به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

تاریخچه پارکت چوبی – واحد تولیدی برتر پارکت چوبی در ایران

تاریخچه پارکت چوبی – واحد تولیدی برتر پارکت چوبی در ایران

تاریخچه پارکت چوبی

در این مطلب میخواهیم تاریخچه پارکت چوبی را بررسی کنیم.  در تاریخچه پارکت چوبی ، چوب و صنایع چوبی از دیرباز تا کنون مورد توجه و استقبال بسیاری از علاقه مندان به این صنعت در کل جهان بوده است. چوب و تزئینات چوبی ، حس انرژی ، گرما و آرامش در دل طبیعت را در روح و روان آدمی زنده می کند. در ابتدا از چوب بیشتر در صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شد. اما امروزه با پیشرفت فناوری و تکنولوژی از چوب در قالب های مختلف و در مصارف مختلف و تزئینی مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته است. یکی از صنایع قابل توجه که نگاه دقیق و موشکافانه ای به چوب و درختی که از آن بهره برداری می شود ، نموده است ، صنعت پارکت چوبی می باشد.

در بررسی تاریخچه پارکت چوبی ، ابتدا استفاده از پارکت تمام چوب در میان اقشار ثروتمند و متمول جامعه به عنوان زینت دهنده کفپوش خانه مورد توجه و استقبال قرار گرفت. پارکت چوبی به دلیل زیبایی ، دوام ، ماندگاری ، استقامت و مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه و همچنین مقاومت در برابر هدایت صدا و هدایت الکتریکی مورد توجه قرار گرفت. همچنین می بایست بیان نمود که این مفروش چوبی به عنوان عایق مناسب حرارتی هم بسیار مورد توجه و استقبال همگان قرار گرفته است.

استفاده از کفپوش چوبی به جای استفاده از کفپوش هایی از نوع سنگ ، سرامیک ، موزاییک ، فواید و مزایای بی شماری با خود به همراه آورده است . این نوع ازکفپوش ها در هنگام راه رفتن سبب انتقال سرما از کف پا به بدن نمی شوند. از این رو عوارض و بیماری هایی چون کمردرد و یا پا درد را برای انسان به همراه نمی آورد.

تاریخچه پارکت چوبی
کفپوشی زیبا و تاریخچه پارکت چوبی

 

کفپوشی از جنس چوب

در تاریخچه پارکت چوبی و یا کفپوشی از جنس چوب از یک کلمه فرانسوی با نام Parquet به معنای محفظه ای کوچک یا قطعه هنری که از چوب ساخته شده است و به شکلی منظم و هندسی وار در کنار یکدیگر آرایش یافته اند ، گفته می شود . هدف از این چینش ، پوشاندن سطح کف در جهت افزایش زیبایی چه در محیط داخل و یا در محیط بیرون و در فضای باز می باشد.

در حقیقت می توان گفت که قدمت و تاریخچه پارکت چوبی به اواسط قرن 17 میلادی و یا به سال 1684 میلادی باز می گردد. اول بار این مفروش چوبی توسط لویی 16 که یکی از پادشاهان قدرتمند فرانسوی می باشد در جهت پوشاندن کفپوش کاخ ورسای ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت. معمار سازنده این کفپوش چوبی در اول بار با هدف آنکه این نوع از کفپوش ها، می تواند به عنوان یک نوع عایق برودتی و حرارتی عمل کند ، مورد طراحی و مهندسی قرار گرفت.

اما بعد ها به مرور زمان مورد توجه همگان قرار گرفت. در حقیقت می بایست بیان نمود که این فرش چوبی اول بار مورد توجه و استقبال ثروتمندان و طبقات مرفه جامعه قرار گرفت و بعدها در میان عموم مردم رخنه و گسترش یافت.

پارکت تمام چوب یا همان مفروش چوبی در اشکال و ابعاد هندسی دقیق و زیبا ، طراحی و اندازه گیری می شود. اشکالی چون مربع ، مستطیل ، لوزی ، 3 گوش های مثلثی جزء نخستین اشکال هندسی پارکت های چوبی می باشد.
اما در کشور عزیزمان ایران ، سابقه استفاده و تاریخچه پارکت چوبی به بیش از نیم قرن ، قدمت نمی دهد. در ابتدای ورود پارکت ها ، این کالای چوبی لوکس و فوق لاکچری به علت قیمت آن بیشتر در میان متمولین و اقشار ثروتمند جامعه مورد توجه قرار گرفت.

 

زیبایی بی نظیر پارکت چوبی

اما آنچه که می بایست در تاریخچه پارکت چوبی در ایران  بیان نمود آن است که این کفپوش چوبی ، خیلی دیرتر و کند تر از کشورهای پیشرفته اروپایی وارد ایران شد. در ابتدا این فرش چوبی توسط جناب آقای مهندس ابطحی ( پدر صنعت پارکت چوبی در ایران ) پس از ازدواج با دختر آقای شرودر که سازنده ماشین آلات در زمینه تولید پارکت در کشور آلمان بود، سبب ورود خط تولید این نوع از کفپوش ها به داخل ایران شد.

محل ابتدایی کارخانه در منطقه خاک سفید واقع در تهرانپارس احداث گردید . در بدو ورود ، پارکت های 12 سانتی متری موزاییکی همراه با کوره های چوب خشک کن وارد شد و شروع به ساخت و ساز کفپوش هایی از جنس چوبی در ایران نمودند.
رفته رفته بر احداث کارخانجات متنوع در زمینه تولید پارکت های چوبی افزوده گشت. که در این میان می توان به سازندگان کفپوش های چوبی داخلی همچون شرکت “چوب و صنعت ایران” ، شرکت “صنایع چوبی ایران” و شرکت “بنیاد پارکت کشوری” و شرکت “پارس درب” نیز اشاره نمود.

تاریخچه پارکت چوبی
تاریخچه پارکت چوبی در ایران

 

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی پارکت چوبی