به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

چسب های پارکت چوبی – تولید کننده انواع پارکت چوبی

چسب های پارکت چوبی – تولید کننده انواع پارکت چوبی

چسب های پارکت چوبی

با گسترش و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از چسب های پارکت چوبی به میزان قابل توجهی فزونی یافت به گونه ای که در اکثر صنایع کوچک و بزرگ و حتی به عنوان مصارف خانگی مورد استفاده قرار گرفتند. چسب ها در بیشتر صنایع از جمله صنایع چوب مورد توجه و استقبال عموم قرار گرفته اند. یکی از پرکاربرد ترین کارایی چسب ها در صنعت پارکت چوبی می باشد. جهت اتصال و قرار گرفتن پارکت تمام چوب در کنار یکدیگر می توان از چسب های پارکت چوبی که بسیار مقاوم و مخصوص میباشند  استفاده نمود.

این نوع چسب های پارکت چوبی می باشند، به چند گروه تقسیم بندی می شوند که می توان گفت:
1- چسب پلی یورتان (PUR)
2- چسب پایه آب
3- چسب اپوکسی

روش استفاده از چسب های پارکت چوبی پلی یورتان

پلی یورتان یک ماده واحد با ترکیبی ثابت نمی باشد. بلکه این ماده، طیف وسیعی از مواد شیمیایی که دارای ویژگی های مشابه شیمیایی می باشند، تشکیل شده است. در واقع پلی یورتان، پلیمری می باشد که از واحد های زنجیره ای آلی که متصل به یورتان یا کاربامات می باشد، تشکیل شده است. این چسب بر روی تمامی سطوح طبیعی، مسطح و متخلخل چون چوب ، فلزات، سرامیک، شیشه، سنگ، پلاستیک و … تاثیر گذار می باشد.

چسب های پارکت چوبی پلی یورتان به صورت تک جزئی و دو جزئی در بازار موجود می باشد. که از هر دو نوع برای پارکت چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. چسب پلی یورتان به صورت مایع با ویسکوزیته پایین و به صورت ماستیک با ویسکوزیته بالا موجود می باشد. رنگ آن از قهوه ای روشن تا رنگ تیره متنوع می باشد. بوی کمی داشته و از استحکام و دوام فوق العاده ای برخوردار می باشد. چسب های پارکت چوبی پلی یورتان نسبت به دما ( حدود 100 درجه سانتی گراد) دارای مقاومت بالایی می باشد. این چسب به دلیل ساختار شیمیایی که دارد نسبت به رطوبت و محیط های نم دار مقاومت بسیار عالی دارد. اما گیرایی چندانی در محیط های خشک ندارد. همچنین در مقایسه با چسب اپوکسی، چسب پلی یورتان از استحکام خوبی برخوردار نمی باشد.

چسب پلی یورتان جهت استفاده در پارکت چوبی

از خواص و اثرات چسب پلی یورتان می توان گفت : علاوه بر چسبندگی فوق العاده عالی آن ، غیر سمی بوده و در برابر عوامل محیطی و همچنین در برابر تابش نور خورشید از مقاومت خوبی برخوردار می باشد. همچنین در برابر استحکام فرسایشی زیاد، بسیار مقاوم می باشد. قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی هم در گرمای زیاد و هم در محیط های بسیار سرد و یخبندان از خود بروز می دهد. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این چسب می توان به قابلیت رنگ شدن آن با رنگ های حلال دار اشاره نمود.
از آنجا که چسب پلی یورتان به دو دسته چسب های پارکت چوبی پلی یورتان تک جزئی و چسب پلی یورتان دو جزئی تقسیم بندی می شود به اختصار به آنها می پردازیم.

چسب تک جزئی پلی یورتان

چسب های پارکت چوبی تک جزئی پلی یورتان بر پایه رزین های پلی یورتان از انعطاف بسیار بالایی برخوردار بوده است. و در برابر رطوبت و محیط های شیمیایی بسیار مقاوم می باشد. رزین های پلی یورتان با هاردنر ( عامل سخت و خشک کننده ) از همان ابتدا با هم ترکیب و بسته بندی می شوند. که در نهایت چسب بسیار قوی و مستحکم تکی جزئی پلی یورتان تشکیل می گردد. از این چسب جهت پرکردن شکاف ها و درز های بین سطوح و همچنین کفپوش چوبی استفاده می شود. این چسب در مقایسه با چسب دو جزئی پلی یورتان بسیار گران قیمت تر می باشد. همچنین کاربرد های عمده ای در صنایع مختلف از جمله صنایع کفاشی، پارکت چوبی، صنایع لاستیک، صنایع پلاستیکی، فلزات و … کاربرد بسیاری دارد.

شرایط نگهداری چسب تکی جزئی پلی یورتان

این چسب های پارکت چوبی در صورت نگهداری و قرار گرفتن در دمای بالا، از عمر ماندگاری آن کاهش می یابد. در صورت استفاده از این چسب، مدت زمان سفت شدن آن بستگی به میزان رطوبت محیط و میزان درجه حرارت محیط دارد. همچنین در صورت افزایش دما و حرارت در سطح و یا قالب ، سرعت گیرای و کارایی چسب افزایش می یابد. یکی از نکات حائز اهمیتی که باید در خصوص این چسب مورد توجه قرار بگیرد این می باشد که جداً از رقیق کردن آن با حلال بسیار قوی” تینر” باید خودداری نمود.

انواع چسب های پارکت چوبی

همانطور که در قسمت قبل به ان اشاره گردید، امروزه کاربرد و استفاده از چسب های پارکت چوبی به میزان قابل توجهی فراگیر شده است. به گونه ای که در اکثر صنایع کوچک و بزرگ و حتی به عنوان مصارف خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند. از چسب ها در صنعت چوب و به خصوص در استفاده از پارکت چوبی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. جهت اتصال و قرار گرفتن پارکت تمام چوب در کنار یکدیگر می توان از چسب های مقاوم و مخصوص پارکت چوبی استفاده نمود. از مهمترین چسب های پارکت چوبی ، چسب پلی یورتان می باشد. که به دو نوع پلی یورتان تک جزئی و پلی یورتان دو جزئی موجود می باشند.

چسب پلی یورتان دو جزئی

چسب های پارکت چوبی دو جزئی پلی یورتان از به هم پیوستن و تکرار واحد های زنجیره ای ارگانیک به واحد های یورتان به وجود می آیند. چسب دو جزئی پلی یورتان، مصارف خانگی و صنعتی بسیاری دارد. از مهمترین ویژگی این چسب می توان به قابلیت چسبندگی فوق العاده عالی آن اشاره نمود. که اتصال قابل انعطاف پذیری دارد. همچنین ویژگی که آن را بیش از سایر چسب ها متمایز می گرداند. مقاومت بسیار بالای آن در برابر حرارت می باشد. این چسب در برابر مواد شیمیایی، اسیدی و قلیایی از مقاومت عالی برخوردار می باشد. چسب دو جزئی پلی یورتان صد در صد جامد می باشد و بر روی چوب استحکام بسیار بالایی دارد.

چسب های پارکت چوبی دو جزئی پلی یورتان علاوه بر چسباندن موادی چون شیشه، چوب، انواع فلزات به عنوان درزگیر نیز کارایی فوق العاده ای دارد. جهت استفاده از چسب دو جزئی پلی یورتان به هیچ ماده افزودنی جهت بالا بردن عملکرد آن نیاز نیست. از این رو برای چسباندن پارکت چوبی بر روی سطح موزائیک، سنگ، سیمان و … به راحتی استفاده می شود.

مراحل نصب پارکت چوبی
چسب های پارکت چوبی دو جزئی

خصوصیات و ویژگی های چسب پلی یورتان دو جزئی

از مهمترین خصوصیات چسب های پارکت چوبی پلی یورتان که می توان به آن اشاره نمود. در هنگام استفاده از آن باید سطح محیط کمی مرطوب باشد. بنابراین یکی از مهمترین خصوصیات این چسب استفاده از آن در محیط هایی با رطوبت بالا می باشد. همچنین در محدوده دمایی بالا قابل استفاده می باشد. و از آنجا که در برابر نورخورشید و اشعه ماوراء بنفش مقاوم بوده است. از آن در فضاهای باز می توان استفاده نمود. همچنین از ویژگی های منحصر به فرد آن، مقاوم بودن در برابر هر گونه سائیدگی و خراش، مقاوم در برابر ارتعاشات ، قابلیت رنگ پذیری بسیار عالی پس از خشک شدن می باشد.

روش استفاده از چسب پلی یورتان دو جزئی

برای محیط هایی که قرار است با کفپوش چوبی زینت داده شود. قبل از شروع کار باید کف اتاق و یا محیط مورد نظر آماده سازی شود. محیطی که قرار است پارکت چوبی بر روی آن قرار گیرد باید صاف ، خشک، هموار و یک دست باشد. و از هر گونه برآمدگی، ترک خوردگی، آلودگی به دور باشد. بعد از آنکه محیط آماده شد، چسب های پارکت چوبی دو جزئی پلی یورتان را به مقدار مناسب در ظرف مخصوصی ریخته است. و حدود 2 الی 3 دقیقه مخلوط کرده تا خمیری شکل شود.

خمیر حاصل از آن باید یکنواخت و به رنگ زرد باشد. سپس با استفاده از لیسه، کاردک و یا ماله شانه دار، مقدار مناسبی از آن را بر روی محیط مورد نظر ریخته است. و پارکت های چوبی را بر روی آن سفت و محکم قرار می دهیم.

نکته بسیار مهم در خصوص استفاده از چسب ها و به خصوص چسب پلی یورتان این می باشد. که حداکثر باید ظرف مدت یک ساعت از این چسب استفاده شود. همچنین از نکات ایمنی مهمی که حتماً باید به آن توجه نمود این می باشد. که چسب پلی یورتان از شعله و جرقه دور نگه داشته شود. و همچنین قبل از استفاده از آن به علت سمی بودن، حتماً از دستکش و ماسک جهت جلوگیری از هر گونه آلودگی و حساسیت های پوستی استفاده شود.

چسب های پارکت چوبی پلی یورتان برای چسباندن پارکت چوبی در محیط هایی که دارای گرمایش از کف ساختمان می باشند. بسیار کارایی قابل توجه ای دارد. و از عملکرد چسبندگی فوق العاده ای برخوردار می باشد. برای استفاده از این چسب در چنین محیط هایی، رعایت چند نکته الزامی می باشد. 10 روز قبل از آغاز به کار، سیستم گرمایشی آن محیط روشن باشد. سپس حدود 48 ساعت قبل از موعد کار، سیستم ها کاملاً خاموش گردد.

چسب پلی یورتان اتمام کار و نگهداری

 

سپس بعد از چسباندن پارکت های چوبی و اتمام کار، سیستم ها را 72 ساعت بعد از اتمام کار راه اندازی گردد. یکی از نکات قابل توجه در استفاده از چسب دو جزئی پلی یورتان این است که، بعد از استفاده حدود 30درصد افزایش حجم می یابد. از این رو برای محیط هایی که کف آن ها تا حدودی ناهموار می باشند، مناسب است.

از نکات مهم دیگر چسب های پارکت چوبی پلی یورتان، شرایط نگهداری آن می باشد. چسب پلی یورتان باید در دمای بالای 15 درجه سانتی گراد نگهداری شود. و همچنین مدت زمان نگهداری از این چسب حدود کمتر از یک سال می باشد. و در صورتی که باز گردد و یا در معرض رطوبت قرار بگیرد. کارایی خود را از دست خواهد دارد.

 

شرکت پارس درب تولید کننده انواع پارکت چوبی