به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

روغن پارکت چوبی

25 آوریل
روغن پارکت چوبی

روغن پارکت چوبی

روغن پارکت چوبی یکی از موادی است که در جهت نظافت و جلا دادن به پارکت های چوبی استفاده می شود. کفپوش های چوبی در حال حاضر از پرطرفدارترین نوع کفپوش در دکوراسیون داخلی می باشند که در انواع مختلفی مانند پارکت، لمینت، ترمووود و کفپوش PVC موجود می باشند. نظافت کفپوش های چوبی با دیگر کفپوش ها مانند سرامیک و سنگ متفاوت بوده و نیاز به رعایت نکاتی دارد که در صورت رعایت نکردن این نکات ممکن است کفپوش شما دچار آسیب دیدگی و کاهش طول عمر گردد. در این مقاله به توضیحاتی در رابطه با نظافت پارکت چوبی و روغن مخصوص پارکت پرداخته شده است.

معرفی پارکت چوبی

پارکت چوبی از کفپوش هایی است که در تهیه آن از چوب طبیعی استفاده شده است. برای ساخت پارکت ها از چوب درختانی مانند بلوط، زبان گنجشک، افرا، بامبو و دیگر درختان استفاده می شود. با انجام پردازش هایی بر روی چوب پارکت و لمینت ها را تولید می کنند. پارکت های چوبی در طرح و رنگ های متفاوتی تولید می شوند و تنوع بسیار بالایی دارند. برای نصب آنها از چسب های مخصوصی استفاده می شود که پارکت ها را به یکدیگر و به زمین متصل می کند.

نظافت پارکت چوبی

برای نظافت پارکت های چوبی و به طور کلی کفپوش چوبی به هیچ عنوان نباید از آب استفاده کرد. زیرا آب به لایه های چوب نفوذ کرده و باعث می شود تا پارکت دچار کپک زدگی شود که در این صورت باید پارکت را تعویض نمود.

روغن پارکت چوبی
روغن پارکت چوبی

بهتر است برای تمیز کردن کفپوش های چوبی یک دستمال را به مقدار کمی مرطوب کرده و با آن پارکت را تمیز نمود. همچنین شوینده های قوی می توانند به سطح پارکت صدمه زده و رنگ آن را دچار تغییر کنند. تجمع گرد و غبار نیز ممکن است به مرور زمان سبب تغییر رنگ پارکت گردد به همین دلیل  گرد و غبارهای نشسته شده بر روی پارکت ها باید به طور مرتب زدوده شوند.

پایه های مبلمان فشار زیادی را در طولانی مدت به کفپوش های چوبی وارد کرده و به آن آسیب می زنند. برای جلوگیری از این آسیب بهتر از پدهای ویژه ای در زیر پایه ها استفاده گردد.

روغن پارکت چوبی چیست؟

استفاده از روغن پارکت چوبی باعث می شود که  دوام آن بالاتر رفته و ظاهر آن بسیار چشم نوازتر گردد. اما استفاده از این نوع روغن ها نباید به طور دائم و در فواصل زمانی کوتاه باشد زیرا ممکن است به بافت چوب آسیب بزند. معمولا در فاصله های 2 الی سه ساله فرایند روغن کاری را بر روی پارکت انجام می دهند تا بر استحکام و زیبایی آن بیفزایند. انجام روغن کاری بر روی پارکت نیاز به دقت کافی دارد و برای انجام آن مراحلی باید طی گردد.

مراحل مختلف اجرای روغن پارکت چوبی

  • در مرحله اول روغن کاری باید سطح پارکت به طور کامل صیقل داده شود و تمام منافذی که در آن وجود دارد گرفته شوند. به این مرحله پرداخت کردن می گویند که باعث می شود لایه پارکت برای روغن کاری آماده گردد.
  • پس از آن باید سطح پارکت به طور کامل از گرد و غبار و سایر ذرات پاک شود و هیچ گوننه ذره اضافی بر روی آن وجود نداشته باشد.
  • در مرحله بعد باید قسمت پایینی دیوارها را پوشاند تا دیوارها آغشته به روغن نگردند. برای این کار می توان از کاغذ یا مقوا استفاده کرد.
  • مواد تشکیل دهنده روغن را با هم مخلوط کرده و کاملا به هم می زنند تا یکنواخت شده و حبابی بر روی آن وجود نداشته باشد.
  • سپس یک پوشش از سیلر بر روی پارکت تمیز می کشند تا آماده روغن کاری گردد.
  • در نهایت روغن پارکت چوبی را توسط غلتک های مخصوصی بر روی پارکت می کشند و این کار را در سه لایه مختلف انجام می دهند.

همچنین بخوانید:

جدیدترین مدل پارکت چوبی

بهترین پارکت لمینت

oil for parquet