به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی تاثیرگذار هستند؟ _ تولید کننده پارکت چوبی

چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی تاثیرگذار هستند؟ _ تولید کننده پارکت چوبی

چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی تاثیرگذار هستند؟

چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی تاثیر مختلفی قرار می‌گیرد. چون جنس این نوع کفپوش چوبی است به همین دلیل هر عاملی که اثر منفی به روی چوب دارد به روی پارکت‌ها نیز تاثیر منفی دارد. چوب درختان به طور طبیعی و بدون هیچ نوع مواد شیمیایی در پارکت تمام چوب وجود دارد. پارکت‌ها معمولا به صورت لایه لایه بوده و لایه‌های مختلف با استفاده از فشار بالا به یکدیگر متصل می‌شوند. بنابراین در ساختار اصلی پارکت چوبی به جز هیچ نوع مواد دیگری وجود نداشته لذا عوامل مخرب چوب آن را از بین می‌برد.

کیفیت پارکت چوبی به نحوه مراقبت و نگهداری پارکت‌ها ارتباط مستقیمی دارد. اگر می‌خواهید سالیان زیادی از این کفپوش‌ها با کیفیت اولیه استفاده کنید باید عوامل مخرب آن‌ها را شناسایی کرده و این عوامل را از کفپوش چوبی خود دور کنید. کاهش عوامل مخرب و مقابله کردن با آن‌ها باعث می‌شود درخشندگی و زیبایی پارکت‌های شما مثل روز اول حفظ شود. البته با پیشرفت علم در صنعت پارکت‌سازی پارکت‌هایی در کارخانه‌ها تولید می‌شود که این نوع عوامل در آن‌ها اثری نخواهند داشت. اما وقتی در طولانی مدت از پارکت استفاده می‌کنید. این نوع عامل‌ها در آن‌ها اثر می‌گذارند. پس اگر چه این ذهنیت که پارکت‌های امروزی تحت تاثیر عوامل مخرب قرار نمی‌گیرند یک ذهنیت درست است، اما شناخت عامل‌ها بی ثمر نخواهد بود.

چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی
چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی تاثیر دارد ؟

چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی تاثیر میگذارد؟
به طور کلی برای پارکت چوبی چهار نوع عامل مخرب وجود دارد:
1- عامل بیولوژیکی
2- عامل فیزیکی
3- عامل شیمیایی
4- عامل مکانیکی
هر کدارم از این عوامل به نوعی بر کیفیت چوب اثر گذارند. شناخت این عوامل به بالا بردن طول عمر مفید پارکت چوبی خود و حفظ کیفیت و زیبایی اولیه کمک بزرگی می‌کند. در این مطلب به طور کامل بررسی خواهیم کرد که چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

عامل بیولوژیکی در تخریب پارکت چوبی

پارکت چوبی در اثر عامل بیولوژیکی بیش‌تر از عوامل دیگر تخریب می‌شوند. عوامل بیولوژیکی در واقع به چهار دسته بزرگ تقسیم می‌شوند. انواع قارچ‌ها، حشرات مختلف، موجودات چوب‌خوار و باکتری‌ها از موارد عوامل بیولوژیکی هستند.

در پارکت چوبی قارچ‌ها بدترین نوع تخریب را ایجاد می‌کنند و در بین عوامل دیگر بیش‌تر شناخته شده‌اند. به طور کلی قارچ‌ها به چهار نوع قارچ چوب‌خوار، قارچ رنگ‌کننده، قارچ خال‌دار و قارچ‌هایی که با نام عامل پوسیدگی آن‌ها را می‌شناسیم، تقسیم می‌شود. قارچ‌هایی که از نوع خال‌دار و رنگ‌کننده هستند مقاومت چوب را کم نمی‌کنند. زیرا رشد آن‌ها سطحی است و به لایه‌های زیرین نفوذ نمی‌کند. اما قارچ‌های چوب‌خوار و عامل پوسیدگی باعث می‌شود مقاومت و استحکام کفپوش چوبی بسیار کم شود. کپک‌ها معروف‌ترین نوع قارچ عامل پوسیدگی بوده که در لایه‌های زیرین پارکت تمام چوب نفوذ کرده و و باعث نرم شدن آن می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از به وجود آمدن قارچ‌ها از بین بردن شرایط مناسب برای رشد آن‌ها است. اگر رطوبت، نور ، گردش هوا، دما، غذا و غیره در یک محیط کنترل شود امکان قارچ‌زدگی به کم‌ترین میزان خود می‌رسد.

یک پارکت چوبی که در محیط خشکی که درصد رطوبت آن بین 25 تا 30 باشد. از به وجود آمدن قارچ مصون است. کنترل سایر موارد گفته شده هم امکان به وجود آمدن قارچ و کپک را به حداقل می‌رساند.

برای داشتن پارکت چوبی با کیفیت و مقابله با حشرات چوب‌خوار بهترین را تامین نور کافی است. حشراتی مانند موریانه که ممکن است به پارکت تمام چوب شما آسیب بزند از نور به شدت گریزان است. پس با بازتاب نور خورشید به اندازه 2 الی 4 ساعت امکان رشد و نمو این نوع حشرات کم می‌شود. موجودات چوب‌خوار مانند سوسک و کرم‌ها را می‌توان با مواد شیمیایی بی ضرر از محیط اطراف کفپوش چوبی دور کنید.

چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی
چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی مثل قارچ

سایر عوامل در تخریب پارکت چوبی

پارکت چوبی را عامل فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی نیز تخریب می‌کند. که عوامل فیزیکی شامل آتش و هوادیدگی پارکت است که به طور مستقیم روی کیفیت آن اثر منفی می‌گذارد. عوامل شیمیایی در واقع مواد شیمیایی مانند اسیدهایی هستند که باعث از بین رفتن کفپوش‌های چوبی می‌شود. به یاد داشته باشید بعضی از مواد قلیایی مانند سفیدکننده‌ها و پاک‌کننده‌های شیمیایی می‌توانند تا حد زیادی پارکت را از بین ببرند. به همین دلیل هرگز برای پاک کردن کفپوش چوبی از این مواد استفاده نکنید.

در آخر عوامل مکانیکی تخریب پارکت چوبی شامل مواردی مانند کشیده شدن جسم تیز به روی پارکت و امثال این مورد است. برای کاهش عامل مکانیکی اجسامی که روی پارکت تمام چوب قرار دارند. بهتر است که در یک مکان خاص در زمان‌های طولانی قرار نگیرند. زیرا ممکن است پایه‌های اجسامی مثل میزها و مبل‌ها در طی چند سال روی پارکت چوبی جا بیندازد.

چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی
چه عوامل مخربی روی پارکت چوبی مثل تاثیرات مکانیکی

 

شرکت پارس درب تولید کننده پارکت چوبی

 

منابع: https://www.meister.com/en/products/parquet-flooring.html