به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

پوشش سطح پارکت چوبی – تولید کننده انواع پارکت چوبی

پوشش سطح پارکت چوبی – تولید کننده انواع پارکت چوبی

سطح پوشش پارکت چوبی

انتخاب پارکت چوبی به عنوان کفپوش منزل و یا محیط کار، و سطح پوشش پارکت چوبی یکی از بهترین گزینه ها در میان سایر کفپوش ها می باشد. آرامش، گرما و شور و حال طبیعت، حس و حالی است که با دیدن کفپوش چوبی به شما انتقال می یابد. در انتخاب رویه مناسب سطح پوشش پارکت چوبی که در عین زیبایی و شفاف بودن از مقاومت و دوام بالایی برخوردار باشد، بسیار مهم و حساس می باشد.

جهت نهایی کردن پارکت چوبی بعد از نصب و پرداخت آن، نیازمند یک پوشش نهایی مناسب می باشد. این رویه یا پوشش انتهایی کار به دو عامل، ظاهر چوب و کاربرد  سطح پوشش پارکت چوبی بستگی دارد.
برای آنکه رنگ و ظاهر اولیه پارکت چوبی حفظ شود و یا جهت احیاء مجدد رنگ و جلای اولیه آن ها، راه ها و روش های متعددی وجود دارد.

انواع رویه جهت سطح پوشش دهی پارکت چوبی :
1-شلاک
2-لاک پارکت
3-روغن پارکت
4-وارنیش

 

پوشش سطح پارکت چوبی
پوشش سطح پارکت چوبی

 

سطح پوشش لاک پارکت چوبی چگونه است؟

لاک پارکت چوبی بر پایه پلی یورتان می باشد. که به صورت یک لایه شفاف بر روی  سطح پوشش پارکت چوبی قرار می گیرد. که هم سبب زیبایی سطح پارکت چوبی شده و هم به عنوان پوشش دهنده ای عالی عمل می کند. لاک پارکت چوبی جهت براق نمودن سطح رویه پارک چوبی استفاده می شود. و به هیچ وجه به بافت مرکزی چوب نفوذ نمی کند. و در آخرین مرحله از نصب پارکت، بر روی سطح چوب اجرا می شود. لاک پارکت، بسیار مقاوم بوده و از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار می باشد.

از این رو سبب افزایش عمر و نگهداری پارکت چوبی شده و تا چند سال بعد از استفاده، نیازمند به تکرار مجدد آن بر روی سطح چوب نمی باشد. لاک پارکت چوبی مانند یک لایه محافظ مانع از نفوذ گرد و خاک و رطوبت به سطح کفپوش چوبی می شود. از این رو جهت استفاده برای محیط های پر تردد بسیار کاربرد دارد. اما با اینکه از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار می باشد. ولی در برابر خط و خش، چندان مقاوم نمی باشد.

لاک پارکت چوبی انواع متنوعی داشته و از مات تا براق در بازار موجود می باشد. از ویژگی های مهم لاک پارکت چوبی ، علاوه بر مقاوم بودن در برابر رطوبت، می توان به مقاوم بودن در برابر اشعه UV هم اشاره نمود. نحوه استفاده از لاک پارکت چوبی  بسیار راحت بوده و می توان با یک غلتک و یا رولر مقداری از لاک را داخل آن ریخته و سطح کفپوش را که از قبل تمیز و خشک نموده ایم. با این لاک بپوشانیم. سپس به آن اجازه دهید تا خشک شود. در انتها با سطحی بسیار براق و با کیفیت روبرو خواهید شد.

 

سطح پوشش روغن پارکت چوبی چیست؟

سطح پوشش روغن پارکت چوبی نیز بر پایه پلی یورتان می باشد. دارای ظاهری مات بوده که سبب زیبایی، جلا و درخشندگی هر چه بیشتر پارکت چوبی می گردد. روغن پارکت به عنوان یک لایه ی محافظتی بر روی سطح پوشش پارکت چوبی قرار می گیرد.

اما بر خلاف لاک پارکت چوبی به مرکز بافت چوب نفوذ می کند. از این رو عمر چوب پارکت بسیار افزایش می یابد. اما در صورت استفاده از آن باید به این نکته توجه کرد که نیازمند این می باشد که یک الی دو سال بعد، طبق دستور العمل شرکت تولید کننده ی آن و همچنین پارکت، بر روی سطح چوب تمدید گردد. در استفاده مجدد از روغن پارکت، باید به این نکته توجه نمود که این امکان وجود دارد که جهت افزایش هر چه بیشتر زیبایی و درخشندگی پارکت چوب های پارکت، نیازمند ساب زدن می باشند. و قبل از اجرای مجدد روغن، باید چوب های پارکت، ساب زده شوند.

روغن پارکت از چوب در برابر رطوبت، مواد شوینده و حتی تغییرات محیطی محافظت می کند. اما در تفاوت استفاده لاک پارکت با روغن پارکت باید گفت که اگر چه هر دو، ساختار پلی یورتان دارند. اما استفاده از روغن پارکت، سبب مات شدن رنگ چوب می گردد. ولی لاک پارکت، سبب براق شدن پارکت می گردد. اگر پارکت چوبی در اثر آسیب دیدن نیازمند تعمیر باشد. تعمیر پارکت های چوبی که با روغن، محافظت شده اند بسیار راحت تر از سطح پارکتی می باشند. که با لاک پارکت پوشش داده شده اند. زیرا برای تعمیر و احیای سطح چوب، حتماً باید لاک روی پارکت، برداشته شود.

این نکته بسیار مهم می باشد که روغن پارکت چندان در برابر رطوبت مقاوم نمی باشد. در حالی که لاک پارکت در برابر نم و رطوبت بسیار مقاوم می باشد. همچنین سطح چوبی که با روغن پارکت، پوشش دهی شده است. در برابر خط و خش بسیار مقاوم تر از سطحی که با لاک پارکت پوشش داده شده است، عمل می کند.

جهت استفاده از روغن پارکت، می بایست از قلمو و یا رولر (غلتک) جهت روغن کاری بر روی سطح چوب استفاده گردد. اما باید قبل از هر کاری، سطح پارکت، تمیز و خشک باشد. برای پوشش دهی سطح چوب با روغن پارکت، باید حتماً دو بار این کار انجام گردد و در هر مرحله، باید مدت زمانی را به چوب فرصت داد تا کاملاً خشک و یکدست شود.

 

پوشش دهی سطح پارکت چوبی

همانطور که در مقاله قبل به آن اشاره شده برای افزایش محافظت و پوشش دهی سطح پارکت چوبی و همچنین برای حفظ رنگ و ظاهر اولیه پارکت ها و یا جهت احیاء مجدد رنگ و جلای اولیه، از پوشش دهنده های متنوعی می توان استفاده نمود. پوشش دهنده هایی چون، لاک پارکت، روغن پارکت، شلاک و وارنیش می باشند. بنابراین انواع متنوعی از پوشش دهند ها وجود دارند. که با توجه به خصوصیات و ویژگی های هر یک از آنها که می توانند به عنوان محافظ پارکت چوبی شما استفاده شوند.

 

شلاک پارکت چوبی چیست؟

یک دیگر از پوشش دهنده های رویه پارکت چوبی ، استفاده از شلاک می باشد. شلاک محصولی کاملاً طبیعی و پایدار بوده و جزء قدیمی ترین پوشش دهنده های پارکت چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. شلاک از ترشحات حشره ای به همین نام تهیه می شود. به این ترتیب که حشره از شیره نوعی گیاه مخصوص مناطق گرمسیر تغذیه می کند. جهت تهیه شلاک، حشره را در الکل انداخته و شیرۀ جذب شده توسط حشره، در الکل، حل می گردد و پس از بازیافت الکل، ماده را به صورت ورقی که در سطح باقی مانده جمع آوری می کنند.

پوشش سطح پارکت چوبی
پوشش سطح پارکت چوبی با شلاک

 

بعد از آنکه ماده به دست آمده را جمع آوری کردند. جهت خالص سازی و بی رنگ کردن ، آن را در محلول کربنات سدیم حل می کنند. تا ناخالصی های آن رسوب کند. سپس محلول به دست آمده را را با هپیوکلریت سدیم بی رنگ می کنند. در مرحله بعد، رزین شلاک را با اسید سولفوریک رسوب داده و شستشو می دهند. که آن را به صورت پودر در آورده و خشک می کنند. شلاک، طی فرآیند تصفیه، دارای 2 الی 5 درصد واکس می باشد که به وسیله استخراج حلالی، واکس آن را جدا می کنند. این ماده در الکل دناتوره حل شده و به عنوان رویه محافظ چوب، کاربرد دارد.

رنگ شلاک، نارنجی می باشد. اما این امکان وجود دارد که رنگ آن را روشن تر و یا مات تر کنند. برای این کار می توان با افزایش میزان الکل دناتوره، رنگ آن را مات نمود.
از مهمترین ویژگی های شلاک، می توان به سرعت خشک شدن آن اشاره نمود. سرعت خشک شدن آن پس از استفاده بر سطح چوب چنان زیاد می باشد. که امکان جذب گرد و خاک بر روی سطح پارکت را نمی دهد.

از طرفی جهت استفاده از آن چهت پوشش سطح پارکت چوبی ، حتماً باید از افراد متخصص و حرفه ای کمک گرفت. زیرا بلافاصله بعد از استفاده بر سطح چوب، خشک شده و این امر ممکن است در صورت نا کارآمدی شلاک، سطحی یکدست و هموار ایجاد نشود.

 

برق انداختن پارکت چوبی

شلاک در حقیقت به عنوان یک پوشش دهنده بر روی سطح پارکت چوبی استفاده می شود. اما مقاومت پایینی در برابر لکه دارد و این امکان وجود دارد. که در صورت ریختن چند قطره آب بر روی سطح آن، اثرات قطره باقی بماند. اما باید توجه داشت که اگر شلاک بر روی سطحی اجرا شود، آن سطح بدون خراش و ترک خوردگی ایجاد می شود.

از شلاک هم در جهت پوشش دهندگی سطح استفاده می شود. و هم به عنوان درزگیر در زیر لایه پوشش های سطحی دیگر استفاده می شود. که معمولاً در زیر لایه واکس چوب از آن استفاده می کنند. اگر بخواهید که شلاک روی سطح پارکت را با پوشش دهنده های دیگری از جنس پلی یورتان بپوشانید. حتماً می بایست شلاک را کاملاً از سطح چوب پاک کنید. زیرا شلاک، مانع از چسبندگی لایه پلی یورتان بر سطح چوب می شود.

پوشش سطح پارکت چوبی
پوشش سطح پارکت چوبی در منزل

 

وارنیش پارکت چوبی چیست؟

وارنیش، لایه ای شفاف به رنگ زرد یا کهربایی بسیار کم رنگی می باشد. که به عنوان پوشش دهنده سطح پارکت چوبی به کار می رود. این ماده از رزین آلکئید به همراه روغن الکل تهیه شده است. وارنیش، ضد آب بوده و از این رو جهت رویه سطح کفپوش چوبی و فضاهای باز کاربرد دارد. از مهمترین ویژگی های وارنیش، می توان گفت که در برابر رطوبت، بسیار مقاوم بوده و سبب دوام و ماندگاری چوب پارکت می شود. همچنین در برابر اشعه UV مقاوم بوده و در صورت استفاده بر روی سطح چوب، دچار ترک خوردگی و یا تاول نمی شود.

وارنیش هم به مانند شلاک از سرعت خشک شدن مطلوبی برخوردار می باشد. اما با این تفاوت که ممکن است گرد و غبار را به خود جذب کند. از این رو در صورت استفاده از آن بر روی سطح پارکت چوبی، حتماً باید در فضا های بسته و عاری از هر گونه گرد و خاکی استفاده شود. در صورتی که به طورکامل خشک نشود، دچار ترک خوردگی شده و یا داخل آن حباب ایجاد می شود که در این صورت چوب به راحتی آسیب می بیند.

جهت استفاده از وارنیش با کمک قلمو، لایه ای از آن را در دمای متعادل، بر روی سطح چوب قرار داده و حدود پنج الی شش ساعت به آن اجازه دهید تا کاملاً خشک گردد. تا چوب، نمایی صاف و یکدست به خود بگیرد. وارنیش از مقاومت بسیار بالایی در برابر فرسودگی، گرما و رطوبت بر خوردار می باشد. اما باید به این نکته توجه نمود که در صورت استفاده از این پوشش دهنده بر روی سطح چوب، لایه زیرین آن مشخص و نمایان می باشد. لذا می بایست هر لایه را با سمباده اصلاح گردد. تا لایه بعدی به خوبی بر روی آن سطح بچسبد.

شرکت پارس درب تولید کننده انواع پارکت چوبی