به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

تعمیر و بازسازی پارکت چوبی – واحد برتر تولیدی پارکت چوبی در ایران

تعمیر و بازسازی پارکت چوبی – واحد برتر تولیدی پارکت چوبی در ایران

تعمیر و بازسازی پارکت چوبی

میخواهیم درباره تعمیر و بازسازی پارکت چوبی با شما صحبتی کنیم. پارکت چوبی اگر چه کفپوشی از جنس چوب می باشد و برای ما یادآور طبیعت و شور و هیجان جنگل های شمال می باشد ، اما به مانند دیگر اسباب و اثاثیه منزل ، به مرور زمان دچار فرسودگی و کهنگی می شود. از این رو نیازمند بازسازی و احیاء شدن می باشد. بنابراین باید گفت که پارکت تمام چوب با گذشت زمان دچار سائیدگی ، خراشیدگی، از بین رفتن رنگ و جلا و … می شود که این امر می تواند بر زیبایی و چهره پارکت چوبی تاثیر نامطلوبی بگذارد.

گاهی هم در اثر قرار گرفتن در شرایط و مکان های نامناسب همچون در مجاورت رطوبت ، دچار پوسیدگی و باد کردگی شده که در نتیجه به صورت فوری نیازمند تعمیر و بازسازی پارکت چوبی هستیم. بنابراین جهت تعمیر و بازسازی پارکت چوبی آسیب دیده شده و یا قدیمی نیازمند تعویض عضو آسیب دیده و یا ترمیم آن می باشید.

تعمیر و بازسازی پارکت چوبی
تعمیر و بازسازی پارکت چوبی

 

تعمیر و بازسازی پارکت چوبی آسیب دیده

یک روش احیاء تعمیر و بازسازی پارکت چوبی ، تعمیر تایل های چوبی آسیب دیده و یا شل شده می باشد. با گذشت زمان اتفاق می افتد که تایل های کفپوش چوبی تان در حین راه رفتن، صدا داده و این امر می تواند منجر به تولید ناهنجاری گردد. بنابراین نیازمند تعمیر و بازسازی پارکت چوبی به صورت فوری و یا محکم کاری می باشد. گاهی هم اتفاق می افتد که با وارد ساختن ضربه ای به چوب، صدای توخالی و یا پوکی کفپوش چوبی به گوش می رسد که این امر نیز نشان از آسیب دیدگی چوب و یا بافت چوب دارد. بنابراین می طلبد که قطعات آسیب دیده شده را با قطعات و تایل های چوبی جدیدی تعویض نمایید.

برای تعویض قطعات و تایل های آسیب دیده  و تعمیر و بازسازی پارکت چوبی ، ابتدا می بایست بستر کفپوش تان را تمیز و مرتب نمایید. سپس با جدا نمودن قطعه آسیب دیده شده ، محل کف پارکت چوبی قدیمی را از هر گونه چسب و یا باقی مانده های پارکت قبلی، تمیز و پاکیزه نمایید. ( برای آنکه هیچ براده چوبی در حین آنکه تایل های آسیب دیده شده را جدا می کنید، باقی نمانده باشد، می توانید از جارو برقی استفاده نموده و کف را تمیز نمایید. )

با انتخاب تایل چوبی هم تراز با پارکت چوبی کفپوش قدیمی که به لحاظ نوع جنس چوب و ضخامت آن، می بایست مطابقت داشته باشد، اقدام به نصب تایل ها نمایید. با استفاده از چسب های مخصوص پارکت چوبی ، تایل های چوبی را کنار یکدیگر نصب کنید. بنابراین بهتر است که با استفاده از کاردک شانه دار ، مقداری از چسب چوب را به کف زمین که خالی از پارکت چوبی آسیب دیده می باشد، آغشته نمایید. استفاده از کاردک شانه دار جهت این امر ، سبب می گردد که چسب به صورت شیاردار بر روی کف زمین قرار گرفته و از این رو یکنواخت پخش گردد.

 

تعمیر و بازسازی پارکت چوبی با سمباده کار و دستگاه

سپس بعد از آنکه تایل های چوبی را با دقت و ظرافت در کنار پارکت چوبی دیگر نصب نمودید ، حتماً می بایست سطوح قبلی پارکت را با پارکت های چوبی جدید یکدست ، هموار و هم تراز نمایید. بنابراین باید کل سطح کفپوش چوبی تان را با ماشین مخصوص، کفسابی نمایید. توجه به این نکته که اگر کفپوش چوبی تان از قبل با واکس ، پوشش داده شده باشد، نمی توانید از دستگاه و یا ماشین کفساب استفاده نمایید.

چرا که این امر منجر به خراب شدن کاغذ سمباده می شود. بنابراین جهت استفاده از دستگاه ساب زنی ( کفساب) می بایست در ابتدا پوشش واکس را از کل سطح پارکت های چوبی تان، پاک نمایید و سپس شروع به ساب زدن کف پارکت نمایید.

از نکات مهم جهت نصب و تعمیر و بازسازی پارکت چوبی های قدیمی در کنار پارکت های جدید، این می باشد که به هیچ وجه کفپوش چوبی نباید دارای ناهمواری و یا پستی و بلندی باشد . بنابراین توجه به یکدست بودن بستر کفپوش چوبی ، جهت زیباتر نشان دادن آن، ارجحیت بسیاری دارد. بنابراین بعد از نصب نمودن تایل های چوبی جدید در قسمت های کفپوش آسیب دیده شده، می بایست بستر کفپوش به هیچ وجه دچار شیب و یا برآمدگی نباشد.

تعویض پارکت چوبی
تعویض تایل و تعمیر و بازسازی پارکت چوبی

همچنین از نکات مهم در حین تعویض تایل و تعمیر و بازسازی پارکت چوبی این می باشد که وقتی یک تایل جدید را در کنار پارکت قبلی نصب می کنید، این امکان وجود دارد که میان آن دو فاصله ای به وجود آید. از این رو جهت پر نمودن فاصله میان قطعات کفپوش چوبی قبلی و جدید از فیلر استفاده می کنند. سپس مجدداً با دستگاه ساب زنی ، کف پارکت را صاف و هموار می نمایند. برای پر کردن فاصله میان پارکت های چوبی می توان از همان براده های چوبی که در حین سمباده کشی بر روی کفپوش چوبی حاصل می شود، به عنوان فیلر استفاده نمود.

 

احیاء نمودن کفپوش چوبی

در انتهای کار نیز جهت یکدست نشان دادن پارکت تمام چوب تان می توانید از لاک و یا روغن جهت جلا دادن و زیبا نمودن پایان کارتان استفاده نمایید. پارکت چوبی به مرور زمان دچار تغییر رنگ شده و نیازمند بازسازی و رسیدگی مجدد جهت احیاء شدن دارد. در حقیقت باید بیان نمود که جهت تعمیر و بازسازی پارکت چوبی یکی از مقرون به صرفه ترین تغییرات جهت کفپوش چوبی ، رنگ کردن کفپوش چوب می باشد.

در رنگ کردن کفپوش چوبی می توان رنگ طبیعی خود چوب را انتخاب کنید و یا اینکه متناسب با فضا و دکوراسیون منزل، کفپوش چوبی تان رنگ آمیزی و بازسازی نمایید. آنچه که بسیار مهم می باشد، این است که با تغییر دادن رنگ پارکت چوبی، تغییر شگرفی را در فضای خانه تان احساس می نمایید.

 

رنگ زدن پارکت چوبی قدیمی جهت بازسازی

برای تعمیر و بازسازی پارکت چوبی قبل از هر اقدامی جهت رنگ زدن کفپوش چوبی تان، می بایست تمامی اسباب و اثاثیه منزل تان را از محلی که قصد رنگ زدن آن را دارید، خارج نمایید. کافی است سطح کفپوش، عاری از هر گونه وسیله و گرد و خاکی باشد.

اولین مرحله قبل از رنگ زدن مفروش چوبی، سمباده کشی سطح چوب می باشد. می بایست سطح چوب را با سمباده درجه 150 ، سمباده کشی نمایید. این امر از آن جهت مهم و با اهمیت می باشد که سطح چوب تان سخت تر شده و همچنین سبب می شود آستری که می خواهید بر روی چوب تان اعمال نمایید به خوبی به سطح پارکت تمام چوب تان بچسبد.

رنگ پارکت چوبی
احیا رنگ پارکت چوبی

 

رنگ زدن کفپوش چوبی

برای تعمیر و بازسازی پارکت چوبی از آنجا که بعد از سمباده کشی ، براده های چوب حاصل می گردد می بایست که با جارو برقی تمامی سطح کفپوش را تمیز و عاری از هر گونه گرد و خاکی نمایید. سپس می بایست با یک دستمال نمدار ، سطح کفپوش تان را تمیز نمایید. سپس فرصت دهید تا پارکت چوبی تان خشک شود.

سپس می بایست سطح رویه پارکت را آستر کشی نمایید. دانستن این نکته الزامی می باشد که در صورتی که قصد دارید از رنگ لتکس جهت رنگ آمیزی سطح چوبی تان استفاده کنید ، حتما، می بایست آستری را هم که انتخاب می نمایید از جنس لتکس باشد. همینطور در صورتی که رنگ روغنی مد نظر شما می باشد، آستر روغنی را می بایست انتخاب نمایید.

بعد از آنکه آستر کشی پارکت چوبی تان به اتمام رسید، می بایست مجدداً مرحله سمباده کشی را آغاز نمایید. اما این بار می بایست از سمباده ای با درجه 220 استفاده نمایید. در صورتی که برای بار دوم از سمباده کشی اجتناب نموده و در این کار سهل انگاری صورت گیرد، سبب می شود که لایه های رنگی که بر روی کفپوش چوبی تان اجرا می شود، بدون عیب و نقص نباشد. چرا که هر لحظه امکان آن وجود دارد که بعد از آستر کشی ، چوب در اثر رطوبت، باد کند. پس حتماً بعد از آستر کشی، سمباده زدن مجدد کفپوش چوبی را از خاطر نبرید.

مجدداً می بایست با جارو برقی تمامی گرد و خاک حاصل از سمباده زنی کفپوش را تمیز نمایید. علت آنکه بعد از هر بار سمباده کشی، می بایست سطح کفپوش تان، تمیز و عاری از هر گونه گرد و خاکی باشد، این است که در صورتی که سطح زیر لایه رنگ ، تمیز نباشد ، امکان آنکه رنگ باد نماید، بسیار زیاد می باشد.

اینک نوبت رنگ زدن پارکت چوبی تان فرا می رسد. اینکه چه رنگی را جهت رنگ آمیزی کفپوش تان انتخاب می کنید، کاملاً سلیقه ای بوده و به ترکیب رنگ دیوارها و اسباب و اثاثیه منزل تان بستگی دارد. اما می توانید در این زمینه می توانید از یک طراح دکوراسیون منزل نیز مشورت بگیرید. رنگ زدن کفپوش چوبی می تواند با یک قلمو و یا با یک رولر انجام گیرد که این موضوع به نحوه کار کردن شما با این دو ابزار بستگی دارد.

 

بازسازی و احیاء پارکت چوبی

در هر بار رنگ زدن کفپوش، می بایست یک لایه نازک از رنگ، بر روی کفپوش تان ایجاد شود. در هر بار رنگ زدن می بایست تا زمانی که رنگ قبلی کاملاً و صد در صد خشک نشده است، اقدام به رنگ زدن مجدد آن ننمایید.

همچنین در صورتی که تمایل داشته باشی که کفپوش تان از دوام و استحکام خوبی برخوردار باشد، می توانید یک الی دو بار لایه پلی یورتن بدون رنگ را بر روی کفپوش تان اجرا نمایید و اجازه دهید که 24 ساعت سطح چوب ، کاملاً خشک شود. بعد از آنکه لایه محافظ بر روی لایه رنگ تان اجرا گشت، می بایست 4 الی 5 بار دیگر هم لایه های نازکی از رنگ بر روی پارکت تان اعمال شود.

 

تعمیر و بازسازی پارکت چوبی در افزایش طول عمر

نگهداری و مراقبت از پارکت تمام چوب یکی از مهمترین راه ها جهت افزایش طول عمر و ماندگاری پارکت چوبی می باشد. همانطور که ذکر شد پارکت ها بعد از مدتی دچار خراشیدگی سطحی و یا عمقی شده و همچنین دچار تغییر رنگ می شوند. بنابراین نیاز به بازسازی و احیاء شدن دارند.

گاهی هم مرمت و تعمیر و بازسازی پارکت چوبی به علت قرار گرفتن پارکت در مجاورت رطوبت می باشد. نزدیکی به شوفاژ ، استفاده در محیط های مرطوب، مراقبت های نادرست و … می تواند از دلایل مهم باد کردگی چوب به حساب آید. در این صورت پارکت چوبی به شدت دچار آسیب و صدمه شده و در صورت عدم رسیدگی فوری می تواند علاوه بر پوسیدگی، عواقب ناگواری چون محلی برای رشد و نمو قارچ و یا کپک ها ایجاد نماید. بنابراین کفپوش چوبی تان به لحاظ شمایل ظاهری، به شدت تحت تاثیر رطوبت قرار گرفته و دیگر به مانند سابق آن زیبایی و طراوت چوب ها را نخواهد داشت. از این رو حتماً نیازمند تعویض می باشد.

 

چگونه بازسازی پارکت چوبی باد کرده انجام می گیرد؟

چوب ها خاصیت نفوذ پذیری در برای آب و رطوبت را دارند. از این رو عدم توجه و رسیدگی سریع و تعمیر و بازسازی پارکت چوبی در زمان مناسب می تواند سبب شود که رطوبت به تمامی قسمت های کفپوش چوبی تان سرایت نماید. از این رو بهترین روش اقدام سریع جهت بر طرف ساختن رطوبت می باشد.

در مرحله نخست می بایست محل دقیق تایل های چوبی باد کرده را تشخیص دهید. سپس می بایست تایل های آسیب دیده شده را از سایر تایل های سالم همجوار آن ها جدا نمایید. جهت جدا نمودن ، ابزار آلات خاصی برای این کار تعبیه شده است. استفاده از اره مناسب برای این کار بهترین و ساده ترین روش، جهت جدا نمودن پارکت ها می باشد. آنچه که می بایست در حین برش دادن و جدا نمودن عضو آسیب دیده چوب، دقت شود، میزان ضخامت و ارتفاع پارکت چوبی می باشد. چرا که می توانید تشخیص دهید که به چه میزان اره را در جهت برش دادن پارکت تنظیم نمایید.

همچنین می توانید به کمک چاقو ، برش های متعددی را بر روی پارکت چوبی آسیب دیده شده، وارد کرده و آن را به تکه های کوچکی تبدیل نمایید. در این صورت جدا نمودن پارکت های چوبی ، آسان تر و راحت تر انجام خواهد گرفت.
توجه به این نکته که تکه های آسیب دیده پارکت چوبی ، چنان باید جدا شود که به هیچ وجه به تایل های چوبی سالمی که در مجاورت آن ها قرار گرفته است، آسیبی وارد نسازد.

سپس بعد از تخلیه چوب های آسیب دیده ، جهت جایگزین نمودن پارکت های سالم ، می بایست کف جایی که تخلیه نموده اید را عاری از هر گونه چسب و براده های چوب نمایید. ( جهت تمیز کردن می توانید از جارو برقی استفاده نمایید. )

سپس بعد از تمیز نمودن، نوبت جایگذاری پارکت های جدید می رسد که می بایست با دقت و حوصله آن ها را در کنار پارکت چوبی قدیمی نصب نمایید. نکته مهم انتخاب درست و دقیق پارکت چوبی جدید می باشد. حتماً می بایست پارکت چوبی جدیدی که انتخاب می نمایید به لحاظ جنس و ضخامت همانند پارکت های قبلی باشد. سپس شروع به جا گذاری و نصب آن ها نمایید.

 

باد کردگی چوب، ظاهری ناپسند به پارکت چوبی می دهد. جهت نصب و تعمیر و بازسازی پارکت چوبی ، می بایست از چسب های مخصوص کفپوش چوبی به همراه اعمال نیرو و فشار استفاده شود. بعد از نصب می بایست اجازه دهید تا چسب به سطح کفپوش تان کاملاً چسبیده و خشک شود.‌

سپس نوبت به هم تراز نمودن سطح کفپوش چوبی تان می رسد. جهت یکدست نمودن و هموار کردن پارکت چوبی قدیمی و جدید می بایست از بتن استفاده گردد. بتن، تمامی درز، شکاف ها و تو رفتگی ها را پر می کند. بنابراین بتن را بر روی تمامی سطح کفپوش تان بمالید. سپس زمانی که بتن کاملاً خشک شد، می بایست با ماشین ساب زنی تمامی اضافات و ناهمواری های سطح کفپوش چوبی تان را جدا نمایید. در خاتمه نیز کفپوش تان را تمیز و مرتب نموده و جهت براق نمودن و جلا دادن آن می توانید از روغن و یا لاک مخصوص کفپوش چوبی استفاده نمایید.

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی در ایران