شده و در روزهای اولیه دما به صورت تدریجی بالا برود.
 • سیستم گرمایش از کف هنگام نصب پارکت تمام چوب بهتر است خاموش شده یا درجه حرارت آن برای رساندن دما محیط به ۲۰ درجه تنظیم شود.
 • بعد از اتمام نصب هر کفپوشی منجمله پارکت چوبی سیستم تا دو روز خاموش یا در کمترین درجه تنظیم باشد و بعد آن دما به صورت تدریجی افزایش یا کاهش پیدا کند‌.
 • باید دقت شود برای نصب پارکت چوبی از چسب مناسب مطابق با سیستم گرمایش از کف انتخاب شود.
 • اگر ضخامت پارکت چوبی بیشتر از ۱۴میلیمتر باشد کارایی سیستم گرمایش از کف کاهش پیدا میکند.
 • لوله های کارگذاشته شده حداقل ۱۰سانتیمتر با سطح کف زیرسازی شده فاصله داشته باشند.