به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

کپک روی پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی پارکت چوبی در ایران

کپک روی پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی پارکت چوبی در ایران

کپک روی پارکت چوبی

پارکت چوبی از جمله کفپوش های لوکس و مدرنی می باشد که در کنار زیبایی و شیک بودن، نیازمند مراقبت و رسیدگی اصولی و یکپارچه ای می باشد. بسیاری از کفپوش های چوبی، در اثر بی مبالاتی و بی توجهی در روش نگهداری آنها ، دچار معضلات و مشکلاتی از جمله کپک زدگی می شوند. قارچ یا کپک روی پارکت چوبی ، زمانی می تواند بر روی سطح چوبی رشد و تکثیر یابد که محیط از شرایط مطلوبی چون وجود غذا ، گرما و رطوبت برخوردار باشد.

در صورت بروز و ایجاد کپک زدگی بر روی وسایل چوبی از جمله پارکت چوبی، تنها سطح چوب در معرض آن قرار نمی گیرد. بلکه عدم رسیدگی فوری و چاره سازی درست و اصولی، می تواند سبب شود که کپک ها به عمق لایه های زیرین چوب نفوذ نموده و علاوه بر تغییر دادن رنگ آن به بافت چوب نیز آسیب جدی وارد سازند.

همچنین کپک روی پارکت چوبی می توانند با نفوذ بیش از حد خود، سبب انحناء و خمیدگی در کفپوش چوبی شوند. بزرگترین آسیب کپک، پوسیدگی چوب می باشد و در صورتی که عمق نفوذ کپک و یا قارچ بیش از 10 متر مربع باشد، چاره ای جز تعویض تایل های چوبی، نخواهید داشت. از این رو جهت جلوگیری از رشد و یا افزایش نفوذ کپک بر روی سطح کفپوش چوبی ، بهترین اقدام سریع و فوری ، از بین بردن منبع رطوبت در نزدیکی پارکت چوبی می باشد.

 

کپک روی پارکت چوبی
نگهداری اصولی برای عدم کپک روی پارکت چوبی در طی سالیان مختلف

 

روش های مناسب جهت زدودن و پاک نمودن کپک روی پارکت چوبی

ماهیت و طبیعت چوب در این می باشد که نسبت به رطوبت و نم بسیار حساس بوده و آن را به خود جذب می نماید. پارکت چوبی با همه جلا و زیبایی که دارند در این مورد استثناء می باشند. در حقیقت فقط می توان با نگهداری و مراقبت از پارکت چوبی در مقابل نفوذ رطوبت، مانع از آسیب جدی به این مفروش چوبی شد. کفپوش چوبی در اثر جذب آب، علاوه بر آنکه سبب باد کردگی و توم چوب می شود، این امکان را نیز قوت می بخشد که محیطی مناسب برای رشد و تکثیر قارچ ها و کپک ها ایجاد نماید.

یکی از مهمترین روش ها، جهت جلوگیری از تکثیر و رشد کپک و یا قارچ بر روی پارکت تمام چوب ، سرعت عمل شما می باشد. اگر هر چه زودتر به محض ریختن آب، از نفوذ آن بر درون لایه های زیرین کفپوش چوبی جلوگیری به عمل آورید، به مراتب زودتر هم به نتیجه موفقیت آمیزی دست پیدا خواهید نمود.

در اولین اقدام برای از بین بردن کپک، می بایست تشخیص دهید که آیا کفپوش چوبی و یا وسایل و اثاثیه چوبی تان دچار کپک زدگی شده اند و یا خیر. بهترین روش تشخیص از طریق استشمام بوی کپک زدگی می باشد. کپک ها، عموماً از خود بوی ترشیدگی ساطع می کنند . بنابراین کافی است که این بو را در محیط زندگی خود استشمام نمایید. گاهی این بو به مشام شما می رسد اما هیچ گونه ردی از کپک روی پارکت چوبی تان ملاحظه نمی کنید. این امکان وجود دارد که کپک ها در درون لایه های زیرین پارکت آنچنان رشد و نمو کرده باشند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

اگر هر چه سریعتر اقدام به رفع کپک روی پارکت چوبی نمایید به راحتی می توانید با امکانات و تجهیزات ساده ای که در دسترس تان وجود دارد، به راحتی از شر کپک های زشت و آسیب رسان، رهایی یابید.

 

گند زدایی و رفع کپک زدگی از روی سطح پارکت چوبی

ابتدا باید دانست که قبل از هر گونه اقدامی جهت زدودن و رفع کپک ها، می بایست شرایط ایمنی را از هر لحاظ برای خود و سایر افرادی که در نزدیکی شما می باشند، مهیا نمایید. ( این نکته بسیار مهم می باشد که کپک و استشمام بوی آن می تواند برای افرادی که دچار آلرژی و یا تنگی تنفسی می باشند، مشکلات جدی ایجاد نماید.)

• بنابراین می بایست ماسک تنفسی مناسبی را برای این کار تهیه نمایید تا مانع از ورود کپک به درون ریه هاتان شوید.

• در محیطی که پارکت چوبی آن دچار چنین آسیبی شده است، می بایست تمامی در و پنجره هایی که با محیط بیرون در ارتباط می باشند را باز نمایید . حدالامکان سعی نمایید که از انتشار گرد کپک در محیط های نزدیک به محل آسیب دیده شده، جلوگیری به عمل آورید.

• برای پارکت چوبی که رنگ زده شده اند، می بایست از آب و صابون استفاده کرد و برای چوب های خام از وایتکس و یا مایع سفید کننده خانگی استفاده کرد.

• در صورتی هم که عمق کپک روی پارکت چوبی ، بسیار نفوذ کرده باشد می بایست با سنباده کشی به رفع و رجوع کپک از روی کفپوش چوبی اقدام نمایید.

 

کپک زدگی بر روی پارکت های چوبی

پارکت چوبی جزء کفپوش های چوبی می باشد که با همه زیبایی و خاص بودن آن، نیازمند توجه، مراقبت و رسیدگی می باشد. بسیاری از کفپوش چوبی در اثر بی توجهی و عدم رسیدگی فوری در نگهداری ، دچار معضلات و مشکلاتی از جمله کپک زدگی می شوند. کپک در محیط چوبی و نمناک، مستعد رشد نمودن می باشد. از این رو بهترین راه جهت جلوگیری از رشد و نمو کپک، نظافت و رعایت تمیزی و بهداشت می باشد. در ذیل با چند روش موثر جهت از بین بردن کپک روی پارکت چوبی به اختصار توضیحاتی داده می شود.

 

روش های از بین بردن کپک از روی سطح پارکت چوبی

اگر خودتان قصد نموده اید که اقدام به رفع و از بین بردن کپک روی پارکت چوبی تان نمایید، می بایست به عمق و مقدار نفوذ کپک در درون لایه های زیرین کفپوش تان دقت نمایید. گاهی عدم توجه و رسیدگی به موقع در رفع و پاک نمودن کپک زدگی چوب، باعث تعویض و جا به جا نمودن تایل ها منجر می گردد. یعنی راهی به جز عوض کردن تایل ها، برای شما باقی نمانده است. اما در بیشتر مواقع به علت رسیدگی سریع و فوری, عمق کپک زدگی، سطحی بوده و شما خودتان نیز می توانید با مواد و وسایل لازم اقدام به زدودن و پاک نمودن قارچ یا کپک روی پارکت چوبی تان نمایید.

قبل از هر اقدامی، می بایست شرایط لازم برای این کار را مهیا نمایید. نکته مهم این است که کپک ها به راحتی می توانند در محیط پخش شده و ریه هایتان را درگیر سازند. از این رو رعایت نکات ایمنی همچون زدن ماسک مناسب، استفاده از دستکش، روشن نمودن سیستم تهویه و باز نمودن در و پنجره ها، می تواند اقدامات ابتدایی برای مقابله با از بین بردن کپک ها باشد و از درگیری سلامت ریه هاتان با این معضل جلوگیری به عمل آورد.

اگر عمق کپک ها سطحی بوده و نفوذ آنچنانی به لایه های زیرین کفپوش تان نکرده باشد ، یک روش خانگی و بسیار راحت و ابتدایی، استفاده از کف صابون جهت از بین بردن کپک روی سطح پارکت چوبی می باشد. در ابتدا و قبل از هر کاری می بایست با جارو برقی که مجهز به فیلتر HEPA می باشد، تمامی سطح پارکت چوبی تان را جارو نمایید. این امر از آن جهت مطلوب و مناسب می باشد که کپک های چسبیده به سطح چوب را سست و ضعیف می نماید. همچنین در طی جارو کشیدن، گرد و غبار حاصل از بلند شدن کپک ها نیز جمع می گردد.

 

تاثیر کپک زدگی بر روی پارکت چوبی و سطح چوب

در صورتی که پارکت تمام چوب شما، رنگ زده شده باشد ، این امکان وجود خواهد داشت که قارچ و یا کپک ها به بافت درونی چوب هنوز نفوذ نکرده باشند. بنابراین می توانید با آب و صابون ، یک سطل کف ایجاد نمایید. سپس با استفاده از یک فرچه و یا برس ، سطح پارکت ها را از کپک زدگی بزدایید.

همچنین در بسیاری از موارد توصیه می گردد که از محلول معجزه آسای سرکه که خاصیت کپک زدایی دارد و بسیار موثر و اثر بخش می باشد، استفاده نمایید. برای استفاده از این روش کافی است که شما مقداری سرکه را به صورت خالص ( یعنی بدون آنکه با آب و یا هر مایع رقیق دیگری ترکیب نمایید) به نواحی آلوده به کپک ، اسپری نمایید. سپس بعد از گذشت تقریباً یک الی دو ساعت ، محل کفپوش چوبی تان را با یک دستمال و یا حوله مرطوب و تمیز ، خشک نمایید. عدم رسیدگی به پارکت چوبی سبب تعویض تایل ها می گردد.

اما نکته ای که در اینجا می بایست ذکر گردد این است که استفاده از هر ماده شوینده و یا محلولی ممکن است به پارکت چوبی تان آسیب و صدمه وارد سازد . از این رو قبل از هر اقدامی باید اطمینان حاصل نمایید که محلول های تمیز کننده ای را که به کار گرفته اید با پرداخت چوبی پارکت، همخوانی داشته و آسیبی به آن وارد نمی سازد. از این رو یک سطح کوچک از کفپوش تان را برای امتحان انتخاب کرده و آن قسمت را مورد تست و آزمایش قرار دهید. در صورتی که بعد از گذشت یک الی دو ساعت اتفاق خاصی رخ نداد، می توانید برای رفع کپک اقدامات لازم را به کار گیرید.

 

اثرات مخرب کپک زدگی روی سطح پارکت چوبی

پارکت چوبی با همه گیرایی و جذابیتی که به خانه و یا محیط کارتان می بخشد ، بسیار حساس بوده و نیازمند رسیدگی و مراقبت بیشتری می طلبد. آنچه که در پارت قبل به آن اشاره گردید در صورت عدم رسیدگی سریع به از بین بردن کپک و یا قارچ از روی سطح کفپوش چوبی، ممکن است علاوه بر آنکه آسیب های جدی به آن وارد شود ، هزینه زیادی را هم برای تعویض و جا به جایی آن برای شما باقی گذارد. از این رو رسیدگی و توجه به بهداشت و تمیز نگه داشتن پارکت های چوبی ، می تواند سبب شود که این همه مشکل و معضل برای کفپوش تان به وجود نیاید.

اما به هر حال در صورتی که دیرتر اقدام به از بین بردن کپک روی پارکت چوبی نمایید، به طوری که کپک به درون بافت و شیارهای کفپوش تان نفوذ نماید ، استفاده از یک سری روش های خانگی که بتواند شما را در از بین بردن آن ها کمک رساند، وجود دارد.

 

روش های از بین بردن کپک از روی سطح پارکت چوبی

یک روش خانگی و سریع برای مقابله با گستردگی کپک ها، استفاده از سفید کننده خانگی و یا همان وایتکس می باشد. در این روش می بایست، محلول سفید کننده تان را رقیق نمایید. بنابراین سطلی را انتخاب نموده و به مقدار یک سهم پودر ظرفشویی و ده سهم وایتکس به همراه بیست سهم آب را با یکدیگر ترکیب نمایید.

سپس با استفاده از اسفنج و یا فرچه ای مناسب ، محلول فوق را بر روی نواحی کپک زده بر روی پارکت چوبی تان بزنید. بگذارید که چند ساعتی محلول بر روی سطح چوب باقی بماند و با گذشت زمان خشک شود. این روش می تواند در زدودن و از بین بردن کپک ها از روی سطح کفپوش چوبی تان بسیار موثر و تاثیر گذار واقع گردد.

اما اگر متوجه شوید که سطح پارکت تمام چوب تان تغییر حالت داده است، این بدان منظور می باشد که کپک و یا قارچ به عمق لایه های پارکت نفوذ کرده است. ( یک راه حل ساده برای آنکه پی ببرید که میزان عمق نفوذ کپک به لایه های چوب چه مقدار می باشد، می توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی، چند ضربه ای بر روی سطح پارکت بزنید.

اگر احساس نمودید که با ضربه زدن این قسمت نسبت به سایر نقاط دیگر پارکت ، نرم تر می باشد، بنابراین عمق نفوذ کپک بسیار بالا می باشد.) در این صورت چاره ای جز سنباده کشیدن برای حذف و از میان بردن کپک ها نخواهید داشت. با سنباده کشیدن بر روی سطح پارکت چوبی تان می توانید به میزان عمق نفوذ کپک دست یابید.

کپک روی پارکت چوبی
روشهای رفع کپک روی پارکت چوبی

 

اثر رطوبت در از بین بردن ظاهر زیبای کفپوش چوبی

بعد از آن که کپک ها را به کمک سنباده کشیدن از روی کفپوش چوبی تان حذف نمودید ، می توانید با جلا دادن و روغن کاری، زیبایی از دست رفته پارکت را دوباره احیاء نمایید.
اما اگر کپک بر روی پارکت چوبی تان به حالت اسفنج مانند تبدیل شده باشد ، دیگر به سختی می توان کاری برای رفع کپک زدگی پیش ببرید.

بنابراین می بایست به طور کامل و صد در صد تمامی مکان چوبی تان را از رطوبت خشک نمایید. یک روش موثر برای خشک نمودن کامل محیط ، استفاده از پنکه می باشد. حتماً می بایست تمامی در و پنجره ها را هم باز نمایید و اجازه دهید که باد پنکه و جریان هوا ، تمامی رطوبت موجود بر سطح پارکت چوبی تان را خشک نموده و از میان ببرد.

سپس می بایست با یک کاغذ سنباده که درجه زبری آن 100 می باشد و یا یک کاردک فلزی، سطح کپک روی پارکت چوبی تان چنبره زده اند را خارج نمایید. کاغذ سنباده را به صورت دایره ای بر روی تمامی نواحی رشد نموده از کپک ، بکشید. سنباده سبب هموار شدن و یکدست شدن سطح پارکت می گردد.

سپس می بایست محلولی با نسبت یک به هشت از آب و مایع سفید کننده ، تهیه نمایید. سپس این محلول را بر روی تمامی نواحی کپک زده ، اسپری کنید. بگذارید چند دقیقه ای محلول با کپک بر روی پارکت چوبی، واکنش نشان دهد. سپس با یک دستمال خشک و تمیز ، تمامی سطح کفپوش را خشک و تمیز نمایید.

بعد از آنکه سطح پارکت چوبی تان را از محلول خشک نمودید ، مجدداً می بایست بر روی سطح کفپوش چوبی، پرداخت ( با استفاده از سنباده به صورت حرکات دایره ای مانند) انجام گیرد.

 

 

شرکت پارس درب واحد برتر تولیدی پارکت چوبی در کشور