به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

ساب زدن پارکت چوبی – واحد برتر تولیدی پارکت چوبی در ایران

ساب زدن پارکت چوبی – واحد برتر تولیدی پارکت چوبی در ایران

کفسابی و ساب زدن پارکت چوبی

در این مطلب میخواهیم به مراحل ساب زدن پارکت چوبی بپردازیم. پارکت چوبی ، کفپوش هایی می باشند که در عین زیبایی و خاص بودن، نیازمند رسیدگی و توجه می باشند. وقتی قصد می نمایید که کفپوش منزل تان را با پارکت هایی از جنس چوب، مزین و آراسته نمایید باید به این نکته مهم نیز توجه نمایید که بعد از مدتی پارکت ها، رنگ و ظاهر خود را از دست داده و آن جلای سابق را نخواهند داشت. بنابراین جهت احیاء و بازیابی آن ظاهر زیبای گذشته، نیازمند رسیدگی و تعمیر کردن، می باشند. رنگ زدن، روغن کاری، ساب و یا سمباده کشی از جمله عواملی می باشد که می بایست هر چند وقت یکبار بر روی پارکت چوبی اعمال شود.

کفسابی و یا همان ساب زدن پارکت چوبی از جمله مراحلی می باشد که علاوه بر زمانی که کفپوش چوبی، نیازمند تعمیر و بازیابی مجدد می باشد، می بایست اعمال گردد. همچنین در زمانی بعد از نصب و اجرای پارکت چوبی در محیط خانه و یا محل کار نیز باید بر روی کفپوش اعمال گردد تا سبب شود که پارکت چوبی یکدست و هموار می شوند.

داشتن سطحی صاف و هموار برای پارکت تمام چوب، یکی از مهمترین ملاک ها برای زیبایی کفپوش های چوبی به حساب می آید. این نکته را باید دانست که تمامی تایل های چوبی از قبل و در کارخانه ساب زده می شوند و پرداخت بر روی تمامی آن ها اجرا و اعمال می گردد . هنگامی که جهت نصب به محیط مَد نظر آورده می شوند، کاملاً آماده و قابل نصب می باشند. اما دلیلی که نیاز دارد که بعد از نصب و اجرای پارکت چوبی ، دوباره تحت سمباده و ساب زنی قرار گیرند ، جهت افزایش زیبایی و جلای ظاهری آن و همچنین رفع مشکلاتی که در حین نصب نامناسب، ممکن است ایجاد شود، دوباره انجام می گیرد.
از این رو سمباده کشی و ساب زدن پارکت چوبی بعد از اجرا و نصب ، می تواند امری کاملاً ضروری و واجب الاجرا باشد.

 

ساب زدن پارکت چوبی
ساب زدن پارکت چوبی

 

کفاسبی پارکت چوبی

همچنین به مرور زمان و با افزایش سن و طول عمر پارکت، ساب زدن پارکت چوبی امری کاملاً ضروری و بدیهی به نظر می رسد . چرا که لایه برداری از سطح پارکت های چوبی، جهت رسیدن به رنگ و رویه اصلی کفپوش چوبی ( به گونه ای که مانند روز نخست نصب آن به نظر آید ) کاری کاملاً الزامی می باشد.

رعایت چند نکته مهم قبل از ساب زدن پارکت چوبی و یا سمباده کشی

آنچه که در وهله نخست در هنگام ساب زدن پارکت چوبی  و یا سمباده کشی ، می تواند اهمیت داشته باشد و یا در تعیین نوع درجه و نوع ساب پارکت چوبی ، تاثیر گذار می باشد، نوع چوب پارکت چوبی و میزان درجه سختی چوب می باشد.

برای ساب زدن و یا پرداخت کفپوش چوبی از دستگاه های مخصوص سمباده کشی که برای این کار تهیه و طراحی شده اند، استفاده می شود. از این رو با توجه به نوع پرداختی که بر روی سطح کفپوش چوبی انجام می گیرد، سمباده های آن قابل تعویض و تغییر می باشند.

ساب زدن پارکت چوبی
نحوه پرداخت و ساب زدن پارکت چوبی

 

ماشین های ساب زدن پارکت چوبی به صورت استوانه ای و یا دایره ای مانند، می باشند که در چرخ های آن، کاغذ سمباده ( با توجه به این که سمباده کشی بر روی چه نوع چوبی از انواع متنوع پارکت چوبی اعمال می شود، سمباده زنی از درجه زبر آن شروع شده و با درجه نرم، خاتمه می یابد ) بر روی یک درام استوانه ای نصب می شود که بر روی یک محور موازی با سطح کفپوش چوبی می چرخد. از این رو در حین کار کردن ماشین کفسابی، کاغذ سمباده به صورت مستقیم بر روی کفپوش چوبی ، شیارهایی را ایجاد می کند.

نحوه سمباده کشی بر روی پارکت چوبی

همانطور که بیان گردید ساب زدن پارکت چوبی با درجه زبری شروع می گردد. بنابراین در ابتدا استفاده از کاغذ سمباده خشن، زبر و درشت برای بر طرف سازی زبری کفپوش و رفع نقایصی همچون ناهمواری های سطح کفپوش می باشد. شیارهایی را هم که از ذرات درشت بر روی سطح کفپوش چوبی باقی می ماند را به وسیله سمباده زنی متوالی و از طریق استفاده از کاغذ سمباده زنی ظریف تر، بر طرف می شود. از این رو باید توجه نمود که شیارهایی که در طی آخرین کاغذ سمباده بر جای می ماند ، می بایست چنان کوچک باشد که بعد از آنکه رنگ و روغن بر روی آن ها اعمال گردید به هیچ وجه قابل رویت و مشاهده نباشند.

 

فرآیند روش ساب زدن پارکت چوبی

آنچه که در قسمت قبل بدان اشاره گردید، ساب زدن پارکت چوبی و یا همان سمباده کشی هم در زمانی که پارکت چوبی تان نیازمند تعمیر و بازسازی می باشد، کارایی داشته و هم بلافاصله بعد از اجرا نمودن و نصب پارکت چوبی می باشد.

1: مرحله نخست سمباده کشی
آنچه که قبل از شروع به کفسابی و یا ساب زدن پارکت چوبی می بایست انجام شود، این است که تمامی سطوح کفپوش تان را تمیز نموده و تمامی گرد و خاک آن را بر طرف سازید. خالی نمودن فضای اتاق جهت به حرکت در آوردن ماشین کفسابی، امری الزامی می باشد. اگر سطح کفپوش چوبی تان ناهموار بوده و نیازمند رنگ و یا روغن کاری می باشد، بنابراین می بایست سه برش بر روی کفپوش چوبی تان اعمال گردد.

حتماً می بایست در نظر داشت که اولین برش با ماشین کفسابی با سمباده خشن و یا متوسط انجام می گیرد. همچنین توجه به این نکته که در صورتی که روغن کاری و یا رنگ کاری بر روی پارکت چوبی تان اعمال شده باشد، سمباده زنی ملایم همراه با جلا دهنده کف اتاق و یا سمباده زنی دیسکی انجام می پذیرد. اما باید دانست که استفاده از سمباده ظریف تر سبب می گردد ، هنگامی که از روغن و یا رنگ بر روی پارکت چوبی استفاده می شود ، هموارتر گردد.

پرداخت پارکت چوبی
بعد از دو الی سومین برش، کفپوش چوبی با براده فولاد و با استفاده از ماشین، براق و درخشنده می شود. اما چنانچه پارکت چوبی از جنس بلوط باشد و هیچ گونه رنگ کاری و یا روغن کاری بر روی سطح آن صورت نگرفته است، نباید از براده فولاد استفاده نمود. زیرا براده های فولاد بر روی سطح چوب، باقی می ماند. و سبب ایجاد لکه های آهن می شود.

این نکته مهم می باشد که ساب زدن پارکت چوبی و یا کفسابی تمام قطعات در موازات یکدیگر انجام می پذیرد. یعنی تمامی برش ها در مسیر نوارها ایجاد می شود.
همانطور که در بالا ذکر گردید در صورت ناهموار بودن سطح کفپوش از کاغذ سمباده ی زبر و خشن با درجه بالا استفاده می شود که می بایست در زاویه 45 درجه با یکدیگر قرار گیرند. این موقعیت یابی سبب می گردد که تغییرات کوچک در ضخامت و یا لایه زیر کف بر طرف شود. همیشه ساب زدن پارکت چوبی از یک گوشه اتاق آغاز شده و در گوشه دیگر خاتمه می یابد. برش بعدی از گوشه ای که باقی می ماند به گوشه دیگر انجام می گیرد و برش های نهایی نیز با زاویه 45 درجه نسبت به برش نخست انجام می گیرد.

2: مرحله دوم سمباده کشی
در مرحله بعد با توجه به آنکه ناهمواری ها و پستی بلندی های کفپوش را با سمباده خشن هموار گردید. مرحله بعد را می بایست با سمباده نرم تر و با درجه پایین تر انجام گیرد. سپس مرحله تمیز کردن و پاک نمودن سطح کفپوش از براده های چوب و گرد و خاک حاصل از آن فرا می رسد. در مرحله بعد از تمیز کردن سطح پارکت چوبی، می بایست برخی از تو رفتگی ها را هموار نمود . تو رفتگی ها معمولاً با بتونه های مخصوص که مورد تایید همان شرکت تولید کننده ی پارکت چوبی می باشد ، می بایست انجام گیرد. از این رو می بایست بتونه را بر روی تمامی سطح پارکت، اعمال نمود تا تمامی منافذ موجود بر روی سطح کفپوش چوبی پر شود.

3: مرحله نهایی یا ساب نهایی
قبل از آنکه ساب نهایی کفپوش اجرا شود ، می بایست بعد از خشک شدن بتونه هایی که بر روی سطح کفپوش چوبی تان اعمال نموده اید، تمامی اضافات آن را توسط سمباده ای از روی سطح کفپوش پاک نمایید.

در ادامه روند ساب زدن پارکت چوبی ، می بایست سمباده نازکی را انتخاب نموده و تمامی سطح کفپوش را برای آخرین بار ساب کشی نمایید. قبل از تکمیل و اتمام سمباده زنی، می بایست اطمینان حاصل گردد که تمامی لکه ها و شیارها از روی کفپوش پاک شده است و شما سطحی صاف و هموار خواهید داشت. چرا که بعد از آنکه مرحله روغن کاری و رنگ کاری بر روی پارکت چوبی، اعمال می شود تمامی ایرادات از جمله ناهمواری ها و فرو رفتگی ها خود را نشان خواهند داد.

بنابراین بعد از اتمام ساب زدن پارکت چوبی ، نوبت به پولیش و برق انداختن پارکت تمام چوب می رسد. پولیش با کمک فرچه های نرم و یکدست در مسیر عمود و به صورت رفت و برگشتی انجام می گیرد. سپس بعد از آن، سطح کفپوش چوبی تان آماده رنگ و یا جلا زدن می باشد.

 

شرکت پارس درب واحد نمونه تولیدی پارکت چوبی