به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

زیرسازی پارکت چوبی

زیرسازی پارکت چوبی

برای نصب پارکت چوبی باید یک سری از نکات را قبل از اجرای نصب مورد توجه و بررسی قرار داد که به آن به صورت جامع اشاره خواهیم داد:

 

اصول زیرسازی پارکت چوبی

پارکت چوبی کفپوشی است که بر روی تمامی سطوح سخت و هموار قابل نصب و اجرا میباشد. برروی موزاییک ، سرامیک ، سنگ ، بتن و…. فرقی نمیکند. این یکی از مزیت های مهم این کفپوش طبیعی میباشد. حتی بارها‌ مشاهده شده از آن به عنوان کف سیار استفاده شده چون نوعی از پارکت به اسم انجینیر یا چندلایه با استفاده از فوم سایلنت در روی سطوح دیگر به صورت موقت نصب شده و قابلیت جا به جایی از محلی به محل دیگر یا ساختمان دیگر را دارد.

همانطور که گفته شد پارکت چوبی همواره نیاز به سطحی صاف و هموار و محکم برای نصب و اجرای آن دارد. این سطح صاف ممکن است با موزاییک یا بتن سرامیک و حتی سنگ کف بدست آید. ولی همیشه پیشنهاد شده بهترین و به صرفه ترین متریال برای اجرای زیر سازی ، موزاییک است. باید توجه داشت موزاییکها خود بر چند نوع میباشند ولی مرغوبترین آن برای اجرای پارکت چوبی موزاییک به اصطلاح سیاه یا پُرسیمان میباشد. زیرا بقیه موزاییکها با مخلوطی از آهک و پودر سنگ درست شده است که هنگام نصب به مروز زمان و بر اثر سایش از خود گرد و آهک پس میدهند و این چسبندگی و کیفیت چسبی که برای محکم نگه داشتن پارکت به کف مورد استفاده قرار میگیرد میزان قابل توجهی کاهش میدهد و میزان چسبندگی آن را پایین می اورد.

پارکت چوبی و رطوبت:

نکته ای که همیشه قبل و بعد از خرید و اجرای و حتی استفاده پارکت چوبی مورد توجه قرار بگیرد اینکه چوب هیچگاه با رطوبت و محیط نمناک سازگار نبود و نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد. اگر قصد دارید در ساختمان نوساز پارکت نصب کنید و از آنجایی که برای کفسازی از بتن و ملات سیمان استفاده میشود باید به وسیله دستگاه رطوبت سنج قبل از اجرا میزان رطوبت کف اندازه گیری شود اگر این دستگاه را در اختیار ندارید با یک روش تجربی میتوان فهمید چه مقدار زمان نیاز دارید که کف ساختمان کاملا عاری از رطوبت شود. این زمان در تابستان حداقل ۲ماه و برای زمستان و مناطق سردسیر بین ۴ الی ۶ ماه میباشد. همیشه هم توصیه میشود که ۱۰ روز قبل از اجرا پارکت سیستم گرمایشی ساختمان را روشن شود و محیط داخل را به مدت چند ساعت در طول روز در معرض گردش هوا قرار دهید که رطوبت به طور کلی از ساختمان شما خارج شود. نکته اشاره شده در مواردی که خانه چند سال از ساخت آن گذشته و مورد بازسازی قرار گیرد صدق نمیکند.

در خانه و ساختمانهای ویلایی که در مناطقی قرار دارند که خاک آن مرطوب دارن مثل شمال کشور و در فاصله چند کیلومتری سواحل دریا یا رودخانه قرار گرفته اند باید فضای داخلی ساختمان حداقل ۳۰ الی ۵۰ سانتیمتر از سطح زمین بلندتر باشد یا در صورت لزم کف ساختمان بوسیله فوم های مخصوص ، قیر یا ایزوگام نسبت به رطوبت ایزوله شده باشد.

پارکت چوبی و کفسابی قبل از اجرا:

کفسابی در دو مورد توصیه میشود:
اول در مواردی که موزاییک برای زیرسازی انتخاب میشود اگر سطح لبه های آن به خوبی تراز نشده باشد (به اصطلاح ناخون زده) و این باعث بالا و پایین شدن پارکت هنگام نصب میشود پس در این مورد توصیه میشود به وسیله دستگاه های کفساب و بدون ریختن هرگونه آب هنگام اجرای آن کف را صاف صیقل کرد.

دوم اینکه ممکن از سرامیک‌ و یا سنگ هایی به عنوان زیر کار استفاده شده که سطحی لیز یا آبکاری شده ای داشته باشند. این سطح لیز میزان چسبندگی پارکت را به کف پایین می آورد. پس توصیه میشود با دستگاه کفساب و تیغه های الماسِ مخصوص مقداری خط بر روی سطح سنگ یا سرامیک ایجاد شود تا بخوبی چسب در آن نفوذ کرده و باعث چسبندگی بیشتر سطح با پارکت چوبی شود.

توصیه های قبل از نصب را بطور کلی مرور میکنیم:

• استفاده از متریال مرغوب و مناسب به عنوان زیرکار
• سطح صاف و کاملا هموار
• محیط عاری از رطوبت
• قبل از نصب پارکت چوبی از محکم بودن زیرسازی اطمینان حاصل شود
• باید حداق ۲ الی ۶ ماه از کفسازی گذشته باشد
• در ساختمانهای همکف ، مناطقی که خاک آن مرطوب است باید فضای داخل حداقل ۵۰ سانتیمتر از سطح حیاط و پارکینگ بلندتر باشد
• در صورت لق و شل بودن موزاییکسرامیک یا سنگ ، مشکل را قبل از نصب پارکت چوبی برطرف نمایید
• اگر از بتن بعنوان زیرکار استفاده میشود باید ملات آن پُر سیمان باشد و پودر سنگ و ماسه به مقدار کمتری با آن مخلوط گردد و به خوبی سطح آن لیسه کشید و تراز بودن آن مورد بررسی دقیق قرار گیرد
• بهتر است از چسب برای چسباندن سنگ یا سرامیک به عنوان زیرکار پارکت چوبی استفاده نشود
• ضخامت سرامیک سنگ و موزاییک زیرکار استاندارد باشد
• توصیه میشود قبل از زیرسازی و خرید پارکت چوبی ضخامت مفید محل اجرا را در نظر بگیرید
• نصب پارکت در مراحل آخر ساخت و احداث ساختمان انجام شود تا رفت و آمد غیر معمول روی آن صورت نگیرد
• کفسابی مناسب برای موزاییک سرامیک و سنگ قبل از نصب پارکت (طبق توصیه های بالا)
• عدم استفاده از آب در هنگام کفسابی
• باز گذاشتن در و پنجره هنگام زدن ساب خشک
• قبل از نصب پارکت سطح زیرسازی شده باید بخوبی تمیز شود و عاری از هرگونه گرد باشد
• در صورت استفاده از سیستم گرمایش از کف ، لوله های کارگذاشته شده حداقل ۱۲سانتیمتر با سطح فاصله داشته باشند. (این مطلب به صورت تخصصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت)