به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

پارکت چوبی چه فرقی با پارکت لمینت دارد

پارکت چوبی چه فرقی با پارکت لمینت دارد

پارکت چوبی چه فرقی با پارکت لمینت دارد

یکی از اصلی ترین تغییرات در دکوراسیون داخلی منزل عوض کردن یا نصب کفپوش مناسب است که روی حال و هوای فضای داخلی بسیار تاثیر می گذارد. حال شاید از خود بپرسید پارکت چوبی چه فرقی با پارکت لمینت دارد ؟ پارکت چوبی با ایجاد یک هارمونی مناسب محیطی گرم و دوستانه ایجاد می کند. برای انتخاب درست پارکت چوبی ، مانند سایر مصالح ساختمانی، گزینه ها و طرح های متفاوتی دارد. پس در انتخاب طرح و رنگ پارکت چوبی دقت کافی داشته باشید. ممکن است با یک انتخاب نادرست، سریع احساس پشیمانی و سرخوردگی کنید. در اینجا به توضیح انواع پارکت چوبی می پردازیم:

 

پارکت چوبی :

پارکت چوبی از جنس چوب درخت به صورت طبیعی است و برای تولید، فرآیند های پیچیده ای را طی نمی کند. چوب درختان به الوار تبدیل می شود، سپس به سایز های دلخواه و مساوی تبدیل می شوند و بر کف چسبانده می شوند. پس از آنکه این تایل ها به طور منظم چسبانده شدند، با دستگاه مخصوص سنباده کاری شده و بعد لاک میخورند. تفاوت پارکت چوبی به جنس درختانی است که از آن ها ایجاد شده اند وگرنه در فرآیند برش و نصب پارکت چوبی هیچ تغییرات شیمیایی و صنعتی نیست که ماهیت این تایل های چوبی را عوض کند.
پارکت چوبی یک کفپوش چوبی لوکس و گرانقیمت به حساب می آید و برای افرادی مناسب است که خواستار ایجاد نمایی تاریخی در داخل ساختمان اند. به خاطر قیمت بالا و برخی معایب آن کفپوش های دیگری نیز روانه بازار شدند.

پارکت چوبی چه فرقی با پارکت لمینت دارد

 

لمینت ها :

لمینت های موجود در بازار همان پارکت لمینت هستند این نوع پارکت از چند لایه چوب فشرده در طی گذر از فرآیندهای شیمیایی خاص تشکیل شده است. حال آنکه پارکت چوبی تنها از چوب طبیعی درختان درست می شود. در سطح خارجی لمینت نقش و نگار هایی از چوب است که این امر ظاهر لمینت را بسیار مشابه کفپوش چوبی می کند. نصب لمینت ها راحت تر از پارکت چوبی است اما آن زیبایی طبیعی پارکت چوبی و پارکت تمام چوب را نخواهد داشت. قیمت خرید و نصب لمینت کمتر است.

مهمترین فرق بین پارکت چوبی و لمینت در نحوه نصب آنهاست. در نصب پارکت چوبی از چسب مخصوصی استفاده می شود که این چسب کف ساختمان را درگیر می کند حال آنکه در نصب لمینت چسب زده نمی شود و کف ساختمان دچار هیچ تغییری نمی شود حتی می توان بعدا لمینت ها را به راحتی از کف ساختمان کند بدون اینکه کف آسیبی ببیند.

پس از چسباندن تایل های پارکت چوبی روی این تایل ها را می سابند و سپس لاک میزنند یا روغن کاری می کنند. لمینت ها پس از نصب نیازی به سمباده کاری و لاک و روغن ندارند. در اطراف هر تایل از لمینت شیارهایی تعبیه شده است که کلیک نام دارند و به صورت نر و ماده در هم فرو می روند و به همین علت در زمان کم می توان مساحت زیادی را با لمینت پوشاند. از طرف دیگر چون به چسب کاری نیازی ندارند می توان آن ها در آورد و در محل دیگری دوباره نصبشان کرد.

پارکت چوبی و لمینت ها در برابر آب چه مقاومتی خواهند داشت؟

پارکت چوبی چون از جنس چوب طبیعی درختان اند به شدت با آب واکنش می دهند و با خیس شدن باد می کنند. پس استفاده از پارکت چوبی در محیط مرطوب چندان مناسب نیست. این در حال است که لمینت ها در مقابل آب و رطوبت مقاومت بالاتری از خود نشان می دهند.
پس لمینت برای محیط مرطوب و فضاهایی مثل سرویس بهداشتی و آشپزخانه کارایی بهتری دارد.

 

عمر مفید پارکت چوبی و لمینت چگونه است؟

پارکت چوبی نسبت به لمینت ماندگار و طول عمر بیشتری خواهد داشت. اگر از پارکت چوبی به خوبی نگهداری شود بین 40 تا 80 سال و حتی تا 100 سال هم عمر می کند اما لمینت در حدود 10 الی 20 سال عمر مفید دارد. چون طرح و نقش پارکت چوبی کاملا طبیعی است به راحتی طرح خود را از دست نمی دهد.
پارکت چوبی دوست دار محیط زیست!

اگر دوست دار محیط زیست هستید حتما از پارکت چوبی یا پارکت تمام چوب استفاده کنید چون طبیعی و تجدید پذیرند و به راحتی به محیط برمی گردند. اما لمینت ها با طی فرایند هایی و طی فشار از رزین تولید می شوند، پس به راحتی به محیط زیست بر نمی گردند و تجزیه ناپذیرند.