به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی چیست؟ احتمالا این لغت، بارها و بارها در مکان های مختلف به گوشتان خورده است و با آن چندان غریبه نیستید. حال در این مقاله قصد داریم چند گام فراتر از آشنایی نسبی بگذاریم و شما را با کفپوش چوبی یا پارکت چوبی ، به صورت عمیق آشنا کنیم.
پارکت چوبی ، کفپوشی چشم نواز و بادوام از جنس چوب طبیعی است که به سبب ویژگی های منحصر به فردی که دارد موفق شده طرفداران پر و پا قرص زیادی را از آن خود کند.

پارکت چوبی ، تن پوشی است که کف فضای شما را پوشش می هد و از این جهت بسیار حائز اهمیت است. بدون شک هر فضایی که در آن زندگی می کنید از سه عنصر کف، سقف و دیوار ساخته شده است که هر کدام از آن ها نقش مخصوص به خود را ایفا می کنند و به نوعی با شما در ارتباط هستند. به طور مثال بین شما و سقف یک فضا، فقط ارتباط بصری برقرار است، در حالی که این ماجرا برای دیوار و کف، اندکی متفاوت است.

به طور مثال، شما با دیوار و مخصوصا کف یک فضا از نزدیک در ارتباط هستید در این صورت، علاوه بر حس بینایی، حس لامسه شما نیز درگیر خواهد شد، پس از اهمیت عنصر کف و تاثیری که دارد نباید غافل شد.
پارکت چوبی ، کفپوشی است که هنگام قدم زدن روی آن، به پاهایتان گرما و آرامش و به چشمانتان شکوه و زیبایی هدیه می دهد.

 

پارکت چوبی چیست؟

 

 

 

مواد اولیه پارکت چوبی چیست؟

زمانی که تصمیم می گیرید کف خانه، دفتر کار یا رستوران خود را به پارکت چوبی آراسته کنید گویا می خواهید طبیعت را به محیط خود دعوت کنید. کفپوش چوبی یا پارکت تمام چوب، به سبب استفاده از مصالحی که مستقیما از دل طبیعت استخراج می شود هر کجا باشد احساس لطیف و خوشایند برآمده از طبیعت نیز آن جا وجود خواهد داشت.

پارکت چوبی را می توان از انواع درخت های زیر، استخراج کرد.
پارکت چوبی بلوط قرمز (red oak)
پارکت چوبی بلوط سفید (white oak)
پارکت چوبی افر (اmaple)
پارکت چوبی چری (cherry)
پارکت چوبی سفید یا اش سفید (white ash)
پارکت چوبی گردو (walnut)
پارکت چوبی لیمو (pine)
پارکت چوبی کاج (Lemon)

گفتنی است به جز پارکت چوبی ، پارکت های طرح چوب نیز، در بازار وجود دارند که از جنس چوب نیستند و از مصالحی مانند پلاستیک ساخته شده اند. بدیهی است کفپوش چوبی برگرفته از چوب طبیعی، از نظر جلوه ی بصری، دوام و عملکردی که از خود بروز می دهد با مصالحی چون پلاستیک قابل قیاس نخواهد بود، با این حال کفپوش های طرح چوب نیز طرفداران خاص خود را دارد و تا حدودی قادر است جای خالی کفپوش چوبی را در خانه پرکند. در مقاله ای دیگر به صورت مفصل به ذکر مزایا و معایب استفاده از پارکت چوبی خواهیم پرداخت.

 

درباره ی پارکت چوبی بیشتر بدانید

هنگامی که به پارکت چوبی نگاه می کنید و روی اجزای تشکیل دهنده ی آن متمرکز می شوید، اشکال هندسی منظمی مانند مربع، لوزی و مثلث در برابر چشمانتان قد علم می کنند که به صورت پیوسته و هماهنگ کنار هم قرار گرفته اند یا به عبارت بهتر درون هم چفت و بست شده اند. پارکت چوبی دارای این ویژگی را پارکت چوبی سنتی نیز می نامند.

این هندسه ی موزون و هماهنگ زیبایی قابل توجهی به فضای مورد نظر می بخشد و یکی از ویژگی های مهمی است که سبب تمایز پارکت چوبی با کفپوش های دیگر شده است.
گفتنی است پارکت چوبی به جز طرح های هندسی و منظم، دارای طرح های متنوعی با پس زمینه ی ماه و ستاره و خورشید است و از این جهت پاسخگوی افراد با سلیقه های مختلف نیز می باشد.

نکته ی قابل ذکر دیگر در رابطه با پارکت چوبی ، اشاره به دو نوع پارکت چوب مهندسی شده و پارکت تمام چوب است که هرچند در پایان کار تفاوت ظاهری چشمگیری با یکدیگر ندارند اما به لحاظ طول عمر و عملکرد دارایی تفاوت هایی هستند، پارکت چوب مهندسی شده نوع بهینه شده ی پارکت تمام چوب است. به این صورت که برای افزایش بالانس و مقاومت در برابر رطوبت، در قسمت هایی از پارکت تمام چوب  لایه ای فشرده شده از چوب کار گذاشته می شود و به این ترتیب ضمن حفظ زیبایی، دوام و طول عمر پارکت تمام چوب نیز تقویت می شود.