به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

چگونه واکس پارکت چوبی بزنیم ؟ _ تولید کننده انواع پارکت چوبی

چگونه واکس پارکت چوبی بزنیم ؟ _ تولید کننده انواع پارکت چوبی

چگونه واکس پارکت چوبی بزنیم ؟

پارکت چوبی با استفاده از چوب درختان و به طور طبیعی ساخته می‌شود. چوب درختان را با وسایل و تجهیزات خاصی به اندازه‌های یکسانی بریده و به صورت لایه لایه به یکدیگر پرس می‌کنند. وقتی کار برش و چسباندن به وسیله پرس و فشار یا چسب تمام می‌شود، برای تمام شدن کار پارکت‌ها روی لایه آخر نوعی ماده روغنی به اسم واکس پارکت چوبی می‌زنند. این ماده مانند یک جلادهنده به روی چوب عمل کرده و در زیباتر شدن نقوش چوبی تاثیر بسزایی دارد.

با گذشت زمان این ماده که عامل اصلی درخشندگی پارکت تمام چوب است بر اثر عواملی مثل تردد افراد مختلف و تمیز کردن‌های مکرر از بین می‌رود. با از بین رفتن این مواد رنگ مانند که به آن واکس نیز گفته می‌شود کفپوش چوبی کدر و کهنه به نظر می‌رسد. با واکس زدن دوباره کفپوش‌ها به راحتی و تنها با صرف هزینه بسیار کمی می‌توانید آن‌ها را مثل روز اولشان کنید. در ادامه به چگونگی واکس زدن پارکت چوبی می‌پردازیم.

واکس پارکت چوبی
پارکت چوبی

نحوه واکس زدن پارکت چوبی

وقتی درخشندگی پارکت چوبی منزل یا محیط کارتان دیگر مثل روز اول نیست، زمان واکس زدن آن فرا رسیده است. واکس زدن پارکت‌ها اصلا کار سختی نیست و شما می‌توانید این کار را یاد گرفته و به راحتی و با صرف هزینه کمی آن را انجام دهید. برای این کار ابتدا باید از این موضوع که پارکت شما از نوع تمام چوب است اطمینان حاصل کنید. زیرا لمینت‌ها در ظاهر شباهت زیادی به پارکت تمام چوب دارند اما اگر از واکس و پولیش روی آن‌ها استفاده کنید، خراب می‌شوند. پس از اطمینان حاصل کردن از این که پارکت شما تمام چوب است باید واکس یا پولیش را از بازار خریداری کنید. ( میزان آن بستگی به متراژ شما دارد. ) برای شروع کار واکس زدن مانند مراحل زیر عمل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

مرحله اول: برای زدن واکس پارکت‌ چوبی خود ابتدا باید تمام وسایل مکان مورد نظر را از آن‌جا خارج کنید. اتاق باید کاملا خالی و بدون هیچ وسیله‌ای باشد. این کار سرعت عمل شما را بالا می‌برد و باعث می‌شود همه جای پارکت با دقت واکس بخورد.

مرحله دوم: در این مرحله باید با دقت تمام اتاق مورد نظر را جارو کنید. هر گونه کثیفی یا لکه‌ای را باید از روی پارکت چوبی خود پاک کرده و گرد و خاک را نیز جارو کنید. بهتر است که پنجره اتاق را باز کنید تا گردش هوا صورت گیرد. زیرا بوی واکس پارکت چوبی بسیار تند است و ممکن است برای شما مشکل‌ساز شود.

مرحله سوم: با از بین رفتن تمام گرد و خاک و لکه‌ها باید به نظافت کامل پارکت تمام چوب بپردازید. این کار با استفاده از یک تی و میزان کمی آب یا مواد شوینده مخصوص پارکت انجام می‌شود.دقت کنید که میزان آب باید بسیار کم باشد تا پارکت شما خراب نشود. در این جا باید دقت کنید که هیچ گونه لکه و کثیفی نباید جا بماند. زیرا پس از واکس زدن دیگر نمی‌توانید آن‌ها را از بین ببرید.

واکس پارکت چوبی
واکس پارکت چوبی

مراحل آخر واکس زدن پارکت

 

مرحله چهارم: در این مرحله نوبت به واکس پارکت چوبی می‌رسد. به طور کلی واکس‌هایی که بر پایه آب هستند برای این کار مناسب‌تر می‌باشند. برای واکس زدن تنها یک لایه نازک از این مواد کافی است. سعی کنید واکس را با استفاده از یک قلمو با دقت زیاد و به صورت یکنواخت در تمام اتاق بزنید. ضخامت لایه در تمام قسمت‌های پارکت باید به یک اندازه باشد. بعد از 3 الی 4 ساعت این واکس به طور کامل خشک می‌شود و تا این زمان نباید وارد اتاق شد.

مرحله آخر: در مرحله آخر باید پارکت چوبی اتاق را پولیش بزنید. این کار باید در نهایت حوصله و به دقت انجام شود. پولیش زدن با استفاده از مواد پولیش و یک دستمال تمیز انجام می‌شود که نتیجه کار را بسیار زیباتر می‌کند. پولیش در واقع باعث ایجاد درخشندگی بیش‌تر به روی کفپوش چوبی شما شده و جلوه خاصی به آن می‌بخشد.

پارکت چوبی حداقل در سال یک بار نیاز به واکس زدن دارد. البته تعداد دفعات این کار به نحوه مراقبت شما از پارکت و میزان تردد شما بستگی دارد. کفپوش چوبی نیاز به مراقبت دارند و اگر می‌خواهید جلوه اولیه آن‌ها حفظ شود باید به دقت آن‌ها را تمیز کنید. زیرا گرد و خاک‌های ریز عامل اصلی خش افتادن و کدر شدن پارکت چوبی هستند. بنابراین اگر به دقت آن‌ها را نظافت و چارو کنید عمر مفید آن‌ها بالاتر می‌رود.

تمیز و براق کردن پارکت چوبی

 

شرکت پارس درب تولید کننده انواع پارکت چوبی

 

 

منابع: https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.tidyhouse.info%2Fwax-vs-polish-for-protection-your-wood-furniture-1698%2F&psig=AOvVaw3b2NCHEiGViV777ZgifN7s&ust=1602710264988000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCPiG6JW_suwCFQAAAAAdAAAAABAk