به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

چوب انواع پارکت چوبی (قسمت دوم) – تولید کننده انواع پارکت چوبی

چوب انواع پارکت چوبی (قسمت دوم) – تولید کننده انواع پارکت چوبی

چوب انواع پارکت چوبی بر اساس نوع درخت کاج

 

آنچه تا کنون بیان گردید، چوب انواع پارکت چوبی براساس نوع درخت که سخت باشد و یا نرم، درجه بندی می گردد. در قسمت های قبل درباره چوب انواع پارکت چوبی درختان سخت و مستحکم توضیحاتی داده شد است. و با ویژگی ها و نحوه استفاده از آنها به عنوان کفپوش چوبی آشنا شدیم. حال درباره مشخصات و ویژگی های درخت کاج که در زمره چوب های سبک اما با دوام قرار دارد می پردازیم.

ویژگی و مشخصات اصلی چوب درخت کاج

 

کاج با برگهایی سوزنی شکل و همیشه سر سبز از جمله درختانی می باشد. که در نیمکره شمالی زمین بیشتر رشد و نو می کند. و اغلب متعلق به نواحی کوهستانی و ارتفاعات بلند می باشد. همچنین در خاک های اسیدی بهتر و بیشتر رشد می کند. کاج دارای گونه های مختلفی می باشد. از جمله کاج نوئل، کاج قندی، کاج زرد، نراد می باشد. از آنجا که برگ های سوزنی شکل همیشه سرسبز هستند. چوب هایی که از آنها تهیه می شود. نرم و سبک می باشد.

اگرچه چوب کاج نسبت به چوب های سخت، نرم تر و سبک تر می باشد. اما از استحکام و پایداری خوبی در برابر ضربه برخوردار بوده و در میان گونه های مختلفی از چوب  انواع پارکت چوبی درختان نرم، درخت کاج، قوی ترین چوب نرم دنیا به شمار می آید. نرمی کاج سبب شده است. که چوب کاج قابلیت انعطاف پذیری و ارتجاعی داشته باشد.

چوب انواع پارکت چوبی درخت کاج کهربایی رنگ می باشد. و چند رگه قهوه ای در بین رنگ کهربایی آن جلوه زیبایی را به چوب کاج می بخشد. چوب کاج به لحاظ بافت و نوع گونه به سه دسته تقسیم می شود. چوب کاج با بافتی صاف و ساده ، چوب کاج با بافتی از رگه های ریز که گره های کوچک و مرتب جلوه ی بسیار زیبایی به آن می دهد. و چوب کاج با بافتی پیچیده می باشد. از ویژگی دیگر چوب کاج آن است. که در برابر رطوبت و متورم شدن، مقاوم می باشد. و با گذشت زمان شکل خود را حفظ می کند.

کاربرد و استفاده از چوب نرم و سبک اما مقاوم کاج در قالب های تزئینی، الوار های ساختمانی ، صنعت مبلمان، کابینت سازی، کفپوش چوبی ساختمان، در و پنجره و از خمیر صنعت کاغذ سازی استفاده می گردد.

پارکت چوبی کاج
پارکت چوبی کاج

ویژگی های پارکت چوبی از جنس کاج

 

چوب انواع پارکت چوبی درخت کاج در طیف رنگی روشن از رنگ قهوه ای روشن و خاکستری تا رنگ بژ متنوع می باشد. این چوب نسبتاً نرم تر از چوب های سخت بوده اما بادوام می باشد. از این رو استفاده به عنوان کفپوش چوبی ، در محل هایی که کمتر در معرض رفت و آمد می باشند. مناسب تر می باشد. همچنین در برابر خراش و سائیدگی به آسانی آسیب می بیند. از این رو باید بیشتر مراقب این نوع پارکت چوبی بوده و بعد از هرگونه آسیبی سریعتر تعمیر گردد. البته استفاده از رنگ های مرغوب جهت جلوگیری از سائیدگی، کمک بسیار فراوانی به پارکت چوبی کاج می کند.

عمر چوب انواع پارکت چوبی طولانی است. اما برای مراقبت از آنها و جلوگیری از پوسیدگی و سائیدگی باید تلاش بسیاری نمود. یکی از روش های محافظت از پارکت تمام چوب ، استفاده از پوشش های محافظتی می باشد. پوشش ها مانند یک لایه ی محافظ، روی پارکت چوبی قرار گرفته و آن را که در برابر آسیب دیدگی محافظت می کند. مثلاً یکی از پوشش های مناسب برای افزایش طول عمر پارکت چوبی کاج استفاده از محافظ پلی یورتان می باشد.

پایه اصلی تشکیل دهنده ی پلی یورتان، آب می باشد. از این رو اگر بر روی پارکت چوبی کاج استفاده شود. علاوه بر جلا دادن به آن، سبب ممانعت نفوذ رطوبت به چوب هم می گردد. البته پوشش های دیگری چون استفاده از رنگ های روغنی، لاک، واکس، شلاک نیز برای نگهداری از این کفپوش چوبی مناسب می باشد.

چوب سبک و نرم کاج

 

باید به این نکته توجه نمود که هر چه چوب ضخیم تر باشد تنش و خمش را بهتر تحمل کرده و عمر و ماندگاری بیشتری خواهد داشت. از این رو چون چوب انواع پارکت چوبی کاج در زمره چوب های سبک و نرم قرار می گیرد. مقرون به صرفه هم می باشد. اما می توان با برش های ضخیم استقامت و دوام آن را بیشتر کرد. چوب انواع پارکت چوبی کاج در ایران بیشتر وارداتی می باشد. و بیشتر از جانب کشور روسیه به ایران وارد می گردد.

این نکته در اینجا قابل تحمل می باشد که هر نوع چوب سفیدی که از کشور روس به ایران وارد می شود به چوب روسی معروف می باشد. چوب کاج روسی با ضخامت های متفاوتی وارد می شود. چوب کاج روسی که بعد از پرداخت، ضخامتی حدود 2 سانتی متر دارد. چوب کاج روسی که بعد از پرداخت، ضخامتی حدود 4 سانتی متر دارد. این نکته حائز اهمیت می باشد. که ضخامت چوب بر روی قیمت نهایی پارکت چوبی تاثیر گذار می باشد. یعنی اگر از پارکت چوبی کاج با ضخامت 4 سانتی متر استفاده شود به مراتب گرانتر از پارکت چوبی از نوع کاج با ضخامت 2 سانتی متر می باشد.

چوب انواع پارکت چوبی بر اساس درخت گیلاس

 

با اشاره به آنچه که در خصوص چوب انواع پارکت چوبی گفته شد که براساس نوع چوب، سخت باشد و یا نرم، درجه بندی می گردند. اکنون در خصوص پارکت چوبی بسیار زیبا و استثنایی درخت گیلاس می پردازیم. چوب درخت گیلاس در زمره چوب های سخت، مستحکم، با دوام و با تنوع رنگی فوق العاده زیبا قرار می گیرد. که در ذیل با خصوصیات و ویژگی های آن بیشتر آشنا می شویم.

ویژگی و مشخصات اصلی چوب درخت گیلاس

 

آنچه در خصوص چوب انواع پارکت چوبی درخت گیلاس باید بدانیم این است که گیلاس، درختی خزان پذیر می باشد. و با آغاز فصل سرد به خواب عمیق زمستانی فرو می رود. این گیاه، خودرو بوده و در اکثر مناطق جغرافیایی رشد می کند. در ایران نیز در مناطق شمال کشور به وفور رشد و تکثیر می یابد. ارتفاع درخت گیلاس به شدت به شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه ای که در آن رشد می یابد، بستگی دارد. بنابراین ارتفاع آن بین 6 تا 10 متر متغیر می باشد. قطر تنه درخت گیلاس حدود 80 سانتی متر می باشد. دارای پوستی نازک می باشد که رنگ بیرونی آن سفید مایل به زرد بوده و رنگ درونی آن، زرد روشن می باشد. که با گذشت زمان و تحت تاثیر عواملی چون نورخورشید و یا اکسیداسیون ، تغییر رنگ داده و به قهوه ای مایل به قرمز تغییر رنگ می دهد.

تنه درخت گیلاس

 

گذشته از فواید میوه پر ثمر درخت گیلاس، چوب آن نیز کاربردهای متفاوتی دارد. چوب انواع پارکت چوبی درخت گیلاس یکی از زیباترین و لوکس ترین چوب هایی می باشد. که مورد توجه افراد خوش سلیقه می باشد و چشم هر بیننده ای را در وهله نخست به خود جذب می کند. همانطور که گفته شد چوب این درخت با گذشت زمان تغییر رنگ می دهد. بنابراین با چوبی از رنگ های متنوع روبرو هستیم. که از حالت طبیعی تا تیره و تقریباً سیاه در دسترس می باشد.

چوب انواع پارکت چوبی گیلاس در زمره ی چوب های نیمه سخت، محکم، دارای بافتی ظریف با رگه های یکدست می باشد. چوب گیلاس سختی کمتری از چوب درخت بلوط ، چوب درخت گردو و یا افرا دارد. اما سختی آن به مراتب بیشتر از چوب درخت کاج و صنوبر می باشد. و در مجموع جزء درختانی با چوب سخت طبقه بندی می شود. چوب  انواع پارکت چوبی گیلاس از استحکام و چگالی متوسطی برخوردار بوده و انعطاف پذیر می باشد. همچنین چوب گیلاس جزء چوب های گران قیمتی می باشد. که جهت تزئین دکوراسیون های لوکس استفاده می شود اما از چوب انواع پارکت چوبی درخت گردو به مراتب ارزانتر می باشد.

چوب انواع پارکت چوبی درخت گیلاس خاصیت رنگ پذیری خوبی دارد اما برای آنکه جلوه ی طبیعی خود را به مخاطب نشان دهد، بهتر است که به صورت ساده و بدون رنگ مورد استفاده قرار بگیرد. از چوب گیلاس با درجه سختی متوسط در ساخت کابینت های آشپزخانه، کفپوش چوبی، لوازم جانبی آشپزخانه چون کاسه چوبی، تخته برش گوشت، قاشق چوبی ، آلات موسیقی و … استفاده می گردد.

درخت گیلاس
چوب انواع پارکت چوبی گیلاس

ویژگی پارکت چوبی از جنس چوب درخت گیلاس

 

چوب انواع پارکت چوبی درخت گیلاس یکی از خیره کننده ترین و لوکس ترین و جذاب ترین چوب های دنیا می باشد. پارکت تمام چوب که از این درخت تهیه و ساخته می شود. با ظاهری طبیعی و رنگی گرم و دلنشین، محیطی صمیمی و آرامش بخش را به فضای خانه ارمغان می دهد. چوب انواع پارکت چوبی گیلاس با دوام، صاف و یک سطح بوده و نسبت به رطوبت، مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

طیف رنگی چوب انواع پارکت چوبی درخت گیلاس از رنگ روشن تا رنگ قهوه ای تیره می باشد. که قابل لاک زدن بوده و جلا پذیر می باشد. و با گذشت زمان نه تنها از زیبایی پارکت چوبی آن کاسته نمی شود. بلکه بر زیبایی آن افزون تر می گردد. پارکت چوبی گیلاس در صورت خراشیدگی و یا آسیب دیدن به راحتی قابل تعمیر می باشد. همچنین از ویژگی های برجسته پارکت چوبی این درخت، ضد آلرژی بودن آن می باشد. از آنجا که چوب گیلاس در زمره چوب های سخت طبقه بندی می شود. از خصوصیات بارز چوبهای سخت، عدم حساسیت و آلرژی زا بودن آنها می باشد. بر خلاف موکت، فرش و یا کفپوش های مصنوعی که گاهاً حساسیت زا می باشند. پارکت چوبی درخت گیلاس از این قاعده مستثنی می باشد.

پارکت چوبی گیلاس

 

چوب انواع پارکت چوبی درخت گیلاس با تمام ویژگی ها و نشانه های مثبتی که از آن ذکر گردید دارای معایبی چند می باشد. که در صورت موافقت سلیقه شما با این چوب فوق العاده زیبا، قابل اقماض می باشد. کفپوش چوبی درخت گیلاس بسیار گران قیمت می باشد. از این رو به خاطر قیمت بالای آن کمتر کسی به سراغ این چوب سحر آمیز می رود. همچنین پارکت های چوبی و به خصوص پارکت چوبی از نوع چوب گیلاس، تشدید کننده صدا می باشند. یعنی در حین راه رفتن بر روی آن صدا در سالن، طنین انداز می شود. همچنین نیاز به تمیز کردن مکرر و مراقبت های بیشتری می خواهد .
اما گذشته از تمامی ویژگی های این پارکت چوبی، چوب درخت گیلاس بی نهایت زیبا و چشم نواز می باشد.

انواع پارکت چوبی بر اساس نوع چوب درخت

 

همانطور که اشاره گردید چوب انواع پارکت چوبی براساس نوع چوب، که سخت باشد و یا نرم، درجه بندی می گردد. در دو قسمت قبل درباره چوب درختان بلوط، افرا و گردو توضیحاتی داده شد و با ویژگی ها و نحوه استفاده از آنها به عنوان کفپوش چوبی آشنا شدیم. حال درباره مشخصات و ویژگی های درخت راش و استفاده از آن به عنوان پارکت چوبی آشنا می گردیم.

ویژگی و مشخصات اصلی چوب درخت راش

 

درخت راش که در اصطلاح انگلیسی Beech نامیده می شود. درختی پهن برگ و خزان کننده است و از خانواده درختان راشیان می باشد. این درخت بیشتر بومی منطقه اوراسیا بوده و در نواحی کوهستانی غرب آسیا و شرق اروپا رشد و تکثیر می یابد. این گونه درختی در ایران در ارتفاعات دو استان گیلان و مازندران به وفور یافت می شود. از مشخصات ظاهری آن ، درختی مقاوم و مستحکم بوده و ارتفاعی حدود 30 تا 35 متر دارد. قطر تنه آن حدود 1.5 تا 2 متر می باشد. همچنین وزن چوب راش حدود 650 کیلوگرم بر متر مکعب بوده و بافتی صاف ، یکدست و بدون گره دارد و نرم و قابل انعطاف پذیر می باشد. به همین دلیل نسبت به سایر چوب ها در برابر خمش و ضربه مقاوم می باشد.

پوست تنه درخت راش صاف و خاکستری بوده و درون آن به رنگ زرد تا قهوه ای تیره مایل به قرمز می باشد. اما رنگ چوب درخت راش گونه خارجی، کمرنگ تر می باشد. از آنجا که چوب راش در برابر فشار و شوک مقاومت بالایی دارد. از این رو در صنایعی که نیاز به خم کردن دارند. بیشتر کاربرد دارد. همچنین چوب درخت راش، نیمه سنگین و سخت بوده و به دلیل کیفیت و مرغوبیت خاصی که دارد. برای تولید الوارهای صنعتی، کفپوش (پارکت)، ماکت سازی، صنعت مبل سازی، ابزار آلات موسیقی، تهیه و ساخت در و پنجره و … مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب انواع پارکت چوبی راش
چوب انواع پارکت چوبی راش

چوب درخت راش

 

همچنین چوب انواع پارکت چوبی درخت راش بافتی منسجم، یکنواخت و نرمی دارد. بنابراین در برابر حشرات چوب خوار و قارچ هایی که سبب فرسوده شدن چوب شده و عمر و دوام چوب را کوتاه می کنند، مقاوم می باشد. از آنجا که در دسته چوب های نرم، رده بندی می شود. در برش و طرح دادن، به راحتی روی آن انجام می گیرد.

اما از مشکلات ومعایب آن می توان گفت : از آنجا که چوب راش در مناطق مرطوب رشد و تکثیر می یابد در برابر سیلاب و طوفان دوام چندانی ندارد. همچنین یکی از مشکلات چوب راش این می باشد که از ثبات ابعادی کمی برخوردار می باشد. به همین دلیل در برابر تغییرات دمایی و رطوبتی، مقاومت چندانی از خود نشان نمی دهد. حتی با تبدیل کردن چوب درخت راش به ترموود، به علت همین ثبات ابعادی پایین، نمی توان از آن به عنوان تزئین کننده ی نمای ساختمان و حتی تزئین دکوراسیون فضای باز استفاده نمود.

همچنین چوب انواع پارکت چوبی راش به لحاظ سلامتی و تندرستی مورد بررسی و مطالعه کارشناسی قرار گرفته است. و آنچه که آمار ها نشان می دهد این است که ، چوب درخت راش ایرانی آلرژی زا نمی باشد. اما چوب راش خارجی به عنوان یک چوب حساسیت زا شناخته شده و برای کسانی که در معرض مستقیم برشکاری این چوب قرار دارند. در صورت داشتن آلرژی با مشکلاتی از جمله سوزش چشم ، سوزش پوست و مشکلات تنفسی روبرو می شوند.

ویژگی پارکت چوبی از جنس راش

 

برای تهیه و ساخت پارکت چوبی و یا پارکت تمام چوب از تنه درختان مختلف استفاده می شود. که کیفیت و مرغوب بودن پارکت چوبی مستقیماً تحت تاثیر چوب و مشخصات اصلی چوب می باشد. استفاده از درخت راش به عنوان پارکت چوبی ، عمر طولانی نداشته و چندین سال است که به عنوان کفپوش چوبی مورد توجه قرار گرفته است. اما در همین مدت کم هم توانسته به خاطر ظاهری زیبا و دلپسند، سطحی صاف و هموار، استقامت و پایداری مناسب، تحمل فشار بالا، رنگ ملایم و کمرنگ خود مورد توجه و علاقه بسیاری از دوستداران صنعت پارکت چوبی قرار بگیرد.

چوب انواع پارکت چوبی درخت راش در برابر هر گونه خراش و سائیدگی مقاوم می باشد. این ویژگی و خصلت در پارکت چوبی آن هم قابل رویت بوده وکفپوش آن در زمره پارکت های مقاوم و پایدار درجه بندی می گردد.

کفپوش چوبی راش

 

چوب انواع پارکت چوبی راش چون مقاومت بالایی دارد برای رفت و آمد در محیط های متوسط و رو به بالا مناسب می باشد. از آنجا که برش های این چوب به صورت باریک و بلند انجام گرفته و رنگ آن نیز روشن می باشد. جهت استفاده در فضاهایی که کوچکتر، بسیار مناسب بوده تا محیط را با توجه به ویژگی های گفته شده بزرگتر نشان دهد. همچنین این پارکت در برابر فشار و شوک مقاوم می باشد. و با گذشت زمان در برابر نور خورشید و اشعه ماورابنفش تغییر حالت نداده و دچار تغییر رنگ نمی گردد. اما از معیاب آن هم می توان به این نکات توجه نمود که از آنجا که چوب راش دارای منافذ ریز و کوچکی می باشد. و دارای رنگی روشن است. بنابراین رنگ آمیزی آن و تغییر آن به رنگ تیره کمی مشکل و سخت می باشد.

همچنین از آنجا که درجه سختی چوب انواع پارکت چوبی راش بالا می باشد. بنابراین ساب زدن و رنگ آمیزی آن هم با مشکلاتی روبرو بوده است. و به سختی رنگی را می پذیرد. همچنین چوب راش بعد از آنکه پروسه قطع شدن و فرایند حمل و بارکشی را از جنگل به کارخانه را گذراند در کوره هایی مخصوصی خشک می شود. کوچکترین بی احتیاطی در خصوص این پروسه سبب ترک خوردگی و شکنندگی این چوب می گردد. همچنین درباره درخشندگی و براق بودن آن باید گفت: درجه براقیت پارکت چوبی راش کم بوده به طوریکه حتی با استفاده از لاک و روغن درجه براقیت آن پایین می باشد.

 

 

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی