به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

پارکت چوبی چیست و چه مزایایی دارد؟

03 جولای

پارکت چوبی چیست و چه مزایایی دارد؟

پارکت چوبی چیست و چه مزایایی دارد؟

 

 

پارکت چویی در دکوراسیون داخلی منزل، اداره ،تالار و هر مکانی یک کفپوش زیبا بسیار تاثیر گذار است. پارکت چوبی از جمله کفپوش های پر مشتری این روزهاست. پارکت چوبی چیست و چه مزایایی دارد؟همه ی کفپوش ها دارای ویژگی منحصر به فرد خود هستند اما با این وجود باز هم در این میان پارکت چوبی مورد استقبال بسیاری از مردم است.

پارکت چوبی از یک سری پانل های چند لایه ی چوب در اندازه های مختلف با رنگبندی متفاوت تشکیل شده است که بیشتر در منزل نصب می گردد. وقتی روی این پارکت چوبی قدم می گذارید احساس بسیار خوبی خواهید داشت. حس گرما به همراه راحتی موجب لذت بردن از حضور آن در خانه می شود.

 

 

پارکت چوبی از چوب درخت بلوط، کاج ، گردو، راش، بامبو افرا تولید می شود. پس در این صورت قدرت انتخاب جنس مورد نظر با توجه به توان مالی افزایش می یابد. پارکت های مختلف با رنگ های متفاوت در بازار عرضه می شوند. در انتخاب نوع  و رنگ پارکت چوبی مواردی چون میزان رطوبت، سلیقه شخصی، میزان هزینه، مقدار رفت و آمد در آن محیط تاثیر می گذارد. در این میان کفپوش چوبی از جنس بلوط، به علت مقاومت و فشردگی در بافت خود نسبت به سایر کفپوش های چوبی سختی و استحکام بیشتری را دارد.

 

پارکت و کفپوش چوبی زیباترین نوع کفپوش است که زیبایی طبیعت را به منزل شما به منتقل می کند. این کفپوش چوبی نوعی عایق گرمایی کف ساختمان به حساب می آید و فضای ساختمان را دلخواه و زیبا می کند. کف پوش چوبی باید محکم به کف متصل گردند در غیر این صورت پس از گذر زمان اندک، با راه رفتن روی آن، کفپوش شروع به سروصدا میکند. در گذشته پارکت چوبی با چسب های مخصوص به زمین چسبانده می شدند اما امروزه این قطعات در هم قفل می شوند و محکم تر از چسب، در کف نصب می شوند.

 

 

 

انواع پارکت چوبی:

پارکت چوبی دارای دو نوع است. نوع اول پارکت سه لایه و نوع دوم پارکت تمام چوب.

نام دیگر پارکت سه لایه پارکت مهندسی شده نیز است که از چوب ارزان تر با کیفیت نسبتا معمولی در دو لایه ی زیر چوب ترموود به کار گرفته شده است. لایه ی زیرین از جنس چوب صنوبر، و لایه میانی بعدی از جنس چوب نرم است، لایه ی رویی این پارکت از جنس چوب ترمووود است. برای تولید پارکت نوع دوم یا همان پارکت تمام چوب فقط از چوب ترمووود استفاده می شود که با چسب فرمالدئید به یکدیگر می چسبند.

معایب و مزایای پارکت چوبی:

  • پارکت ها با هر ضخامتی که داشته باشند، عمر طولانی داشته و به آسانی پوسته پوسته نمی شوند.
  • پارکت چوبی با توجه به کیفیت خوب و طول عمر بالا، مقرون به صرفه تر از کفپوش های دیگر است. چون ساختار چوبی دارد برای مدت ها با خیالی آسوده می توان با آن سپری کرد.
  • این نوع کف پوش چوبی راحت تمیز می شوند و گرد و غبار روی آن با یک جاروبرقی ساده از بین می رود.
  • باید دور از محل تابش نور آفتاب نصب شوند زیرا در اثر تابش نور آفتاب رنگ پارکت عوض می شود.
  • اگر آب، نم یا رطوبت به پارکت زده شود چون جنس آن از چوب است باد می کند و به مرور خراب می شود. پس برای تمیز کردن نباید از آب یا رطوبت استفاده کرد.
  • پارکت چوبی به ضربه حساس اند پس نباید روی آن با اجسام نوک تیز ضربه زده شود. اگر خط و خش ایجاد شود سطح پارکت خراب می شود.
  • همیشه سطح پارکت را تمیز نگه دارید زیرا با تمیز نکردن طولانی مدت پارکت، به مرور به رنگ کدر در می آید.
  • در پارکت چوبی از مواد شیمیایی مضر و آلرژی زا خبری نیست و از سالم ترین نوع کفپوش ها به حساب می آید.

 

 

در انتخاب رنگ پارکت چوبی مناسب با فضا چه فاکتورهایی مهم است؟

در انتخاب رنگ پارکت چوبی به فضای ساختمان باید دقت کرد. با توجه به رنگ دیوار و مقدار فضایی که قرار است کفپوش شود رنگ پارکت انتخاب می شود. اگر فضای طراحی کوچک است معمولا از رنگ روشن تر برای طراحی کف استفاده می کنند و اگر فضای طراحی بزرگ است معمولا از رنگ تیره استفاده می شود. رنگ روشن موجب بزرگ جلوه دادن فضای کوچک طراحی می شود و رنگ های تیره ی آن فضای طراحی را کوچک تر نشان می دهد.

پارکت چوبی چیست و چه مزایایی دارد؟