به وب سایت شرکت پارس درب خوش آمدید.

پارکت ضد آب

17 مه
پارکت ضد آب

پارکت ضد آب

با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که انواع کفپوش های چوبی مانند پارکت و لمینت دارند استفاده از آنها در سال های اخیر در سراسر دنیا گسترش یافته است و شرکت های مختلف هر روزه در تلاشند تا ویژگی های دیگری را به این نوع از کفپوش ها اضافه کنند تا در مقایسه با رقبای خود موفق تر عمل نمایند. یکی از ویژگی هایی که کمبود آن در کفپوش های چوبی به شدت احساس می شد عدم مقاومت آنها در مقابل آب و رطوبت بود که در محیط هایی مانند استخرها و یا مکان هایی که رطوبت فراوانی وجود داشت استفاده از پارکت و لمینت ها را با محدودیت مواجه کرده بود. تولیدکنندگان مختلف تلاش کردند تا با استفاده از تکنولوژی های روز ویژگی ضدآب بودن را به این کفپوش ها اضافه کنند و تا حدودی به موفقیت هایی دست یافتند. در این مقاله به پارکت ضد آب و روش های شناسایی آن پرداخته شده است.

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی یکی از انواع کفپوش های چوبی می باشد که به علت تنوع زیاد در طرح و رنگ و همچنین دوام بالا، از محبوبیت زیادی برخوردار است. برای تولید پارکت، پس از برش زدن تنه درختان مختلف و انتقال آنها به کارخانه، عملات و پردازش هایی بر روی این چو ها صورت می گیرد و سپس تحت عنوان پارکت چوبی روانه بازار می گردد.

جهت نصب کردن پارکت ها، نصاب از چسب های مخصوصی که کاملا بدون رنگ و ضد حساسیت می باشند استفاده کرده و پارکت را به کف ساختمان می چسبانند. پارکت ها دارای مزایایی می باشند که از آن جمله می توان به زیبایی و تنوع بالا، انتقال ندادن سرما به کف پا، لیز نبودن سطح پارکت و … اشاره کرد. اما مشکلی که در رابطه با پارکت ها وجود دارد قابل شست و شو نبودن آنها می باشد که تولیدکنندگان برای حل این مشکل پارکت ضد آب را طراحی نموده اند.

پارکت ضد آب
پارکت ضد آب

پارکت ضد آب چیست؟

با استفاده از مواد طبیعی و گیاهی، تولیدکنندگان مختلف ویژگی ضد آب بودن را به پارکت ها بخشیده اند و سبب شده اند تا بتوان با خیال راحت از پارکت ها و لمینت ها در مکان های مرطوب مانند اطراف استخرها و یا بیمارستان ها استفاده نمود. برای این کار پارکت لمینت ها را از چهار لایه مختلف که شامل لایه مقاومت، لایه پیپر، لایه HDF و لایه بالانس پیپر می سازند. لایه اول که لایه مقاومت می باشد باید دارای موادی باشد تا بتواند در مقابل نفوذ آب از خود مقاومت نشان دهد. برای این کار موادی طبیعی را به این لایه اضافه می کنند که می توان این خاصیت را در پارکت لمینت به وجود آورد.

چگونه می توان پارکت ضدآب را تشخیص داد؟

در فرایند ضد آب کردن پارکت لمینت ها باید از مواد طبیعی استفاده شود تا طول عمر پارکت افزایش یابد. در صورتی که از موادی مانند پارافین که موادی مصنوعی می باشند استفاده شود دوام پارکت بسیار پایین می آید. می توان با ناخن کشیدن بر روی لبه پارکت لمینت از طبیعی بودن مواد آن اطمینان حاصل کرد. در صورتی که پس از ناخن کشیدن مقداری چربی در زیر ناخن جمع شد می توان اطمینان پیدا کرد که پارکت لمینت ضد آب می باشد.

راه دیگر برای تشخیص اصل و تقلبی بودن پارکت ضد آب این است که قطعه ای از آن را بر روی حرارت بیشتر از 45 درجه قرار دهند و در صورتی که لبه آن ظرف مدت 10 ساعت دچار تغییر رنگ شد می توان گفت که آن پارکت ضد آب تقلبی می باشد.

نکته قابل توجه این است که قیمت پارکت ضدآب نسبت به انواع معمولی پارکت های چوبی بالاتر می باشد و برای استفاده در منازل استفاده از آنها توصیه نمی شود. البته در آشپزخانه ها که میزان شست و شو و رطوبت بیشتر از سایر نقاط است استفاده از این نوع پارکت ها پیشنهاد می شود. اما پارکت های ضدآب را بیشتر در مکان هایی مانند استخرها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می دهند.

همچنین بخوانید:

پارکت سه لایه

پارکت چوبی برای فضای باز

water resistance floor