به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

تفاوت پارکت و لمینت

03 مه
تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت

افرادی که در ساخت ساختمان فعالیت دارند و یا طراح دکوراسیون داخلی می باشند می دانند که استفاده از کفپوش های چوبی این روزها بسیار بازار داغی داشته و اکثر افراد ترجیح می دهند تا از این نوع کفپوش ها در ساختمان های خود استفاده کنند. به طور کلی استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب در دکوراسیون منزل و ساختمان علاوه بر زیبایی باعث القای حس خوبی به افراد می گردد و از این رو بسیاری از وسایل مانند مبلمان، وسایل تزئیناتی، کفپوش و … را از جنس چوب یا با طرح چوب می سازند. کفپوش چوبی انواع مختلفی دارند که از میان آنها می توان به پارکت و لمینت اشاره کرد. این دو نوع کفپوش دارای ویژگی های متفاوتی می باشند که در این مطلب به تفاوت پارکت چوبی با لمینت پرداخته شده است.

معرفی پارکت چوبی

پارکت چوبی نوعی از کفپوش های چوبی می باشد که طرفداران بسیاری دارد. این نوع کفپوش را با استفاده از چوب درختان مختلف می سازند. برای ساخت پارکت در ابتدا چوب را برش داده و در اندازه های مورد نظر برش می دهند. در هنگام نصب پارکت نیز باید عملیاتی مانند ساییدن و جلا کاری بر روی آن انجام شود تا ظاهر زیباتری داشته باشد.

برای نصب پارکت چوبی از چسب های ویژه ای استفاده می کنند و پارکت ها را به یکدیگر و به کف می چسبانند. این چسب ها دارای مقاومت بالایی بوده و کاملا نامرئی می باشند.

معرفی لمینت

لمینت نوع دیگری از کفپوش های چوبی می باشد که به علت مقاومت بالاتر ان بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا از این نوع کفپوش استفاده نمایند.  لمینت ها دارای چندین لایه فشرده چوب می باشد و از جنس HDF است که کیفیت بسیار بالاتری نسبت به MDF و پارکت چوبی دارد. لمینت دارای مزایای بیشتری نسبت به پارکت می باشد و از این رو استفاده از آن گسترده تر می باشد. در ادامه به تفاوت پارکت‌چوبی و لمینت پرداخته شده است.

تفاوت پارکت و لمینت چیست

  • تفاوت مهمی که پارکت و لمینت با یکدیگر دارند در نحوه نصب آنها می باشد. همانطور که گفته شد برای نصب پارکت از چسب استفاده می شود در صورتی که لمینت ها دارای شیارهایی به نام کلیک می باشند که به صورت قفل و کلید عمل کرده و به کف متصل می شوند.
  • در نصب لمینت مقداری فوم نیز در زیر آن قرار می دهند که این کار باعث می شود تا انتقال صدا به طبقه زیرین کمتر صورت گرفته و لمینت به عنوان عایق صوت عمل کند.
  • برای نصب لمینت زمان کمتری مورد نیاز است و نصب ساده تری نسبت به پارکت چوبی دارد.
  • در صورت آسیب دیدن قسمتی از لمینت نیازی به تعویض کامل آن نمی باشد و به علت استفاده از کلیک ها در هنگام نصب می توان تنها همان قسمت را جدا و تعویض نمود.
  • استفاده از چسب برای نصب پارکت تمام چوب ممکن است به کف اسیب بزند اما با به کار بردن لمینت این مشکل وجود نخواهد داشت و کف کاملا سالم می ماند.
  • لمینت دارای مقاومت بیشتری در مقابل انواع ضربه ها می باشد و از دوام بیشتری نسبت به پارکت چوبی برخوردار است.

parquet flooring laminet flooring

همچنین بخوانید:

راهنمای خرید پارکت چوبی

بهترین رنگ پارکت چوبی