به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

روکش طبیعی و مصنوعی پارکت چوبی

01 ژوئن
روکش طبیعی و مصنوعی پارکت چوبی

روکش طبیعی و مصنوعی پارکت چوبی

ورقه های نازکی از چوب که از آنها در موارد مختلفی استفاده می شود روکش چوبی گفته می شود. روکش های چوبی را در موارد مختلفی مانند استفاده در کابینت آشپزخانه و انواع وسایل منزل مانند پارکت و لمینت مورد استفاده قرار می دهند. روکش های چوبی را در انواع مختلف روکش های چوبی طبیعی و مصنوعی تولید می کنند. در مقاله پیش رو به روکش طبیعی و مصنوعی پارکت پرداخته شده است.

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی یکی از انواع کفپوش های چوبی می باشد که به علت استفاده از چوب در ساختار خود، جلوه زیبایی را در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند. چوب یکی از عناصر طبیعی است که استفاده از آن در دکوراسیون می تواند نمای بسیار زیبایی را به ساختمان ببخشد و علاوه بر آن انرژی مثبت را در افراد القا نماید.

برای تهیه پارکت های چوبی تنه درختان متفاوت را برش زده و به کارخانه های مختلف ارسال می کنند. با انجام پردازش های مختلف بر روی چوب ها، پارکت و لمینت های چوبی را تولید کرده و به بازار عرضه می کنند. روکش طبیعی و مصنوعی پارکت در تولید کفپوش های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

روکش طبیعی و مصنوعی پارکت چوبی
روکش طبیعی و مصنوعی پارکت چوبی

روکش طبیعی و مصنوعی پارکت

برای تولید پارکت های چوبی از روکش های طبیعی و مصنوعی استفاده می کنند. صفحات چوبی مختلف مانند فیبر، تخته خرده چوب و … را توسط روکش های طبیعی پوشش می دهند. اما روکش های مصنوعی از جنس چوب نبوده و از موادی مانند pvc برای تولید آنها استفاده می شود. در ادامه به معرفی این روکش ها پرداخته شده است.

روکش طبیعی پارکت

روکش های طبیعی در انواع طرح و رنگ های متنوع وجود دارند و معمولا این روکش ها را از درختانی که پهن برگ می باشند تهیه می کنند. روکش های طبیعی چوب را توسط دو روش تولید می کنند که این روش ها عبارتند از: روش کاردی و لوله بری.

در روش لوله بری یک دستگاه لوله بر وجود دارد که در ابتدا ماده اولیه که گرده بینه نام دارد را در میان گیره های این دستگاه قرار می دهند و روکش طبیعی را تولید می کنند. در روش کاردی دستگاه اسلایسر مواد اولیه روکش را به صورت نازک درآورده و روکش طبیعی تولید می شود.

روکش مصنوعی پارکت چوبی

برای تولید روکش مصنوعی از پلیمرهایی مانند pvc استفاده می شود که در پوشش مواد مختلفی مانند MDF، فیبر و … مورد استفاده قرار می گیرد. روکش های مصنوعی نیز در طرح و رنگ های مختلف تولید و وارد بازار می شود. کیفیت های مختلفی از روکش های مصنوعی در بازار وجود دارد که برخی از آنها در مقابل رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می دهند و به همین دلیل با استقبال بالایی مواجه شده اند.

علاوه بر روکش های گفته شده روکش های مختلف دیگری مانند ورق های کاغذی، روکش های ترموپلاستیک، روکش های لمینت و روکش های ملامینه وجود دارند که این نوع از روکش ها دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین بخوانید:

مقایسه پارکت و لمینت

کفپوش چوبی برای فضای باز

veneer parquet floor