به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

سمباده زنی پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی در ایران

سمباده زنی پارکت چوبی – واحد نمونه تولیدی و صادراتی پارکت چوبی در ایران

سمباده زنی پارکت چوبی

سمباده زنی پارکت چوبی روشی است جهت صاف نمودن بهتر سطح چوب که خواص انعکاس موادی که به عنوان جلا دهنده و براق کننده در سطح چوب به کار برده می شوند ، هر چه بهتر و زیباتر ظاهر شوند. در حقیقت هدف از عمل سمباده زنی پارکت چوبی جهت پرداخت سطح چوب اولیه و یا سطح چوب کار شده ، جهت بر طرف کردن قشر رنگ و لاک از روی صفحات پارکت چوبی می باشد.

همچنین یکی دیگر از اهداف مهم و اصلی سمباده زنی پارکت چوبی ، بر طرف ساختن مواد اضافی حاصل از بتونه از روی سطح پارکت چوبی می باشد که بتونه بر روی آن اعمال شده باشد . یعنی زمانی که به کمک بتونه کاری ، نقاط فرو رفته ، درزها ، شکاف ها و ترک های روی پارکت تمام چوب که سبب افت کیفیت پارکت ها می شود را رفع و رجوع نمودیم ، می بایست پس از آنکه بتونه خشک شد مقدار اضافی آن را از طریق سمباده کشی بر طرف سازیم.

سمباده زنی پارکت چوبی
سمباده زنی پارکت چوبی

البته گاهی هم بعد از رنگ کاری مرحله اول بر روی پارکت چوبی نیز ممکن است انجام شود. دانه های سمباده روی سطح چوب را می خراشند . از این رو باید گفت که هر چه دانه های سمباده ، تیز تر باشند سبب می گردد که عمل سمباده زدن بر روی سطح کفپوش چوبی بهتر انجام گیرد . اما هر چه دانه های سمباده سخت تر باشند ، دوام سمباده بر روی سطح چوب بیشتر خواهد بود. باید دانست که نوع مصرف و استفاده از سمباده ، بستگی به نوع و مقدار و چگونگی نحوه توزیع دانه های سمباده بر روی کاغذ آن دارد . معمولاً برای پارکت هایی که از چوب سخت درختان تهیه شده باشند از سمباده ای که دانه های آن بسیار به هم نزدیک تر می باشند ، استفاده می شود . همچنین از سمباده درشت تر ( زبرتر ) برای سمباده کشی بر روی چوب های نرم به کار برده می شود.

 

سمباده زنی بر روی پارکت چوبی

پارکت چوبی به عنوان یکی از زیباترین ، جذاب ترین و خاص ترین مفروش های چوبی که در محیط و فضای خانه و یا در محیط اداره و گاهاً در فضا و محوطه های بیرونی نیز مورد استفاده و تزئین قرار می گیرد ، نیازمند مراقبت و نگهداری جدی و بسیار دقیقی می باشد. استفاده از جلا دهنده هایی همچون روغن کاری و یا لاک زدن در کنار سمباده زنی بر روی کفپوش چوبی از جمله روش هایی می باشد که می تواند در حفظ و نگهداری آن نقش مهمی ایفا کند.

همچنین باید دانست که قبل از اعمال مواد جلا دهنده ، آستری و یا رنگ کردن سطح پارکت چوبی می بایست سطح چوب ، مورد پرداخت قرار گیرد تا نتیجه کار بسیار با کیفیت تر و مرغوب تر حاصل شود . ( نکته مهم در آن است که عمل پرداخت چوب ، توسط سمباده زنی پارکت چوبی انجام و اعمال می گردد. )

زیبایی پارکت چوبی از طریق سمباده زنی
زیبایی پارکت چوبی از طریق سمباده زنی

درخشندگی و جذابیت پارکت چوبی

در حقیقت با سمباده زنی پارکت چوبی می توانید به سطح نرم و یا سطح زبرتری جهت جذب بهتر رنگ بر روی کفپوش چوبی را حاصل نمایید. بنابراین اگر کفپوش چوبی تان زبر است ، می بایست چندین دفعه مورد سمباده زنی قرار گیرد تا سطح چوب ، کاملاً صاف ، هموار و یکدست شود. از آنجا که سمباده ها درجه بندی شده می باشند به عنوان سمباده نهایی و آخر کار جهت پرداخت چوب ، قبل از آنکه عمل رنگ کاری بر روی آن صورت گیرد ، می بایست از سمباده هایی با درجه 120 یا 150 استفاده کرد.

همچنین نکته مهم در سمباده زدن پارکت های چوبی ، جهت سمباده زنی می باشد که می بایست در جهت الیاف چوب انجام گیرد . اگر خودتان قصد سمباده زنی بر روی پارکت ها را دارید و می خواهید سطح چوب تان را پولیش نمایید ، بهترین وسیله استفاده از دستگاه سمباده نواری می باشد.

کار با این دستگاه بسیار آسان و راحت می باشد . همچنین این دستگاه هیچ گونه آسیبی به کفپوش چوبی خانه تان نمی رساند . نکته مهم آن است که وقتی با این دستگاه شروع به سمباده زنی کفپوش می نمایید ، می بایست آن را سریع به حرکت در آورده و به هیچ وجه در حین کار دستگاه را خاموش نکنید . چرا که با خاموش کردن دستگاه ممکن است ، روی سطح پارکت چوبی تان خراشیدگی و سائیدگی هایی ایجاد شود.

زیبایی پارکت چوبی
زیبایی پارکت چوبی

سمباده کشی پارکت چوبی

اولین اقدام قبل از سمباده زنی پارکت چوبی ، خالی نمودن فضای اتاق و محیط از اسباب و اثاثیه منزل می باشد. سپس می بایست بعد از انتقال تمامی وسایل اتاق، تمامی دریچه هایی که امکان دارد در حین سمباده زنی پارکت چوبی ، گرد و خاک را از بیرون به داخل اتاق هدایت نمایند را ببندید.

همچنین اگر کفپوش چوبی تان دچار شکاف و ترک شده باشد، قبل از آنکه سمباده کشی را بر روی آن اعمال نمایید، می بایست سطح آن را با بتونه ای که توسط شرکت همان سازنده پارکت چوبی مورد تایید قرار گرفته است ، بر روی پارکت چوبی تان اعمال نمایید و بگذارید تا مدتی گذشته و کفپوش تان خشک گردد. سپس قبل از شروع به پرداخت پارکت تمام چوب ، سطح آن را کاملاً تمیز و مرتب نمایید که برای این کار می توانید از جارو برقی و یا با استفاده از تِی ، سطح کفپوش تان را تمیز نمایید.

بهترین روش آن است که از نقاط کور شروع به سمباده کشی نمایید . این از آن جهت مناسب است که اگر نوع سمباده با درجه زبری که انتخاب نموده اید، نامناسب باشد در روند کارتان هیچ مشکلی ایجاد نکرده و بتوانید آن را تغییر دهید. همانطور که بیان گردید روش صحیح سمباده زنی پارکت چوبی به این گونه می باشد که می بایست در راستای الیاف چوبی کفپوش تان انجام گیرد. زیرا در غیر این صورت، ظاهر کفپوش تان مخدوش شده و امکان آنکه پارکت چوبی تان را حتی تعویض نمایید ، بسیار قوت می گیرد . پس حتماً قبل از سنباده کشی به این موضوع دقت تمام نمایید.

جهت سمباده زنی پارکت چوبی ، هم می توانید از پد های سمباده و هم دستگاه های الکتریکی سمباده کشی استفاده نمایید. اما جاهایی که به عنوان نقاط کو و یا خارج از دسترس می باشند مانند زیر دستگاه های شوفاژ، بهتر است به صورت دستی و با پد های سمباده، کف سابی انجام گیرد.

 

مراحل انجام سمباده زنی بر روی پارکت چوبی

سمباده زنی پارکت چوبی می بایست در سه مرحله متوالی انجام گیرد تا کیفیت کار جهت اعمال روغن کاری و یا حتی رنگ کاری چوب عالی صورت گیرد. اما می بایست توجه نمایید که در هر بار تکرار کردن سمباده زنی پارکت چوبی می بایست سطح کفپوش، تمیز و مرتب باشد و از هر گرد و خاک و یا براده های چوبی مبرا باشد . معمولا پارکت های چوبی که از نوع سخت چوب ها انتخاب میشوند، حدود چهار بار سمباده کشی میشوند. سمباده زنی پارکت چوبی یا ساب کفپوش در سه مرحله ساب اولیه ، ساب متوسط و ساب نهایی انجام می گیرد.

برای شروع به کار ابتدا می بایست تمامی ناهمواری ها و پستی و بلندی کفپوش چوبی تان را با سمباده ای که درجه ی سختی و زبری آن 40 می باشد را به صورت مستقیم و یا مورب ، در جهت الیاف بافت چوب کشیده شود.

بعد از آنکه سطح کفپوش، صاف و هموار گشت ، مرحله ی دوم یعنی ساب متوسط را اعمال نمایید. در این مرحله می بایست نوع سمباده تان را عوض نمایید. بنابراین سنباده ای با درجه ای سختی 60 یا 80 را انتخاب نمایید. این مرحله می بایست در جهت از میان بردن تمامی خطوطی که در پی سمباده زنی اولیه به وجود آمده است، انجام گیرد. در مرحله ی ساب متوسط در صورتی که درز و یا شکافی بر روی کفپوش تان ایجاد شده باشد را می توانید با بتونه کاری درست نمایید تا هیچ شکاف و یا درزی بر کفپوش چوبی تان نباشد.

مرحله آخر همان ساب نهایی کار است و زمانی اعمال می شود که بتونه بر روی کفپوش چوبی تان کاملاً خشک شده باشد و باید سطح کفپوش تان را با جارو برقی و یا با تِی کشیدن، تمیز و خشک نمایید. سپس می بایست با سمباده ای با درجه سختی 80 ، شروع به کار نمایید. این مرحله از سمباده زنی پارکت چوبی تمامی بتونه های اضافی بر روی پارکت تمام چوب تان را کاملاً پاک و تمیز می نماید. در ادامه می بایست با سمباده درجه 100 تمامی سطح کفپوش و گوشه های محیط و همچنین خطوط روی آن را تا حد امکان محو نمایید.

در خاتمه کار نیز می بایست با سمباده 120 ، سطح کفپوش تان را در جهت الیاف پارکت چوبی سمباده زنی نمایید. خواهید دید که سطح کفپوش یکنواخت ، هموار و صاف خواهد شد. حال در خاتمه کار سطح کفپوش چوبی تان را پولیش نمایید.

نگهداری و مراقبت از پارکت چوبی

پارکت چوبی ، یکی از زیبا ترین و خاص ترین مفروش چوبی برای محیط خانه و یا محیط کار می باشد. نگاه کردن به سطحی از چوب که با نظم و سطحی یکدست کنار هم قرار گرفته شده اند، حس نشاط و شور و حرارت طبیعت و جنگل های سر سبز شمال را به یاد آدمی می آورد. برای داشتن سطحی صاف و هموار ، می بایست عمل پرداخت چوب بر روی پارکت های چوبی اعمال گردد.

همانطور که در دو مقاله قبل بدان ذکر گردید سمباده زنی پارکت چوبی که جزء مراحل پرداخت کفپوش چوبی به حساب می آید در جهت مراقبت و نگهداری بهتر و با کیفیت تر کفپوش چوبی انجام می گیرد. همچنین این عمل قبل از اعمال لاک زدن و یا رنگ کردن کفپوش ها انجام می گیرد تا نتیجه کاری بسیار با کیفیت تر حاصل گردد. عمل پرداخت چوب به وسیله سمباده کشی بر روی کفپوش چوبی انجام می شود. آخرین مرحله از پرداخت چوب ، پولیش کفپوش چوبی می باشد.

مرحله پولیش کاری پارکت های چوبی

پولیش کاری در وهله نخست با توجه به نوع پرداخت پارکت های چوبی انجام می گیرد. مثلاً اگر سطح پارکت چوبی تان با ماده ی محافظتی “اورتان” پوشانده شده است ، بهترین انتخاب جهت پرداخت نهایی، استفاده از پولیش بر روی آن می باشد. اما اگر سطح کفپوش چوبی تان با روغن های نافذی همچون روغن تانگ پرداخت شده باشد به جای استفاده از پولیش، استفاده از واکس پارکت های چوبی، بهترین انتخاب می باشد.

از این رو اگر بعد از پرداخت چوب، از یک ماده ی اشتباهی همچون پولیش و یا واکس استفاده نمایید، ممکن است که ظاهر کفپوش چوبی تان را تحت تاثیر قرار دهد و یا سبب براق شدن بیش از حد پارکت چوبی شده و یا سبب کدر شدن سطح پار کت تان شود که این امر مشکلات بسیاری را برای کفپوش تان به وجود می آورد. بنابراین حتماً می بایست در این مرحله دقت زیادی به خرج دهید.

پس از آنکه سمباده زنی پارکت چوبی مرحله ی آخر را بر روی آن تان اعمال نمودید، نوبت به اجرای پولیش نهایی پرداخت کفپوش تان می رسد. ابتدا می بایست تمام سطح کفپوش چوبی تان را تمیز و مرتب نمایید. هیچ گونه گرد و خاک و یا براده های چوبی حاصل از سمباده کشی نباید در محیط و فضای اتاق تان باشد.

پولیش پارکت چوبی
پولیش کردن سطح پارکت چوبی

پولیش نمودن سطح کفپوش چوبی

نحوه ی کار به این صورت می باشد که می بایست پولیش کشیدن بر روی پارکت تمام چوب تان را از یک گوشه ی اتاق تان شروع نمایید. در ابتدا می بایست که مقداری از پولیش کفپوش چوبی را به شکل s مانند بر روی پارکت تمام چوب بریزید.

سپس با استفاده از زمین شوی و یا همان تِی ( همچنین استفاده از فرچه های نرم هم امکان پذیر می باشد ) مواد پولیش پخش شده را در جهت رگه های چوبی به سمت جلو و عقب بکشانید. در اثر این کار ، حباب هایی ایجاد می شود که می بایست آنها را هموار و صاف نمایید. برای آنکه این عمل را بهتر انجام دهید و بر محیط کارتان بیشتر تمرکز و دقت نمایید ، می بایست که یک محدوده ی کوچکی از کفپوش چوبی تان را انتخاب کرده و مواد پولیش را در آن قسمت پخش نموده و شروع به کار نمایید.

حتما می بایست دقت نمایید که تمامی سطح چوبی تان را پولیش زده باشید. دانستن این نکات الزامی می باشد که لایه های نازکی از پولیش را که بر سطح کفپوش تان پخش می کنید ، سریع خشک می شوند. بنابراین هیچ ایرادی ندارد که دوباره مقداری پولیش را بر روی لایه های قبلی پخش نمایید.

همچنین از ریختن و پخش شدن پولیش بر سطح دیوارتان، جداً خودداری نمایید. چرا که سبب ایجاد لکه بر روی آنها می شود. با اینکه پولیش بر روی سطح کفپوش چوبی زود خشک می شود اما به هیچ وجه تا یک ساعت بعد از پولیش کاری بر روی کفپوش چوبی تان رفت و آمد نکنید. همچنین از آوردن هر گونه وسایل به داخل اتاق تا 24 ساعت اجتناب نمایید. چرا که امکان خراشیدگی و یا ساییدگی بر روی پارکت تمام چوب تان امکان پذیر می باشد.

پس می بایست قبل از چیدمان اتاق ، سطح کفپوش چوبی محیط و یا فضای اتاق تان را با جارو برقی ، تمیز نموده و آن وقت اقدام به چیدن دکوراسیون منزل تان نمایید.

 

شرکت پارس درب تولید کننده انواع پارکت چوبی