به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

چوب در ساخت پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی

چوب در ساخت پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی

شناخت چوب در ساخت پارکت چوبی

در شناخت چوب در ساخت پارکت چوبی ابتدا باید بگوییم چوب از جمله عناصر و یا مصالح مفید و کارسازی می باشد که در بسیاری از ساخت و ساز ها، همواره کمک رسان بشر بوده است. از دیرباز تا کنون ، چوب ها و یا به طور کلی درختان، یکی از منابع مفید و با ارزش در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان، صنعت مبلمان، صنعت بسته بندی، قالب سازی، ریخته گری، ساخت سازه های موسیقی، چوب در ساخت پارکت چوبی ، استفاده در صنعت کشتی سازی و همچنین صنعت هواپیما سازی و … بوده است که بسیار هم مورد توجه و استقبال عموم قرار گرفته است.

چوب ها چنان با زندگی بشر ، عجین و همرنگ شده اند که در گوشه گوشه منزل، محیط کار و حتی در شهر ما به وضوح قابل رویت و استفاده می باشند. یکی از بیشترین استفاده ها و بهره گرفتن از چوب در ساخت و ساز دکوراسیون منزل می باشد . از سازه های چوب در ساخت و ساز در و پنجره، کمد ، کابینت های آشپزخانه و همچنین به عنوان پارکت چوبی، زینت دهنده کفپوش چوبی اتاق ها، راه پله ها، تراس و … مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت باید اذعان نمود که یک استفاده مهم و تزیینی از چوب، در ساخت پارکت چوبی و یا پارکت تمام چوب می باشد.

چوب در ساخت پارکت چوبی ، تحولی عظیم در طراحی دکوراسیون و چیدمان خانه ها ایجاد نموده است و به عنوان فرش چوبی در رنگ ها و طرح های بسیار زیبا، محیط خانه و یا محیط کار را دگرگون نموده و آراستگی زیبا و مدرنی به آن بخشیده است.

چوب در ساخت پارکت چوبی
شناخت چوب در ساخت پارکت چوبی

 

تقسیم بندی انواع چوب

چوب طبیعتی خوشرنگ ، زیبا و ماندگاری دارد و از آنجا که بشر، زیبا پسند بوده و به دنبال زیبایی می گردد، بنابراین چوب به عنوان یکی از مهمترین ارکان جدا نشدنی زندگی او انتخاب شده است. چوب ها از انواع مختلف درختان تهیه و ساخته می شوند. اما آنچه که در خصوص چوب ها، باید دانست این است که چوب در ساخت پارکت چوبی به دو دسته ی چوب های نرم و چوب های سخت تقسیم بندی می گردند.

در تقسیم بندی کلی، الوار های چوبی درختان به دو دسته کلی چوب های نرم که همان چوب های درختان سوزنی برگ و چوب های سخت که به چوب درختان پهن برگ، شناخته می شوند، تقسیم بندی می گردند. آنچه که در خصوص طبقه بندی چوب می بایست گفت، این می باشد که این درجه بندی و یا تقسیم بندی چوب در ساخت پارکت چوبی ، درختان بر مبنا و بر پایه میزان سختی واقعی چوب نمی باشد بلکه بر پایه گونه های درختان به لحاظ گیاه شناسی صورت می گیرد.

چوب نرم و یا سخت به لحاظ ساختار سلولی با هم تفاوت های خاصی دارند. ساختار سلولی در چوب درختان سخت به مراتب پیچیده تر از چوب درختان نرم می باشد. تنه درختان از لایه های متفاوتی تشکیل شده است که سن درختان را از روی همین لایه ها، می توان تشخیص داد. درختانی که در مناطق چهار فصل رویش یافته و رشد می کنند، در فصل بهار اولین لایه های چوب بهاره و یا همان چوب اولیه بر تنه آن ها شروع به رشد می نماید. با تغییر فصل و آغاز فصل تابستان، لایه های چوبی ثانویه و یا همان لایه های چوبی تابستانه در کنار لایه های چوبی بهاره ایجاد شده و رشد می کنند.

 

آشنایی با انواع چوب در صنعت پارکت چوبی

اما می بایست توجه نمود که میان لایه های چوبی بهاره ( چوب اولیه ) و لایه های چوبی تابستانه ( چوب ثانویه ) تفاوت هایی وجود دارد. از آنجا که لایه های چوبی ثانویه، رشد کمتر و در نتیجه سلول های کوچکتری نسبت به لایه های چوبی بهاره دارند، ساختار سلولی آن ها فشرده تر می باشد. همین امر نیز سبب می گردد که لایه های چوبی ثانویه، رنگ تیره تر و ضخامت کمتری داشته باشند. از این رو با نگاه کردن به شکل گیری خطوط دوار در مقطع عرضی درخت، شاهد تضاد رنگی و ضخامت، میان لایه های چوب بهاره و چوب تابستانه خواهیم بود.

اما چنانچه درختان در مناطقی که دارای چهار فصل سال نمی باشند و یا شما فقط شاهد یک فصل در کل سال می باشید، از این رو شناسایی و تشخیص مرز بین لایه های چوبی اولیه و لایه های چوبی ثانویه به مراتب سخت تر و گاهاً پیچیده تر و غیر ممکن خواهد بود.

آشنایی با چوب در ساخت پارکت چوبی

در خصوص آشنایی و شناخت چوب در ساخت پارکت چوبی پارامتر های مختلف از چوب و کاربرد آن در صنایع مختلف و به خصوص در صنعت پارکت چوبی، می بایست به معایب و مزایای چوب نیز اشاراتی صورت گیرد.

چوب بی شک یکی از زیبا ترین و خاص ترین عناصر طبیعی می باشد که به وفور در نواحی مختلف جهان یافت می گردد. گونه ها مختلفی از چوب درختان با توجه به شرایط اقلیمی و منطقه ای در طبیعت های مختلفی در جهان رشد می یابند. هر نوع آب و هوایی با توجه به نوع پوشش طبیعی آن منطقه، پرورش دهنده نوع خاصی از پوشش درختان می باشد. از این رو برخی از گونه های درختان هستند که با توجه به شرایط اقلیمی آن منطقه فقط در همان جا رویش و پرورش می یابند.

آنچه که می بایست در خصوص چوب و ویژگی های آن بیان نمود علاوه بر مزایایی چون عایق بندی، رنگ و داشتن شکل طبیعی چوب، خاصیت رنگ پذیری و … می بایست در خصوص معایبی چون پوسیدگی، آسیب پذیری در برابر رطوبت و … نیز اشاره نمود.

پارکت چوبی عایق صدا
پارکت چوبی به دلیل خاصیتی که دارد عایق سرما و صدا میباشد

 

 

مزایای استفاده از چوب در صنعت پارکت چوبی

• آنچه که در خصوص چوب در ساخت پارکت چوبی و استفاده از آن به عنوان کفپوش  باید بدانیم آن است که چوب، خاصیت عایق بندی دارد. چوب های خشک به عنوان عایق حرارتی و برودتی عمل نموده و می توانند از نفوذ گرما و سرما در محیطی که استفاده می شوند، جلوگیری نمایند.

• همچنین آنچه که در خصوص چوب، می بایست بیان نمود آن است که چوب ها، دارای مقاومت بالای الکتریکی می باشند. یعنی به هیچ وجه قابلیت رسانایی نداشته و همچنین از خود هم تولید نمی کنند.

• یکی دیگر از ویژگی های ممتاز چوب به خصوص برای استفاده به عنوان پارکت چوبی، خاصیت اکوستیک یا میزان قدرت جذب آن می باشد. چوب با خاصیت اکوستیک، می تواند از میزان شدت انرژی های صوتی تولید شده در ساختمان بکاهد. از این رو زمانی که از چوب به عنوان پارکت تمام چوب در کفپوش خانه تان استفاده می کنید، در حین راه رفتن، مخصوصاً اگر در طبقات فوقانی منزل، در حال راه رفتن باشید، هیچ گونه صدای آزار دهنده ای در ساختمان پخش نخواهد شد. این یک امتیاز برای انتخاب کفپوش چوبی برای منزل تان می باشد.

• از دیگر ویژگی های برجسته چوب، می توان به رنگ آمیزی و تغییر شکل دادن چوب ها اشاره نمود. چوب ها با توجه به میزان درجه بندی سختی آن ها، برش داده شده و به ابعاد و سایز های متنوعی در آورده می شوند. همچنین قابلیت رنگ پذیری چوب ها، بسیار عالی می باشد. می توان آن ها را به رنگ های متنوعی تغییر رنگ داد. از این رو در صنعت پارکت چوبی ، شما شاهد کفپوش هایی با تنوع رنگی بسیار بالایی می باشید.

• همچنین می بایست بیان نمود که اگر به چوب از جنبه اقتصادی آن نگاه شود، بسیار به صرفه تر از دیگر المان های طراحی چون ( سرامیک، سنگ و …) خواهد بود. فرض کنید که شما کفپوش منزل تان را با پارکت چوبی، مفروش نموده اید. حال با توجه به میزان سرمایه اولیه تان در انتخاب کیفیت نوع چوب به عنوان پارکت، می توانید بیش از 15 الی 20 سال کفپوش خانه خود را تضمین نمایید. از این رو می توان بیان نمود که پارکت چوبی به لحاظ اقتصادی در بلند مدت بسیار به صرفه تر خواهد بود.

معایب استفاده از چوب

یکی از مهمترین معایب اصلی چوب در ساخت پارکت چوبی ، پوسیدگی آن می باشد. چوب ها در برابر حملات موریانه ها و آفات، بسیار آسیب پذیر می باشند. از این رو برای جلوگیری از صدمه زدن به چوب ها به خصوص از طریق حشرات، باید مراقبت های ویژه ای از این عنصر طبیعی آسیب پذیر به عمل آید.

یکی دیگر از معایب استفاده از چوب در ساخت پارکت چوبی آسیب پذیری آن ها نسبت به رطوبت و نم می باشد. در واقع تمام چوب ها نسبت به رطوبت حساس بوده و نم را به خود جذب می نمایند. از این رو دچار باد کردگی شده و امکان آنکه محیطی مناسب برای رشد قارچ ها ایجاد نمایند، بسیار قوت می گیرد. بنابراین می توان گفت یکی از دلایلی که کمتر از پارکت های چوبی در محیط های رطوبت خیز، همچون سرویس بهداشتی و حمام کمتر استفاده می شود، همین مسئله می باشد.

از دیگر معایب استفاده از چوب که می توان بدان اشاره نمود، این است که چوب ها غیر قابل باز یافت می باشند. از این رو زمانی که شما چوبی در ابعاد و سایز های مختلف جهت تهیه پارکت و حتی در و پنجره آماده می سازید، دیگر امکان استفاده مجدد به شکل اولیه آن را نخواهید داشت. پس در هنگام برش کاری و یا نجاری، بسیار باید دقیق و هوشیار عمل نمود.

 

دانش استفاده از چوب در ساخت پارکت چوبی در ایران

ایران در نیمکره شمالی قرار گرفته است و دارای آب و هوایی خشک می باشد. قرار گرفتن رشته کوه ها در اطراف این سرزمین پهناور و وجود دریاچه خزر در شمالی ترین نقطه این کشور، آب و هوایی معتدل را برای نقاط شمالی به وجود آورده است. از این رو بارندگی هایی که در قسمت های شمالی اتفاق می افتد، رویش درختان مختلفی را امکان پذیر نموده است.

درختانی چون گردو، چنار، راش، سرو و … در این مناطق به راحتی در دسترس می باشند. اما با این حال بسیاری از چوب های مورد احتیاج برای صنایع مختلف از جمله صنعت پارکت چوبی ، وارداتی بوده و از کشور های همسایه و یا غرب وارد کشور می شوند. آنچه که در خصوص شناخت چوب های درختان باید دانست این است که چوب درختان به دو دسته نرم چوب و سخت چوب، طبقه بندی می شوند.

گذشته از جنس و رنگ، نرمی و سختی چوب و همچنین چگونگی دسترسی به چوب ها، آنچه که حائز اهمیت می باشد این است که چوب مورد استفاده را برای چه کارهایی می خواهیم، به کار ببریم. آیا برای ساخت در و پنجره ، استفاده به عنوان کفپوش چوبی و یا تزیین وسایل دکوری و… از این رو شناخت چوب بسیار مهم و با اهمیت می باشد. در این مقاله قصد ما بر این است که چوب در ساخت پارکت چوبی را به لحاظ درجه نرمی و سختی مورد واکاوی قرار دهیم.

شناخت نرم چوب ها

نرم چوب ها از درختانی تولید می شوند که عموماً مخروطی شکل بوده و دارای دانه هایی بدون پوشش می باشند. برگ های این گروه، سوزنی شکل بوده و زودتر خشک می شوند و در تمام فصول سال سبز می باشند.

چوب درختان سوزنی شکل، منطقه ی وسیعی از جنگل های تایگا در نیمکره شمالی، اسکاندیناوی، روسیه و آمریکای شمالی را در بر می گیرند. همچنین در برخی از جنگل های بارانی در نیمکره جنوبی و یا در مناطق معتدل و همچنین در مناطقی با آب و هوای سرد، به وفور یافت می شوند. بنابراین می بایست بیان نمود که در ایران، چوب درختان سوزنی برگ در مناطق شمالی کشور به وفور یافت می شوند.

از آنجا که درختان سوزنی برگ جزء درختان همیشه سر سبز شناخته می شوند، برگ های آن ها تا زمانی که برگ جدیدی رشد نکند از شاخه درختان جدا نشده و نمی ریزند.
چوب درختان نرم، دارای وزن بسیار کمی بوده، از این رو سبک تر و نرم تر می باشند. بنابراین اغلب در جهت کارهایی چون ساخت آلات موسیقیایی، ریخته گری، کاغذ سازی، نجاری و قالب سازی بیشتر کاربرد داشته و آسان تر هم می توان بر روی آن ها طراحی کرده و به راحتی تحت قالب های مختلفی در آورد.

البته باید گفت که هر چند کار با آن ها سهل و آسان می باشد اما کار حاصل از آن ها بی دوام تر و غیر باربر تر می باشد.
همچنین از چوب این رده ی درختان، برای ساخت و ساز در و پنجره، کمد، مبل، میز، صندلی، پارکت چوبی و یا پارکت تمام چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های چوب درختان نرم

چوب درختان سوزنی برگ، اگر چه تنوع موجود در بافت و شکل چوبی درختان پهن برگ ( چوب درختان سخت از این رده می باشد.) را ندارد اما چوبی معطر بوده و دوام نسبتاً خوبی دارند. می توان گفت که به لحاظ مقاومت از استحکام نسبی برخوردار می باشند. در واقع به لحاظ درجه سختی میان تعداد زیادی از درختان هر دو گروه ( چوب نرم و چوب سخت) هم پوشانی وجود دارد.

اگر به لحاظ رنگ چوب، این درختان را بخواهیم، شناسایی کنیم باید بیان کرد که طیف رنگی چوب درختان نرم، از زرد بسیار کمرنگ تا قهوه ای مایل به قرمز را شامل می شوند. مانند پارکت چوبی که از درخت کاج تهیه می شود. از آنجا که رنگ چوب این درخت، سفید و یا زرد روشن می باشد و از آنجا که چوبی سبک وزن می باشد، به راحتی می توان آن را در زمره چوب درختان نرم، طبقه بندی نمود.

همچنین آنچه که در خصوص چوب درختان نرم باید گفت این است که این درختان دارای چوب فشرده ای بوده و از دوام نسبتاً بالایی برخوردار می باشند. همچنین به نسبت چوب درختان سخت، از قیمت مناسب تری برخوردار می باشند.

تعداد درختانی که در زمره چوب درختان نرم رده بندی می شوند، می توان به درخت سرو، سرخدار، سکویا، سدر، صنوبر، کاج و … اشاره نمود. در حقیقت آنچه که آمار جهانی نشان می دهد بالغ بر 80 درصد از الوار های چوبی که در جهان مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله پارکت چوبی، قرار می گیرد از دسته چوب درختان نرم می باشد.

شناخت چوب در ساخت پارکت چوبی از نوع سخت

آنچه که در مقاله قبل در خصوص شناخت چوب مورد بررسی قرار گرفت، این بود که چوب درختان به لحاظ بافت به دو دسته چوب درختان نرم ( درختانی که دارای برگ های سوزنی شکل می باشند ) و چوب درختان سخت ( درختانی که دارای برگ های پهن می باشند) تقسیم بندی می شوند.

از این رو در صنایع مختلفی همچون کاغذ سازی، استفاده به عنوان پارکت چوبی، استفاده به عنوان در و پنجره و … کاربرد فراوانی دارند. توجه به ویژگی هایی چون درجه سختی و نرمی بافت چوب، میزان ضخامت، رنگ چوب و … بسیار حائز اهمیت و مهم جلوه می دهد. بنابراین قبل از هر عملی می بایست شناخت و دانش کافی از چوب و ویژگی های آن داشت.

چوب سخت در ساخت پارکت چوبی
وجود چوب های سخت مناسب ساخت پارکت چوبی در جنگل های ایران

 

شناخت سخت چوبها

در بررسی درختانی که دارای چوبی با بافت سخت می باشند، باید گفت که این درختان دارای برگ های پهنی بوده و خزان پذیر می باشند. ( یعنی با فصل پاییز شما شاهد ریخته شدن برگ های آن ها می باشید.) این درختان عموماً بارور بوده و میوه می دهند و با آغاز فصل زمستان به خواب عمیقی می روند.

در حقیقت آنچه که در خصوص رشد و نمو درختان پهن برگ باید دانست، این است که رشد آن ها با آغاز فصل بهار شروع شده و هر چه به فصل پاییز، نزدیک تر می شویم رو به افول رفته، تا اینکه در فصل زمستان به خواب زمستانی می روند. بنابراین رشد آن ها تا بهار سال بعد متوقف خواهد شد. از این رو حلقه سالیانه در بافت چوبی آن ها به صورت یکنواخت از چوب بهاره که دارای رنگ روشنی می باشد به طرف چوب پاییزه که تیره رنگ می باشد، تغییر می یابد. همچنین باید دانست که هر چه میزان حلقه های سالیانه عریض تر باشد، تاب و توان چوب های سخت در برابر نیرو و فشار های مکانیکی، بیشتر خواهد بود.

چوب در ساخت پارکت چوبی راش
چوب در ساخت پارکت چوبی راش

 

اغلب مناطقی که می توان از این نوع چوب ها تهیه نمود، عموماً در جنگل های بارانی و مناطق گرمسیری و همچنین مناطق سر سبز در نواحی معتدل می باشد. چوب درختان پهن برگ غالباً از نقوش بسیار زیبا و همچنین از طیف رنگی بسیار متنوعی تشکیل شده اند و چون چوب این نوع از درختان نسبت به چوب درختان سوزنی برگ، بسیار مستحکم و مقاوم تر می باشد به مراتب بهتر صیقل داده شده و لاک و الکل را به خوبی جذب می نمایند.

ویژگی های چوب های سخت

یکی از مهمترین ویژگی چوب های درختان پهن برگ، تنوع و گوناگونی آن ها در رنگ ، شکل و بافت آن ها می باشد. اگرچه درختان پهن برگ ، خیلی دیر تر رشد می کنند اما از دوام و پایداری بسیار مقاوم تری نسبت به چوب های نرم ، برخوردار می باشند. از این رو به مراتب نیز گران تر می باشند. مثلاً چوب گردو در زمره چوب های سخت طبقه بندی می شود. در نتیجه پارکت چوبی و یا پارکت تمام چوبی که از این نوع چوب، به دست می آید به مراتب گران تر از کفپوش چوبی می باشد که از چوب درخت کاج ( جزء درختان نرم چوب می باشد) تهیه شده است.

معمولاً از تنه درختان پهن برگ، جهت مصارف گوناگونی در صنعت چوب مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد. چرا که شاخه های درختان پهن برگ، زمانی که تحت فشار قرار گیرند، دچار تنش شده و از استحکام و پایداری آن ها به مراتب کاسته می شود. از این رو در صنعت چوب و به خصوص در ساخت پارکت چوبی که نیاز به نیرو و فشار، جهت فشرده سازی می باشد، از شاخه های این نوع درختان استفاده نمی شود.

یکی از مهمترین و بارز ترین ویژگی های چوب درختان پهن برگ و یا بهتر بگوییم سخت چوب، این است که در مقطع عرضی این نوع درختان، نمی توان هیچ گونه تمایزی ما بین خطوط و حلقه های سالیانه پیدا نمود. ( در حقیقت با شمردن تعداد حلقه ها، می توان میزان عمر یک درخت را تخمین زد.)

چوب گردو در رده بندی چوب های سخت

از مهمترین درختانی که دارای بافت چوبی سخت می باشند، می توان به چوب درخت گردو، انجیر، راش، سپیدار، بلوط، افرا، ماهون و گیلاس اشاره نمود. آنچه که می بایست در خصوص نوع بافت چوب درختان دانست، این است که گونه های درختان با بافت چوب سخت، لزوماً از درختانی با بافت چوبی نرم، مستحکم تر نمی باشند، اما در بیشتر موارد این چنین می باشد. اما آنچه که آن دو را از هم متمایز می نماید این است که سخت چوب ها به مراتب دارای بافت چوبی خاصی بوده و بسیار زیبا و دارای تنوع رنگی بسیار بیشتری می باشند.

 

چوب در ساخت پارکت چوبی گردو
چوب در ساخت پارکت چوبی گردو

 

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی در کشور