به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

چسب پارکت چوبی

چسب پارکت چوبی


هنگامی که پارکت چوبی برای انجام عملیات نصب سرپروژه ساختمانی آورده اند. نیاز است به وسیله چسب مخصوص ، قسمت زیرین و شیاردار پارکت چوبی به کف زیرسازی شده ، متصل و چسبیده شود. بطوری که سالیان سال بر اثر رفت و امد افراد و قرار گرفتن اجسام سنگین بر روی کفپوش چوبی از زمین جدا نگردد.
در این مطلب میخواهیم نکات اجمالی و بررسی انواع چسب و نکات آن بپردازیم.

 


انواع چسب پارکت‌ چوبی:

چسب پارکت چوبی بر دو نوع پایه آب و پلی اورتان تقسیم میشوند.

 

 


چسب پایه آب:

این چسب با رزین های(عناصر چسبناکی که تحت شرایطی سخت میشود) پایه آب ساخته شده و بر روی سطوح سیمانی موزاییکی و چوبی مناسب میباشند و چسبندگی خوبی دارد.
همانطور که از اسمش مشخص است حلال این محصول آب میباشد و میتوان آن را به راحتی رقیق و یا پاک کرد. مزیب این چسب ارزانی و بدون بو بودن آن است. معمولا با هر ۱۰ کیلو چسب پایه آب میتوان ۱۵ الی ۲۰ متر مربع پارکت چوبی را به کف چسباند. ولی این چسبها بغیر از زمان خشک شدن طولانی و عدم مقاومت مناسب در مقابل رطوبت ، ضریب حرارتی پایینی دارند و مناسب سیستم گرمایش از کف نمیباشد و در مکانهایی که در معرض حرارات و گرما قرار دارند بهتر است استفاده نشود.

چسب پلی اورتان:

این چسب با دوام عالی ، چسبندگی فوق العاده و ضریب حرارتی بالا دارد و تا دمای حداکثر ۲۱۰ درجه فارنهایت (۱۰۰درجه سانتیگراد) پایداری خود را حفظ نموده و بر روی تمامی سطوح اعم سیمانی ، موزاییک ، سنگ ، سرامیک و چوبی قابل استفاده میباشند و هنگام خشک‌ شدن بسیار انعطاف پذیر بوده و در برابر رطوبت ، مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی مقاوم و قوی میباشد. این چسبها به دو دسته تک جزئی و دو جزئی تقسیم میشوند.

 


چسب تک جزئی پلی اورتان:


چسبهایی هستن که رزین پایه و هاردنر(عامل سخت و خشک کننده) از ابتدا باهم ترکیب و بسته بندی شده اند و مستقیم استفاده میشود. این چسبها برای پر کردن گودی ها و ناهمواری های مابین سطح ریزسازی شده و پارکت ، بسیار مناسب هستند. این چسب قیمت بالاتری نسب به چسب دو جزئی دارد ولی کاربرد آن بسیار آسان است.


چسب دو جزئی پلی اورتان:


چسبهایی هستن که رزین پایه با یک هاردنر به صورت جداگانه بسته بندی شده ولی هنگام مصرف با هم مخلوط میشوند. این چسبها مزیتهای فراوانی دارند
در مکانهای پرتردد و دارای ارتعاشات و تکان های مکرر میباشند کاربرد بسیار خوبی دارد. در مقابل رطوب بسیار مقاوم هستند و زمان خشک شدن کوتاهتری دارند ولی ممکن است ترکیب آن زمانبر باشد و مصرف کننده هنگام تهیه مخلوط نهایی دچار اشتباه شود. ابتدا باید جز اول را بهم زده و بعد از ۱دقیقه جز دوم(هاردنر) را به نسبت استاندارد اضافه نمود و به مدت یک دقیقه به همزن برقی مخلوط کرد.

 

نحوه بکار بردن چسب:


بهترین روشی که میتوان چسب را هنگام نصب پارکت چوبی بکار برد این است که ابتدا چسب را روی سطح زیر سازی شده به مقدر نیاز در یک محدود ریخته و با کمک شانه مخصوص یا لیسه آن را بر روی زمین با ضخامت مناسب پخش نمایید و سپس بعد از گذشت ۲ الی ۱۰ دقیقه پارکت چوبی را در محل مورد نظر بچسبانید. باید توجه داشت که مقدار و ضخامت چسب زیاد در نظر گرفته نشود در غیر اینصورت بعد از نصب چسب از درزهای پارکت بیرون میزند و ممکن است هنگام ساب زدن باعث خرابی سمباده شود‌.

 

 

الزامات قبل و حین اجرای چسب:

 

• از رقیق کردن چسب با آب و یا مواد نفتی مثل تینر پرهیز کنید
• در هنگام استفاده از چسب ، دستکش و ماسک پیشنهاد میشود.
• نگهداری چسب در دمای بالا باعث کاهش زمان نگهداری میشود.
• زمان سفت شدن چسب بستگی به نوع آن و درجه حرارت محیط و سطح زیرکار دارد.
• حتما قبل از نصب و ریختن چسب ، رطوبت کف را بررسی کنید و سطح زیرسازی عاری از رطوبت باشد
• در صورت که سطح کار خیلی صیقلی و یا لعابدار باشد باید آن را قبل از اجرا به منظوری درگیری بیشتر با چسب ، به وسیله ابزارهای مناسب زبر نمود.
• قبل از چسب زدن محل اجرا را به خوبی تمیز و عاری از مواد چربی و گرد و غبار بکنید.
• قبل از اجرای چسب زدن باید سطح بررسی شود که تراز ، بدون ترک ، شل و لق شدن و مقاوم در برابر تنش و ارتعاشات فیزیکی مکانیکی‌ و کششی باشد.
• بعد از اتمام کار به علت شیمیایی بودن چسب و آسیب رساندن به آب و خاک ، از ریختن اضافه آن به طبیعت خودداری فرمایید.
• در صورت لزوم برای چسبندگی بیشتر از وزنه بر روی پارکت چوبی استفاده نمایید.